CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  La stupii dubli sunt mai dese cazurile de accidente cu matci si in special daca unul roieste sau pierde regina, noua regina reuseste mai greu.
Daca ai avut cea mai mica gaura de comunicare prin diafragma, aceasta poate fi cauza ramanerii fara matca. Totusi in acest caz familia vecina ar trebui sa fie suprapopulata si cu mult mai multa miere. Totusi daca a ramas fara matca si a urmat un cules bun, el a adunat mai multa miere decat un stup normal, nemaiconsumand cu puietul. Initial sigur si-a tras botci si inca avea nadejde sa se redreseze. Dar substanta de matca de la familia vecina a creat confuzie si regina noua fie a fost atacata fie s-a pierdut. Abia dupa aceea familia s-a depopulat, dar trebuia sa o suprapopuleze pe cea vecina. Nu trebuie exclusa nici posibilitatea CCD, ca de multe ori acele familii sunt pline de miere si, miraculos, nu sunt pradate desi raman daoar cu cateva albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Multumesc de raspuns, domnule stefan1!
Vecina nu e mai bine populata. Voi tine cont si voi incerca sa nu mai folosesc acesti stupi dubli... Sau ii voi folosi cu mai mult discernamant.

PS: Am reusit indreptarea celor 2 stupi besmetici cu matcile de la rezerva. Matcile introduse s-au apucat de ouat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Nu exista si posibilitatea sa iti fi roit de mai multe ori si matca ce trebuia sa ramana stapana sa se fi pierdut la imperechere?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Citat din: ciucur din Iulie 17, 2014, 02:04:11 PM
Nu exista si posibilitatea sa iti fi roit de mai multe ori si matca ce trebuia sa ramana stapana sa se fi pierdut la imperechere?
Sa roiasca un roi? Hmmm... A fost format ca roi in mai. A fost printre primii la care am identificat regina exlozata si imperecheata apoi. Spatiu avea destul. Botci nu am gasit de-a lungul timpului. Nici nu prea avea cum, avand spatiu suficient. Din 8 rame pe care ajunsese nu mai am nici macar o rama intreaga de albine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

Citat din: oroles din Iulie 17, 2014, 02:28:06 PM
Citat din: ciucur din Iulie 17, 2014, 02:04:11 PM
Nu exista si posibilitatea sa iti fi roit de mai multe ori si matca ce trebuia sa ramana stapana sa se fi pierdut la imperechere?
Sa roiasca un roi? Hmmm... A fost format ca roi in mai. A fost printre primii la care am identificat regina exlozata si imperecheata apoi. Spatiu avea destul. Botci nu am gasit de-a lungul timpului. Nici nu prea avea cum, avand spatiu suficient. Din 8 rame pe care ajunsese nu mai am nici macar o rama intreaga de albine.
da ,da.se pare ca se poate .si eu am facut un roi in mai cu matca cumparata.este pe 5 rame puiet si pe o rama azi am gasit vreo 6 botci si capacite si necapacite. 2 erau roase.stupul este la liziera lanului de FS.deci, de lucru are.ce le apuca nici eu nu stiu.am spart cuibul cu FA si le-am pus si cat daca vor de lucru.

stefan1

Citat din: dodo79 din Iulie 17, 2014, 10:36:43 PM

da ,da.se pare ca se poate .si eu am facut un roi in mai cu matca cumparata.este pe 5 rame puiet si pe o rama azi am gasit vreo 6 botci si capacite si necapacite. 2 erau roase.stupul este la liziera lanului de FS.deci, de lucru are.ce le apuca nici eu nu stiu.am spart cuibul cu FA si le-am pus si cat daca vor de lucru.

  Daca matca nu a fost tanara? Sau daca ai accidentat-o la transport sau la un control? Nu rupi botcile daca nu vezi oua si puiet mic sau sa vezi regina ca este in buna stare; altfel risti sa-ti besmeticesti familia, daca distrugi botcile si nu mai are oua si larve mici din care sa traga altele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dodo79

Citat din: stefan1 din Iulie 18, 2014, 02:11:37 AM
Citat din: dodo79 din Iulie 17, 2014, 10:36:43 PM

da ,da.se pare ca se poate .si eu am facut un roi in mai cu matca cumparata.este pe 5 rame puiet si pe o rama azi am gasit vreo 6 botci si capacite si necapacite. 2 erau roase.stupul este la liziera lanului de FS.deci, de lucru are.ce le apuca nici eu nu stiu.am spart cuibul cu FA si le-am pus si cat daca vor de lucru.

