CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Cubby

Eu am avut o data aceeasi situatie si la mine a fost problema la capace. Cand ploua, apa se prelingea usor si intra pe gaurile capacelor in interior. Dupa ce le-am infundat nu am mai gasit ziarele ude.

apivasmob

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 16, 2014, 09:40:44 AM
Am schimbat ziarele de pe podisoare pt ca erau umede sau chiar imbibate cu apa.
Cand ai o vreme prielnica verifica rapid starea familiei ca s-ar putea sa ai surprize (vorba lui
Citat din: mmacreanu din Noiembrie 16, 2014, 12:46:53 PM
ori mai este puiet prin familiile respective,
),
eu am patit-o lipsa matca si au aparut oua depuse de albine masura luata desfiintarea acelei famili (impartirea ramelor la familii la care am pus matcile sub protectie))

PS ascultal cu stetoscopul si vei auzi forfota din el.
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

Matca au toti. La cativa mai e cate o palma de puiet. Cred ca din cauza urdinisurilor am probleme. Sunt reduse la max 1 cm din cauza furtisagului pronuntat din toamna. Banuiesc ca si prin imbinarea tablelor capacelor poate intra. Nu am apa in interiorul stupilor ci doar pe podisoare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Bistriteanul

Am facut ultima verificare. Situatia e proasta. Efectiv redus la 50%, populatie putina. Cauze: varroa, furtisag, soareci si chitcani.
Atitia varroa ca-ti am vazut in august anul acesta nu am vazut niciodata, se vedeau cu ochiul liber pe albine, pe cate o albina tanara erau si 4-5 varroa. Mancare au si nu prea desi am inceput cu siropul de la sfarsitul lui iulie.
Albinele disparute, au disparut familiile care erau cele mai puternice.
Soarecii si chitcanii si-au facut de cap in ultimele 2 saptamini, au decimat o familie in 3 zile.
Nu am avut soareci si chitcani niciodata in stupi dar anul acesta am avut in cel putin in 10 lazi.
Am unit ce am putut.
Ramine sa scot folia dupa ce da frigul (vor ramine doar paturile direct peste rame)si eventual sa le mai fac un tratament antivarroa ca unele (de disperare) mai aveau inca puiet.

Anul acesta a fost un an slab, am scos (in stationar) 300kg de miere la salcam si 50 poliflora, si mi s-a injumatatit efectivul de familii. Matci noi (de roire) doar 5.
Singurul lucru bun este ca acuma am lazi goale si nu mai am de ridicat atitea capace si mai putine turte de dat in februarie.

Ce va fi la anul vom mai vedea.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

dan sebastian

Ceva puiet cu probleme nu ai ? Sa nu fie loca. Acu o observi usor . Daca din 8 rame pe 5 gasesti resturi de puiet e loca si nu varroza excesiva.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

gore

Nu mai fac nimic, cand merg la tara doar trec si verific vizual stupii, abia spre sf. lunii ianuarie cand vremea va permite o sa arunc o privire asupra cuibului.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Bistriteanul

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 17, 2014, 05:24:18 PM
Ceva puiet cu probleme nu ai ? Sa nu fie loca. Acu o observi usor . Daca din 8 rame pe 5 gasesti resturi de puiet e loca si nu varroza excesiva.
Nu e loca, puietul era putin (cat o jumatate de palma) si compact.
Varroa erau multi in August, se observau cum stateau pe unele albine.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

bucovineanu

Astazi am facut tratamentul cu acid oxalic. Era cam ultima zi cand era posibil, de maine se raceste accentuat in zona noastra.

oroles

Azi mi-am luat ban pe stuparitul....  :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

 Daca erai banat de o comunitate stiintifica era ceva , asa e "paguba in ciuperci" .  Vezi ca am deschis un sondaj de opinie unde sa discutam despre incompetenta .

fone

Anul trecut pe vremea asta ascultam cu furtunul din 2 in 2 zile .Acum din lipsa de timp de 2 saptamani habar nu am ce se intampla in stupi..Sper sa fie bine.Am comandat 12 stupi  de la Dl.  Enache/Campina care chiar mi-a confirmat comanda si astept cadoul deCraciun.Sa vad ce fac cu restul:)  ca buget cadouri ???.De obicei doar citesc, dar in seara asta am avut ceva "roze" si vreau sa revitalizez forumul cu ceva aburi de vinisor. Va citesc in continuare

cornelioandanciu

Ieri am pus un sistem de aerisire la stupi, nu stiu cat de bun va fi decat la primavara.In zona in care ii iernez eu cad zapezi si de un metru odata la o ninsoare.Deci am pus niste tevi cotite care le aduce aerul la urdinis,urdinis deasupra caruia exista un cozoroc de tabla,dezavantajul este ca daca ar face zbor de curatire, albinele ar fi putin jenate.dar pana la sfarsitul lui februarie nici o sansa de zbor de curatire.Atunci o sa iau tevile jos.Cand o sa pot o sa pun si poze.
Va salut.

D006


cornelioandanciu

Va salut.

un OM

De cateva zile razui propolisul de pe umerii ramelor. Pun pe categorii ramele. Daca aveam angajati stateam la caldura. Nacazul era ziua de salariu. Eu faca munca voluntara :).