CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

stefanst

Citeam pe undeva - nu mai stiu exact pe unde - ca s-ar mai putea folosi si oja de unghii. Oare-i bine , sau acetona din ea dauneaza? Intreb , deoarece ma gandesc ca ar rezista mai bine decat markerul pe baza de apa.

oroles

Citat din: TDI din August 03, 2014, 01:02:20 PM
Am avut mătci marcate in 2011 cărora li se dusese cei drept până la 80% din marcaj, nu fac doar un punctulet tocmai datorita faptului ca marcajul se mai pierde. Motivele pentru care marchez mătcile, sunt aceleasi, cu mentiunea ca atunci când extrag la stupii puternici sau foarte puternici ca sa evit pierderea ei (manipulare, furtisag, etc) o pun in cutiuta, eliberand-o când am terminat cu stupul sau nai târziu.
Asta chiar nu am mai auzit. Iti scutur toate ramele intr-un stup si le pun la loc si ai sa vezi ca matca nu se pierde. Se ridica singura pe rame. Am facut de multe ori chestia asta si niciodata nu am pierdut o matca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: stefanst din August 03, 2014, 01:38:18 PM
Citeam pe undeva - nu mai stiu exact pe unde - ca s-ar mai putea folosi si oja de unghii. Oare-i bine , sau acetona din ea dauneaza? Intreb , deoarece ma gandesc ca ar rezista mai bine decat markerul pe baza de apa.
Raspunsul il gasesti in postarea ta... De ce crezi ca s-au inventat markerele pe baza de apa? Eu unul nu as incerca. Irita albinele, stiut fiind ca acetona are un miros puternic si iritant, foarte asemanator cu cel al benzinei. Ce feromoni sa mai simta albinele daca o dai cu oja?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefanst

Markerul pe baza de apa nu cred sa fi fost inventat special ptr marcarea matcilor , este folosit la asta... Daca se poate folosi vopsea auto , ma gandesc - parerea mea , e posibil sa ma insel - ca merge si oja , mai ales ca aceasta din urma se usuca mult mai rapid...

bucovineanu

Se poate folosi si oja. Dupa marcare  e nevoie ca regina sa fi protejata cateva zeci de secunde acoperind-o pe rama cu un pahar sau altceva pana se usuca pigmentul.

TDI

#1310
Citat din: oroles din August 03, 2014, 01:50:56 PM
Citat din: TDI din August 03, 2014, 01:02:20 PM
Am avut mătci marcate in 2011 cărora li se dusese cei drept până la 80% din marcaj, nu fac doar un punctulet tocmai datorita faptului ca marcajul se mai pierde. Motivele pentru care marchez mătcile, sunt aceleasi, cu mentiunea ca atunci când extrag la stupii puternici sau foarte puternici ca sa evit pierderea ei (manipulare, furtisag, etc) o pun in cutiuta, eliberand-o când am terminat cu stupul sau nai târziu.
Asta chiar nu am mai auzit. Iti scutur toate ramele intr-un stup si le pun la loc si ai sa vezi ca matca nu se pierde. Se ridica singura pe rame. Am facut de multe ori chestia asta si niciodata nu am pierdut o matca.
De obicei nu se pierde, dar cum te simti când familia cu 30 Dadant de la care ai extras cat la 5 dispare? Se intampla rar, dar - daca extragi înainte de terminare culesului mierea are 21-23% apa, daca extragi după, are 17-19% apa, dar furtisagul e acolo.
Sa nu crezi ca pun toate mătcile in cutie - doar daca le găsesc si doar daca e deosebita. Alternativa, când umblu in cuib si am dat de matca, o dau la perete sau intre ultimele 2 rame prin care am umblat deja, cu mana.

TDI

Citat din: bucovineanu din August 03, 2014, 01:14:06 PM
Cand ai multi stupi nu mai ai timp sa cauti regina atunci cand umli in ei. E suficient daca se vad oua si larve mici.
Nu o caut, dar daca o găsesc... si când nu am oua de 1-3 zile, nici larve de 3-5 zile s-ar putea sa o mai caut, daca consider ca am timp.
Daca n-am timp revin când am terminat operatiunea la ceilalți stupi si rezolv cazul cumva, a doua oara sigur caut oua, larve si matca, estimez suprafetele de hrana si puiet si-i decid destinul.

bucovineanu

Daca nu gasesti regina si totusi insisti sa o cauti, e posibil sa cada de pe rama langa stup, fara sa o vezi.  :smile: Si atunci chiar nu o sa o mai gasesti niciodata.

TDI

#1313
Anul trecut neavând suficiente caturi cu rame cladite am lăsat urdinisele mari, ca sa evit bărbile si multe mătci au dispărut, anul asta totul e ok, mai ales furtisagul sau tentativele de furtisag care sunt foarte evidente cu urdinisele reduse.

stefanst

Se poate intampla ca un roi prins din pom pe la inceputul lui iulie sa intre din nou in friguri? Uitandu-ma la un roi nu am gasit oua deloc , ceva larve gata de capacit , matca nu (desi era usor de vazut - fusese marcata - si am luat ramele de trei ori la mana) , vreo 7 botci capacite ( de roire - cred - toate sunt pe lateral sau jos). Ce nu pricep este ca sunt destule albine in stup , nu se vede sa fi plecat din ele( sapt trecuta aveam 6 intervale , acum se pare ca ar fi la fel) si nu se comporta ca si cum ar fi in friguri (somaj , stat pe peretii stupului si inghesuit pe puntea de zbor...) , lucreaza normal. Daca a fost matca batrana si a murit (sau am stalcit-o eu din greseala) de ce nu se vad botci de SL sau de salvare? In situatia asta ce am de facut? sa distrug botcile , mai putin una-doua , sau sa le las asa ?

Florin D.

Acele botci pot fi si de salvare...

bucovineanu

A cele botci sunt aproape sigur de salvare chiar daca sunt pe marginile ramelor. Acolo au gasit albinele larve potrivite pentru a creste din ele regine. Perioada roiurilor a cam trecut.

oroles

Stuparii batrani au cateva sarbatori religioase ca repere ce coincid cu calendarul apicol
23 Aprilie - Sf. Gheorghe - se numara stupii. Incep culesurile mai importante.
20 Iulie - Sf. Ilie - se incheie perioada de roire. Scade ponta
15 August - Adormirea Maicii Domnului - se cam termina culesul de productie si se incepe pregatirea de iarna.

Daca mai stii cineva asocieri de sarbatori religioase cu activitati in stupina sa imi spuneti si mie. Asa le tin minte si eu mai usor.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Mai este Sf. Ambrozie, sarbatorit la 7 decembrie si de catolici si de ortodocsi (cei pe stil vechi - mai tarziu). Cred ca este socotit 'Patronul albinelor'. El a fost un Episcop catolic foarte influent (a trait intre 340 si 397). Se zice ca mic fiind, in leagan, un roi de albine a venit la el si albinele intrau si ieseau din gura lui fara a-i face vreun rau, apoi roiul s-a inaltat si sa indepartat pana nu s-a mai vazut. Tatal lui, care a asistat la 'minune' ar fi spus ca daca va trai acest copil va ajunge sigur un Om mare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefanst

#1319
Uitandu-ma astazi prin stupi am vazut pe unele albine (cateva , nu multe) niste pete albe. Oare ce ar putea fi? Petele nu puteau fi de polen sau faina , se vad ca cum ar fi psoriazisul la oameni , o decolorare pe toracele albinelor...