se va impozita apicultura..??

Creat de bio, Ianuarie 21, 2013, 07:09:05 PM

« precedentul - următorul »

Iulia

Deci pana la urma pe 2013 se impoziteaza apicultura? Am depus declaratia de venit pe anul asta si a trebuit sa spun veniturile estimative, lucru care pe 2012 nu l-am facut.


Iulia

Mda... asta e... am declarat un venit degeaba ca pana in 50 de fam. nu se impoziteaza. Eu macar n-am stiut ca pe 2013 s-a bagat impozit, dar functionara aia ia niste bani degeaba ca nu stie sa informeze cetateanul corect. Deh, traim in Romania si asta ne omoara.  ))/

marius_vfp

iulia in primul rand trebuia tu sa fii mai informata ca ei sunt informati dar ei omit cu buna stinta sa-ti spuna ca nu vei plati daca ai nus ce numar si ce si cum , iti pune legea in fata s-o citesti ca ei iti zic ca nu au timp , daca tu nu te duci cu gura mare sa te bati  ei vor pune bir pe orice, iti iau banii si ramai pagubas ca de dat inapoi nu tii da.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

MARYAN

SE VA IMPOZITA DE LA 75 DE STUPI IN SUS
A studia şi a nu gândi este o risipă. A gândi şi a nu studia este periculos !

romikele

Citat din: MARYAN din Mai 10, 2013, 10:33:17 PM
SE VA IMPOZITA DE LA 75 DE STUPI IN SUS
Normele de aplicare sunt de la 50.
Varianta cu 75 de stupi n-a trecut de parlament...

Kov iulian

Citat din: MARYAN din Mai 10, 2013, 10:33:17 PM
SE VA IMPOZITA DE LA 75 DE STUPI IN SUS

Asa ar trebui insa pana nu apare in monitorul oficial ramanem tot la 50, problema e ca ne apropiem de data de 25 mai si trebuie declarat ceva .

Si cum traim in romania, daca veti avea peste 50 si veti declara asa veti fi impozitiati indiferent daca de pe 26-27 intra in vigoare noile reglementari .

Eu am incetat sa ma mai ingrijorez, albinele singure mi-au oferit salvarea.
Anul acesta s-au trantorit 2 familii mai slabe, nu mai avea rost sa ma chinui cu botci si rame cu puiet asa ca am scuturat cele doua familii mai slabe, astfel ca acum am doar 50 de familii .

Saptamana ce vine voi sparge una din familii si voi face nuclee astfel voi avea doar 49 de familii anul acesta .


romikele

Se pare ca totusi la 14 mai, ora 13,56, camera deputaţilor a adoptat in sfarsit proiectul de lege pentru aprobarea oug 8/2013, printre modificări regasindu-se stabilirea limitei de impozitare la 75 de familii de albine si a normei de venit la peste 75 de familii, la valoarea de 40 de lei/familie.

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=13151 (rubrica: pentru promulgare)

dumstan

Am si eu intrebare: daca am PFA cu sistem real, voi trece automat la norma de venit sau pot ramane la real?

romikele

Citat din: dumstan din Mai 24, 2013, 01:07:21 PM
Am si eu intrebare: daca am PFA cu sistem real, voi trece automat la norma de venit sau pot ramane la real?

Din ultimele informatii, doar persoanele fizice neautorizate vor fi impozitate pe norma de venit, celelalte pe venitul real.

bee_lover

Eu am fost ieri la finante si am intrebat daca se depune 221 si de cei care au pfa, raspunsul a fost: sigur ca se depune ca pana acum am fost scutiti dar de anul acesta trebuie sa platim, asa ca am completat si am depus... om vedea ce o fi.

Kov iulian

#401
Eu am fost in urma cu 2-3 saptamani si mi-sa spus ca daca am mai mult de 50 de familii trecute in hartii la apia etc sa completez acea declaratie, daca am mai putine de 50 nu sunt obligat sa depun nimic.

Citat din: bee_lover din Mai 25, 2013, 04:07:38 PM
om vedea ce o fi....

Pai nu mare lucru doar o seceta crunta, unul dintre cei mai prosti ani ai apiculturii, apicultorii nu vor scoate prea mare profit insa vor fi nevoiti sa plateasca taxe si iar taxe pentru a fi cheltuiti fara folos pentru ajutoare sociale .

( sunt din ce in ce mai scarbit de toate lucrurile ce se petrec in aceasta tara )

clau

Detin PFA si la Călărași m-a pus sa completeze 221 cu norma de venit si sa aduc adeverinta de la primărie cu nr de stupi. O zi buna!

Kov iulian


romikele

Cei care cer documente fara sa fie cazul sunt niste cretini!

Declaratiile se depun numai daca nr. de stupi se afla in plaja de impozitare.