  Daca matca nu a fost tanara? Sau daca ai accidentat-o la transport sau la un control? Nu rupi botcile daca nu vezi oua si puiet mic sau sa vezi regina ca este in buna stare; altfel risti sa-ti besmeticesti familia, daca distrugi botcile si nu mai are oua si larve mici din care sa traga altele.
are si matca si oua si larve.aceasta familie mi-a mai facut figura cam la 2 saptamani dupa ce a primit matca.atunci a tras 2 botci la mijloc,ca si cele de schimbare linistita.dupa ce le-a capacit tot ele le-au ros.acum au tras mai multe si ascunse
acum iar le-a apucat.am distrus botcile sa vad daca mai au de gand ceva

mihai.vr

Asa am patit si eu la o familie. Am crezut ca s-au stricat de cap, ca vor sa roiasca desi erau doar pe 5 rame. Eu stiam ca matca de la roiul respectiv e de anul asta. Am tot rupt botcile de la ea de 2 ori. Dupa 2 saptamani matca s-a trantorit. Mi-a depus doar oua de trantor. Poate ca stiu ele mai bine de ce trag botci. Pastreaza macar una in alta cutie, de siguranta.

stefanst

Cam la cat timp (maximum) se apuca o regina tanara de pontat? Am de vreo 4 saptamani doua roiuri (prinse din pom) ; unul are puiet capacit de doua sapt. , celalalt nu are nici urma. Matca celui de-al doilea este pe rame , de cladit au cladit cam 6 rame , le-am ajutat cu sirop cat le-a trebuit , au pastura din belsug... Cat sa o mai las? Daca trebuie omorata , pot uni in perioada asta roiul resp cu un altul , sau , ca sa nu risc sa pierd si matca buna , sa scutur efectiv albinele afara , urmand sa se imparta ele intre stupii ceilalti cum vor sti?

oroles

La mine intr-un nucleu, azi dupa 10 zile de la eclozare (mentionez ca am vazut cand a iesit din botca si a ajutat-o) aveam primele oua.
Daca e vorba de un roi prins in copaci, eu zic ca ar fi trebuit sa se apuce deja de ouat. Oua nu ai vazut?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

Citat din: oroles din Iulie 26, 2014, 12:55:41 PM
La mine intr-un nucleu, azi dupa 10 zile de la eclozare (mentionez ca am vazut cand a iesit din botca si a ajutat-o) aveam primele oua.
Daca e vorba de un roi prins in copaci, eu zic ca ar fi trebuit sa se apuce deja de ouat. Oua nu ai vazut?

cum am mai spus, la 10 - 11 zile dupa eclozare tb sa gasim oua. Mai sunt si cazuri in care se intarzie, ba chiar matci care oua putin apoi isi opresc ponta, insa acestea nu vor face performanta in stupina!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

De ce nu il unifici pe cel fara regina cu cel care are regina? Te uiti sa nu se fi apucat albinele de ouat in locul reginei. Iei ramele cu tot cu albina si le bagi la un perete al stupului cu regina. Apoi pui un ziar perforat cu furculita pe post de diafragma si vii cu ramele stupului cu regina in continuare. Ai grija sa etanseizeze cat de cat ziarul. La sfarsit crapi o ceapa mai mica in 4 si o bagi in stup pentru uniformizarea mirosului. Scuturi ce a mai ramas in stupul cu albine si gata treaba. Le vor da lacrimile de la ceapa si nu se vor mai vedea una pe alta. :P Vorba lui nea Marin din Serbia: "Cu ceapa nu dai niciodata gres." Ai grija si cu puterea stupilor. La mine, cel fara regina era intotdeauna semnificativ mai slab ca celalalt.

Saptamana trecuta am unificat unul cu vecinul pe care il distrusese din cauza unei diafragme neetanse. Anul acesta am vreo 6 unificari la activ, niciunul cu probleme. Adica ei aveau probleme dar niciunul nu mi-a omorat matca... La un moment dat am unificat unul pe seara si am luat stupul desfiintat de pe pozitie. Dupa ceva timp am vazut ca acolo s-au mai intors niste albine si erau cam cat un polonic. Mi s-a facut mila ca se facusera ghem si stateau pe suport. Am pus stupul inapoi, am bagat doua rame cladite si o matca neimperecheata. Am facut cruce si astazi e unul din cei mai frumosi roi pe anul acesta. E drept ca l-am mai ajutat cu rame cu miere, sirop si puiet capacit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefanst

M-am uitat mai devreme in stup si am vazut , in sfarsit , pe o rama , cateva oua. O mai las deocamdata , sa vad daca se apuca cum trebuie de ouat.Albinele au cladit mai multe botci pe fagurii noi (sunt goale deocamdata) , poate o vor schimba ele... Cu matca asta am mai patit ceva: desi am marcat-o de doua ori(cu un marker bun , nou ,cu care am mai marcat inca 20 de matci anul asta) a reusit de fiecare data sa se curete , chiar daca am avut grija sa se usuce vopseaua de fiecare data pana sa o introduc , si , oricum , am bagat-o in cusca din care au eliberat-o albinele la cateva ore. Daca e sa o pastrez cred ca am sa mai incerc sa o marc inca odata , daca se curata si atunci , asa o las! Multumesc pentru raspunsuri!

oroles

Am patit si eu asa cu markerul. O curata albinele de vopsea!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

Citat din: oroles din Iulie 26, 2014, 02:29:03 PM
De ce nu il unifici pe cel fara regina cu cel care are regina?
amandoua au matci.una ponta ,alta nu.......
cumpara un marker Posca de la Kaufland si nu vei mai avea probleme.