CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Mai oameni buni, nu va mai certati. In cazane de presiune apa fierbe la mult peste 100 de grade. Si in oala de presiune creste mult peste 100. In liceu am lucrat intr-o fabrica de prelucrare a lanii si aveam un cazan in care se producea abur pentru vopsirea si spalarea lanii. Cazanul era de locomotiva si atingea peste 250 de grade celsius.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Locomotiv%C4%83_cu_abur
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Citat din: marian sima din Iulie 03, 2014, 12:18:04 PM
Citat din: marian sima din Iunie 25, 2014, 03:48:49 PM
Pentru mine pe stationar e cel mai prost an ,floarea-soarelui a inflorit si albina a inceput sa omoare trantori.
Pentru experiment am lasat doi stupi fara puiet larvar si fara matci ,nici acestia nu au bagat decat un pic de stropeala.
Ma vad obligat sa intervin.

Mai sus va spuneam despre un experiment,stupi din experiment sant acum ful de       miere de la floare ,ramele sant pline dar mierea este foarte fluida ,nu voi astepta sa capaceasca am sa pun alt cat deasupra insa stau in cumpana sa pun cat de 12 rame sau alt orizontal  de 20 de rame .
Problema este ca trebuie sa-si creasca si faguri. :roll:
pune fara grija faguri artificiali ca o sa construiasca rapid acum in plin cules  :hi:

mitica68

Va salut, am o situatie inedita la un roi.
Deci, sa o luam sistematic.
Sambata 28 iunie am impartit  un stup in doua.
Stupul  nr. 1 (fam. de baza),  ramas pe loc, 4 rame cu puiet in toate stadiile plus 2 botci capacite.
Roiul 2, matca din stupul de baza,3 rame cu puiet (nu mai stiu daca puietul se gasea in toate stadiile pe rame).
La ambele roiuri stimulat cu sirop de zahar. Cele doua cutii au ramas in acelasi loc.
Astazi am fost la ei si avem urmatoarea situatie.
Stupul 1, (cel  fara matca) a explodat, albina cat cuprinde, a bagat si sirop + o rama construita in proportie de 90%, botcile la locul lor, incep sa se coloreze , semn ca eclozarea matcii este pe aproape.
Stupul nr. 2, albina putina, (culegatoarea a plecat inapoi, stiu asta), lipsa botci,  ceva sirop, iar puiet nu exista nici macar 1 bucata. In cat timp depune matca puiet in noua familie? Stres, lipsa puiet ? Sau .......................????????????????????
Ce credeti ca s-a intamplat?  Multumesc mult.
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

trantore

cata albina mai ai ramasa? acopera macar puietul? trebuia sa scuturi 1-2 rame de albina peste roi
faguri marginasi ramelor cu puiet sunt construiti
matcamai ii in stup?



marian sima

Mitica greseala ta este ca ai lasat familia de baza NR1 pe loc .
Inainte sa dai stupul in doua te uiti la pozitia urdinisului ,o memorezi bine sau faci un semn pe pamant.
Cand ai dat stupul in doua  muti familia de baza intr-o parte circa 30 de cm si asezi roiul format linga ea astfel incat ambele urdinise sa fie la distanta egala de vechea pozitie a urdinisului.

Daca observi ca o familie a captat mai multa albina o mai indepartezi de vechea pozitie a urdinisului si in felul acesta apropii celalat urdinis mai mult fosta pozitie a urdinisului adica de semnul facut de tine pe pamant.

Cand treaba sa remediat nu mai lasi stupi lipiti unul de altul ci ii distantezi seara cu cate 10 cm,adica ii muti pe amandoi ,su nu lasi unul pe pozitie ca va capta iar mai multa albina.

Sper ca ai inteles.
Sanatate.

