CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Anuul trecut am gasit pe o foaie 94 de varroa. La buletinul de analize din primavara a venit negativ la varroa, nosema, loca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marius_vfp

stii cum e cu buletinele acuma , de orice boala ai suferi esti perfect sanatos , sunt prea scumpi reactivi ca sa-ii foloseasca.(ma refer aici la analize umane)

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

xvader

mai este si expresia: operatia a reusit, pacientul a decedat :qp:

istodorescu vasile

Citat din: oroles din Septembrie 09, 2014, 09:45:36 PM
Anuul trecut am gasit pe o foaie 94 de varroa. La buletinul de analize din primavara a venit negativ la varroa, nosema, loca.
asta cu buletinele de analize nu este o certitudine, traim in rominia.anul acesta infestatia cu varroa este mai mare ca in alti ani.

Eugen B

La noi nu sunt probleme, pana ramanem fara albine  :))) si fara alte animale, cat iasa cashu la cine trebe nu conteaza altceva  :qp:

APIPETRO

Un sfat va rog.Am gasit la un stup regina  si 2 botci capacite .Mai are timp regina care iese sa se imperecheze?La ce sa ma astept ,ce sa fac?Acum familia e pe 7 rame.Va multumesc.

TDI

1. Omoară matca, rupe botcile, împart albina.
2. Omoară matca, rupe botcile, organizează, da-i matca tanara.
Doar daca ai vreun motiv special sa păstrezi matca respectiva, pastreaz-o.
In ce zona ai stupii?

SPYKAL

Citat din: APIPETRO din Septembrie 30, 2014, 08:19:34 PM
Un sfat va rog.Am gasit la un stup regina  si 2 botci capacite .Mai are timp regina care iese sa se imperecheze?La ce sa ma astept ,ce sa fac?Acum familia e pe 7 rame.Va multumesc.
Anul trecut am avut o situatie de genul asta. O matca s-a imperecheat undeva in jur de 25.09, dar nu cred ca asta este o regula. Depinde de mai multi factori. Vreme, trantori daca mai ai in stupina. Si eu am gasit pe 2 rame, acum vreo doua zile, 4 bocti destul de mature dar micute. Matca care o are familia este de anul acesta si ponteaza foarte bine. In concluzie.... am executat botcile. Stima si respect!!!

TDI

Spykal, ce a facut anul asta matca imperecheata pe 25.09? O mai ai? :D

oroles

Intrebarea e daca  mai are si alta regina? Sunt situatii in care stupii pot ierna si cu doua regine. Am avut si eu unul la care am vopsit regina si dupa ce-am dat-o in bigudiu si s-a apucat de ouat si-au si tras botci albinele. Regina data in bigudiu era din botci de roire si arata tare fain. La impachetatul stupilor m-am uitat de curiozitate sa vad ce s-a intamplat cu regina. Regina vopsita era tot acolo. Alta matca nu am mai gasit. De roit nu cred ca a roit deoarece am dat-o in stupul asta la sfarsitul lui august.

Daca mai are si alta regina, sfatul meu e sa le lasi sa isi faca de cap.

Intrebare pentru profesionisti: Un apicultor englez estimeaza procentul familiilor cu doua matci la cca 30%. El spune ca in acestea doar una oua. Si chiar spunea ca in timpul iernii exista riscul de a se forma 2 ghemuri din cauza ca au doua regine. Credeti asa ceva?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

APIPETRO

Problema e, ca nu am alta regina. Sunt din zona Tecuci.

istodorescu vasile

Citat din: APIPETRO din Septembrie 30, 2014, 08:19:34 PM
Un sfat va rog.Am gasit la un stup regina  si 2 botci capacite .Mai are timp regina care iese sa se imperecheze?La ce sa ma astept ,ce sa fac?Acum familia e pe 7 rame.Va multumesc.

la aceasta data nu se mai imperecheza matcile, deci in concluzie botcile trebuiesc rupte. albinele stupului respectiv au sesizat un defect la matca si si-au tras botci de schimbare linistita.eu va sfatuiesc sa lasati matca respectiva, desi riscul sa dispara peste iarna, este destul de mare, dar cu putin noroc ierneaza si in primavara albinele isi vor trage din nou botci de schimbare linistita.sunt unele matci, care incetinesc ponta, sau chiar intrerup total ponta inca din prima jumatate a lunii septembrie,albinele sesizind acest lucru incep sa creasca botci, iar cind sunt coapte, daca matca mai are valoare, le roade.

SPYKAL

#1377
Citat din: TDI din Septembrie 30, 2014, 08:29:53 PM
Spykal, ce a facut anul asta matca imperecheata pe 25.09? O mai ai? :D
Da. Uite-o in pozele de mai jos. Nici eu nu ii dadeam sanse dar s-a incapatanat sa traisca si uite cum s-a dezvoltat in primavara.

TDI

Citat din: oroles din Septembrie 30, 2014, 08:30:42 PM
Intrebarea e daca  mai are si alta regina? Sunt situatii in care stupii pot ierna si cu doua regine. Am avut si eu unul la care am vopsit regina si dupa ce-am dat-o in bigudiu si s-a apucat de ouat si-au si tras botci albinele. Regina data in bigudiu era din botci de roire si arata tare fain. La impachetatul stupilor m-am uitat de curiozitate sa vad ce s-a intamplat cu regina. Regina vopsita era tot acolo. Alta matca nu am mai gasit. De roit nu cred ca a roit deoarece am dat-o in stupul asta la sfarsitul lui august.

Daca mai are si alta regina, sfatul meu e sa le lasi sa isi faca de cap.

Intrebare pentru profesionisti: Un apicultor englez estimeaza procentul familiilor cu doua matci la cca 30%. El spune ca in acestea doar una oua. Si chiar spunea ca in timpul iernii exista riscul de a se forma 2 ghemuri din cauza ca au doua regine. Credeti asa ceva?
Inbreeding si chestii toxice: Polen sau pesticide.
In 2012 am avut 14 familii cu 2 matci. In primăvara mai aveau doar 4, 2 matci. Dar eu strâng familiile la maxim.
Consangvinizare.

pharaonu75

Citat din: oroles din Septembrie 30, 2014, 08:30:42 PM
...
Intrebare pentru profesionisti: Un apicultor englez estimeaza procentul familiilor cu doua matci la cca 30%. El spune ca in acestea doar una oua. Si chiar spunea ca in timpul iernii exista riscul de a se forma 2 ghemuri din cauza ca au doua regine. Credeti asa ceva?

Nu sunt profesionist, dar spun din experienta:
Am avut in toamna stupi cu doua regine, amandoua pontau, era fiecare cu garda sa, le-am vazut intalnindu-se, mirosindu-se, fara vreun incident neplacut din partea lor sau a garzilor.
In iarna, insa, a intrat doar regina tanara, cea batrana fiind eliminata intr-un tarziu. Cred ca albinele stiu foarte bine cum sa procedeze.
Ca sa formeze doua ghemuri de iernare trebuie ca ambele regine sa aibe feromoni puternici, de natura a atrage in jurul lor cat mai multa albina, lucru exclus in cazul unei matci batrane in prezenta careia albinele si-au tras botca de schimbare linistita, au crescut regina tanara, au scos-o la imperecheat...
Nu cred ca se vor gasi nici macar 10-20 albine care sa formeze un mini-ghem in jurul reginei batrane... la mine, in toate situatiile intalnite, au inlaturat regina batrana inainte de formarea ghemului.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube