CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mitica68

Citat din: trantore din Iulie 03, 2014, 11:25:44 PM
cata albina mai ai ramasa? acopera macar puietul? trebuia sa scuturi 1-2 rame de albina peste roi
faguri marginasi ramelor cu puiet sunt construiti
matcamai ii in stup?
Te salut, albina este pe 3 rame, puietul a cam eclozionat, Am scuturat, dar lasandu-l pe loc, s-a intors inapoi in familia de baza, ramele , da , sunt construite. Ms.
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

Marius-ursulakhe

Azi am mai facut un roi care va primi o matca imperecheata pe care o iau din nucleul de imperechere iar acel nucleu va primi o batca gata de ecluzionare
As avea o intrebare pt cei mai experimentati :--cate randuri de matci poate imperechea un nucleu fara sa mai primeasca albina ??
Ieri am fost la stupii care sunt dusi la floarea soarelui si incep sa bage ceva nectar, floarea este cam in jur de 20% inflorita (la floare am 16 stupi iar acasa ma mai lasat 3 familii din care iau puiet si albina pt roi )
Roi pana acuma am facut in jur de 13 +6 nuclee din care 3 au matcile inperecheate si depun oua

dodo79

depinde si de marimea nucleului.are puiet capacit?eu fara puiet capacit dupa 30 de zile trebuia sa bag albina .mai aveam vreo 20 pe linga matca imperecheata.

Marius-ursulakhe

#1218
Am cam in jur de 3 intervale de albina (ramele au 10 cm latime /12 cm inaltime)da ca nu ma insel iar puiet capacit nu au ca m-am cam grabit cu scoatere matcilor imperecheate din nuclee pt ca am o limita de botci si sa pot valorifica la maxim fiecare batca

marian sima

Matca din stupul mare sa imperecheat?
Daca sa imperecheat modifica pozitia stupilor pentru ca roiul slab sa capteze albina ,adica apropii roiul slab de pozitia urdinisului la roiul puternic ,si roiul puternic il indepartezi cu 20 de cm de pozitia lui.

dodo79

cam asa ceva am si eu.
atasez poze sa vezi.
au ramas doar albina ce se vede.le-am bagat sub cusca cu matca si am scuturat albina de la altul mai puternic.
atentie in acest caz trebuie dus nucleul.
la mine o parte din albina scuturata era culegatoare si mi-a carat siropul din nucleu(adica furtisag).
eu l-am lasat la locul lui ,adica aproape de stupina.

dodo79

am un roi 3 rame puiet. vreau sa ii dau o rama cu puiet capacit.ma intreb daca acel puiet nu raceste daca albina nu este multa.din una din rame a inceput sa ecluzioneze treptat.ce ma sfatuiti?

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Iulie 06, 2014, 10:36:53 PM
am un roi 3 rame puiet. vreau sa ii dau o rama cu puiet capacit.ma intreb daca acel puiet nu raceste daca albina nu este multa.din una din rame a inceput sa ecluzioneze treptat.ce ma sfatuiti?

daca nu ai albina multa, sfatul meu este sa scoti o rama cu oua de 1-5 zile, o dai la crescut intr-un stup puternic si din acel stup puternic bagi o rama cu puiet capacit!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

yulian

Citat din: mmacreanu din Iulie 06, 2014, 10:49:41 PM
daca nu ai albina multa, sfatul meu este sa scoti o rama cu oua de 1-5 zile, o dai la crescut intr-un stup puternic si din acel stup puternic bagi o rama cu puiet capacit!
Si mai arunca si niste albina din stupul puternic (stropita cu tuica indoita), care se va descurca si cu mai putin ( ca are de unde  :D)

mihai.vr

Am si eu o intrebare. Daca in urma unei inbolnaviri sau posibil defect (gen cum s-a povestit si mai sus), descoperi ca trebuie sa schimbi matca ca sa asiguri sanatatea si cresterea ulterioara a familiei, poti sa transvazezi din larvele acelei matci? Ma refer aici la cazul in care matca respectiva este matca recordista. Daca transvazez de la ea, se va transmite boala sau degenerarea si la generatia urmatoare sau nu?