Mihai Sergiu

Am "reusit" sa aduc din nou familiile in frigurile roitului a doua oara anul acesta , prima data a fost inainte de salcam 1 insa la salcam 2 deja si-au revenit mai putin 3 care au plecat . tot am rupt botci de m-am saturat pana in final cand din cauza uzurii stupii s-au mai depopulat si au revenit la normal. Acum sunt din nou in aceasi situatie cu 20 de stupi care si-au tras botci de roire, tin sa cred ca din cauza vremii reci avand si rezerve suficiente albina a stat in cuib si neavand ocupatie si-au gasit ele de lucru. Celelalte deja au urcat mierea in caturi. Ce credeti ca ar trebui sa fac din moment ce matca inca depune ponta , credeti ca isi va reveni la normal din moment ce se anunta din vreme buna?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

PARINTELE

Sanatate tuturor

Astazi am bagat rame noi la cladit. Albina culegatoare vad ca are tendinta de a bloca cuibul.
Sper ca prin ramele bagate la crescut sa pot creea spatiu suficient pentru a ponta incontinuare matca.

dodo79

am si eu o intrebare.am vazut la roi ca multa albina sta pe peretii stupului si nu pe rame.exista o explicatie?

marian sima

Exista o explicatie,in momentul in care tu te-ai uitat la roi temperatura era ridicata.

Albina regleaza temperatura cuibului si la temperaturi ridicate trebuie sa asigure o mai buna ventilare.
Daca roinita e din OSB se resimte si mai mult razele solare.

marius_vfp

la mine am vazut ca atunci cand albina sta pe peretii cutiei chiar si dupa diafragma , e ca nu aveau matca imperecheata si nu ponta , sau inca nu incepuse ponta , sau erau orfani . ma refer la roi proaspat formati in cutii cu peretele de 20 25mm

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

roii sunt in stupi de poliuretan si la toti ponteaza matcile.cred ca era din cauza caldurii cum spune si marian.mersi de raspuns

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Iulie 04, 2014, 10:29:54 PM
roii sunt in stupi de poliuretan si la toti ponteaza matcile.cred ca era din cauza caldurii cum spune si marian.mersi de raspuns

mai, mai ... in poliuretan nu prea se simte caldura, cred ca le place sa se dea pe peretii aia luciosi :))
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Iulie 04, 2014, 10:41:11 PM
Citat din: dodo79 din Iulie 04, 2014, 10:29:54 PM
roii sunt in stupi de poliuretan si la toti ponteaza matcile.cred ca era din cauza caldurii cum spune si marian.mersi de raspuns

mai, mai ... in poliuretan nu prea se simte caldura, cred ca le place sa se dea pe peretii aia luciosi :))
ahaaaa...de aia aveau cateva din ele patine =)) =)) =)) =)) =))

rarescyp

ieri am fost si eu la stupi sa vad cum stau....interesant e ca teiul inca e in plina floare in zona mea, au cules bunicel....au inceput sa bage miere, dar nu in cat....daca mai tine culesul sper sa bage si sus...fam au o populatie f buna, cam ca si la sfarsit de rapita, cand cateva au intrat in friguri.....

problema e ca a inceput floarea soarelui sa se deschida, iar teiul inca nu s- a terminat....cred ca o sa le mai tin o sapt la tei si pe urma le mut la floare....anul asta teiul a inflorit cu 2 sapt mai tarziu fata de anul trecut...

anul viitor prioritar ca investitie e un cantar apicol....e foarte util, mai ales cand culesurile se suprapun....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

mitica68

#1214
Citat din: marian sima din Iulie 04, 2014, 08:51:50 AM
Mitica greseala ta este ca ai lasat familia de baza NR1 pe loc .
Inainte sa dai stupul in doua te uiti la pozitia urdinisului ,o memorezi bine sau faci un semn pe pamant.
Cand ai dat stupul in doua  muti familia de baza intr-o parte circa 30 de cm si asezi roiul format linga ea astfel incat ambele urdinise sa fie la distanta egala de vechea pozitie a urdinisului.

Daca observi ca o familie a captat mai multa albina o mai indepartezi de vechea pozitie a urdinisului si in felul acesta apropii celalat urdinis mai mult fosta pozitie a urdinisului adica de semnul facut de tine pe pamant.

Cand treaba sa remediat nu mai lasi stupi lipiti unul de altul ci ii distantezi seara cu cate 10 cm,adica ii muti pe amandoi ,su nu lasi unul pe pozitie ca va capta iar mai multa albina.

Sper ca ai inteles.
Sanatate.
Te salut si acuma ce sa fac ?

Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.