CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: fiug1970 din August 12, 2014, 09:35:34 AM
si nu te/au denuntat ca filmezi in spatiu public fara autorizatie si fara sa semnalizezi ca se filmeaza?
De ce sa ma denunte? Am si eu cota parte din casa scarii. Ar fi urmat un proces lung. In plus, intr-o seara de iarna a dat un dobitoc drumul la robinetul de aerisire al conductei de energie termica si au inundat toata scara, inclusiv apartamentele de la etajul 4 in jos. Eu am avut noroc ca stateam la 4. Se rugau de mine sa le dau inregistrarea. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

poate ca nu este locul potrivit aici dar am nevoie urgenta de cel putin 2 tone miere (salcam, tei, poliflora) ... plata pe loc
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din August 15, 2014, 08:00:17 AM
poate ca nu este locul potrivit aici dar am nevoie urgenta de cel putin 2 tone miere (salcam, tei, poliflora) ... plata pe loc
Cât dai pe kg?

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din August 15, 2014, 02:00:57 PM
Citat din: mmacreanu din August 15, 2014, 08:00:17 AM
poate ca nu este locul potrivit aici dar am nevoie urgenta de cel putin 2 tone miere (salcam, tei, poliflora) ... plata pe loc
Cât dai pe kg?

pretul pietii :) ... pentru tei am batut palma pt 850 kg cu 15 ron
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

ra.doi

Cu cat platesti la salcam ca am ceva ?

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

aditza_71

22 lei este un pret bun pt. salcam pt. cantitati mai mari. La ACA acum ofera doar 19 lei.

Cubby

Azi am dat prima tura de sirop din vara asta. Am pus in pet-uri de 2 l sau 2,5, dupa posibilitati. Am preferat metoda pentru ca pot merge mai rar sa fac plinul. Pana acum le puneam in pungi. Siropul e invertit plus protofil facut de mine si apicomplex.
De asemenea, am pus in practica ideea cu oglinda stupului din tigle (puse cate 2).

danipowsoft

cum ati pus peturile dar tiglele?
nu aluneca pe pet-uri sau ati pus paie/polistiren ceva in ele taiate?
Tigelele sunt una dupa alta (2 tigle lel fiecare sup)?

Cubby

Citat din: danipowsoft din August 19, 2014, 03:59:38 PM
cum ati pus peturile dar tiglele?
nu aluneca pe pet-uri sau ati pus paie/polistiren ceva in ele taiate?
Tigelele sunt una dupa alta (2 tigle lel fiecare sup)?
pet-urile le-am pus culcate dupa metoda de aici:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2601.780
deci nu sunt taiate, sunt intregi si cu 1 sau 2 gaurele date cu un ac de cusut.
tiglele le-am pus cate 2 una langa alta exact cum ar fi pe casa, sub urdinis. eu am stupii pe suporti de vreo 50 cm inaltime.

stefanst

#1360
Iar mi-a venit ursul la stupi! Cam acum o jumatate de ora , auzind zgomot prin padure am iesit afara si am vazut in spatele gradinii gardul culcat la pamant( pe unde a intrat ) iar pe el il auzeam prin padure cum se departa. De intrat in curte a intrat , insa il astepta o surpriza : imprejurul stupilor am pus un gard electric si , cand a dat cu nasul de el , dus a fost. Cand l-am montat eram cam indoit , e un aparat destul de mic , http://cloture.lacme.com/produit/615600/ , are energia de impuls de doar 0,32 J , insa l-am imprumutat de la cineva ( nu mai avea ce face cu el , il cumparase ptr o caprioara care intre timp ii murise) pana aveam sa iau eu ceva mai puternic , dar se pare ca si asta face treaba... Nadajduiesc sa se fi invatat minte , daca nu , acum chiar ca nu am sa-l mai opresc (pana acum ii dadeam drumul doar noaptea , azi i-am dat drumul cu nici 20 de minute inainte de a trece ,,respectivul".

Mihai Sergiu

Azi am auzit si eu ca in zona unde sunt in pastoral cu stupii a dat ursul, de joi ma intorc cu ei pe vatra.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

happy

Ieri am fost si eu la stupi si le-am dat cate 0,5l sirop la punga.Foarte linistite albinele,le am la Giurgeni si se pare ca exista ceva cules de menta si mure.Pentru prima oara de cand am albine am umblat la ele doar cu masca pe figura,in pantaloni scurti si maieu.Si am umblat la fiecare rama pulverizand cu Apivirol.Am adunat si ceva polen de la 3 colectoare 1kg intr-o saptamana.Le-am dat jos acum,deja este cam tarziu pt. recoltat.Merg la ele la saptamana si se pare ca trebuie sa le pun cate 2 pungi de data viitoare.Au puiet foarte bun si as vrea sa mai si puna la pastrare :yes:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

yulian

Citat din: happy din Septembrie 02, 2014, 09:37:26 PM
Foarte linistite albinele,le am la Giurgeni si se pare ca exista ceva cules de menta si mure.
Fain, fain...pe mine ma ciuruiesc. Nu pot lucra la ele fara manusi....parca as fi la rapita  :yahoo_cry:. Ma bucur ca, totusi, nu am vazut batalii intre ele...doar trantorii sunt scosi afara...la sport  :P

Mihai Sergiu

Mare atentie la varroa, am facut un tratament si in 10 min deja au cazut peste 50 :(  ))/ Nu sunt singurul in aceasta situatie!
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!