stefan1

  In principiu se poate, daca este vorba de un accident sau pierderea reginei. Am avut si cazuri mai curioase. O regina foarte valoroasa, a inceput sa oua foarte imprastiat, doar cam 10% din celule erau cu puiet, fara a vedea vreo boala de puiet. Am asteptat sa isi traga botci de schimbare, dar nu a facut-o. Atunci am mutilat matca, sa ii fortez schimbarea. Si-a tras botci, dar cand sa eclozeze le-a distrus si ea continua sa oua la fel de rau. A repetat figura si cu al doilea rand de botci de schimbare, pe care le-a tras imediat ce le-a distrus pe primele. La al treielea rand de botci am suprimat matca cu cateva zile inainte de eclozarea botcilor. Am facut inca doi roi cu matci din acele botci, pe langa matca ramasa pentru stup. Am constatat insa cu surprindere, ca din cele 3 matci obtinute, doar una oua bine. O a doua a ouat cca o luna foarte bine, apoi a inceput sa oua la fel ca mama ei. A treia aproape de la inceput a ouat imprastiat. M-am incapatnat si am crescut alte matci din acestea, dar o buna parte din urmase mosteneau acel defect aparut la un anumit moment la inaintasa lor. Desi era un soi valoros, a trebuit sa renunt la el din acest motiv. Explicatia pe care eu mi-am dat-o este ca a avut loc la un moment dat o mutatie genetica si asta s-a transmis si la urmase.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea

Citat din: dodo79 din Iulie 06, 2014, 10:36:53 PM
am un roi 3 rame puiet. vreau sa ii dau o rama cu puiet capacit.ma intreb daca acel puiet nu raceste daca albina nu este multa.din una din rame a inceput sa ecluzioneze treptat.ce ma sfatuiti?

Eu fac asa---aleg o rama cu puiet capacit la care a inceput sa eclozeze puiet pe mijlocul ramei ---o pun la o parte pe un suport 10-15 minute in care timp albina adulta pleaca inapoi la stupul ei ---stropesc rama cu tuica diluata -la fel si ramele din stupul cu roi mai ales ultima rama cu puiet si atasez acea rama langa cea cu puiet din roi si nu se intampla nimic ---intre cele doua rame poti lasa un spatiu de 2-3 cm pentru o ora dupa care o poti lipi ---ATENTIE SA NU IEI SI MATCA DE LA STUPUL DONATOR
CURAJ NU SE INTAMPLA NIMIC   :hi:

trantore

"o pun la o parte pe un suport 10-15 minute in care timp albina adulta pleaca inapoi la stupul ei"
in cazul in care mai ramane ceva albina adulta nu o sa apuca sa faca furtisag, din cauza mirosului de tuica o sa fie omorate cand incearca sa intre in stupul de unde le-ai scos

mape 48-petru manea

Citat din: trantore din Iulie 11, 2014, 09:43:33 AM
"o pun la o parte pe un suport 10-15 minute in care timp albina adulta pleaca inapoi la stupul ei"
in cazul in care mai ramane ceva albina adulta nu o sa apuca sa faca furtisag, din cauza mirosului de tuica o sa fie omorate cand incearca sa intre in stupul de unde le-ai scos

Trantore ,
daca citeai cu atentie intelegeai ca tratamentul cu tuica se face dupa ce sta 10-15 min si imediat se pune rama la roiul sau fam.care vrei sa o ajuti ---

dodo79

Citat din: mape 48-petru manea din Iulie 11, 2014, 08:44:34 AM
Citat din: dodo79 din Iulie 06, 2014, 10:36:53 PM
am un roi 3 rame puiet. vreau sa ii dau o rama cu puiet capacit.ma intreb daca acel puiet nu raceste daca albina nu este multa.din una din rame a inceput sa ecluzioneze treptat.ce ma sfatuiti?

Eu fac asa---aleg o rama cu puiet capacit la care a inceput sa eclozeze puiet pe mijlocul ramei ---o pun la o parte pe un suport 10-15 minute in care timp albina adulta pleaca inapoi la stupul ei ---stropesc rama cu tuica diluata -la fel si ramele din stupul cu roi mai ales ultima rama cu puiet si atasez acea rama langa cea cu puiet din roi si nu se intampla nimic ---intre cele doua rame poti lasa un spatiu de 2-3 cm pentru o ora dupa care o poti lipi ---ATENTIE SA NU IEI SI MATCA DE LA STUPUL DONATOR
CURAJ NU SE INTAMPLA NIMIC   :hi:
multumesc.este un fel de unificare.doar ca trebuie sa plece albina batrana ca sa nu atace matca.eu am pus-o fara albina si la urmatorul control avea albina acoperitoare.posibil sa fi fost dar sa nu-mi fi dat eu seama ca are atata albina.
roiul pe care il am cu puiet varos mai trebuie sa scoata acel puiet pietrificat?
de un timp nu am mai vazut "pietricele" pe fund. la ce sa ma astept?