CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Aurelian A.

La mine mor de foame si la altii se umple un cat in doua saptamani,faian treaba :zzz:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

rarescyp

este o vorba....vinul se poate face si din struguri.
cam tot asa sta treaba si cu mierea....
intr-un an asa prost; cei care au sute de stupi si au si angajati, trebuie sa-si scoata oarecum camasa...
cei care traiesc exclusiv din apicultura, cum se descurca intr-un an ca asta???
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

marian sima

Astazi dupa ploaie a iesit soarele ,albina nici nu mai nimerea urdinisul datorita greutati .

Prima tentativa de cules serios din acest an.

rarescyp

Citat din: marian sima din Iunie 27, 2014, 08:09:04 PM
Astazi dupa ploaie a iesit soarele ,albina nici nu mai nimerea urdinisul datorita greutati .

Prima tentativa de cules serios din acest an.
de la ce e culesul???...a inceput floarea in zona ta?????
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

marian sima

Floarea e inflorita de cateva zile bune.
De la floare e culesul,dupa vremea rece a iesit soarele si cu el o inabuseala,adica caldura si umiditate atmosferica.

Aurelian A.

Esti norocos Mariane,la mine bate vantu' prin rame,is uscati de tot... ))/..nu mai am nici un cules de Doamne ajuta..e bai anu' asta
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Marius-ursulakhe

Si eu acuma plec sa incarc  :bzz:  si plec la floare
Am vb ieri cu administratorul de cultura si a zis ca a inceput sa infloreasca floarea de 3-4 zile

D006

la tei cantarele sunt bine pe plus , la FS cantarul e pe egal.

dodo79

ieri am vazut ceva la care nu ma asteptam.
capaceala de la extrasul mierii am pus-o in hranitor la un roi pe 5 rame.hranitorul e orizontal,poliuretan.dupa 5 zile de ploi si 2 ture de sirop am vazut ca o mare parte din capaceala a disparut si ce a ramas era roasa.in schimb am vazut ramele din cuib toate trase si s-au apucat de cele din cat.catul era pus peste hranitor ca sa curete ramele dupa extractie.
sa inteleg ca ele refolosesc capaceala ?

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Iunie 29, 2014, 01:34:38 PM
sa inteleg ca ele refolosesc capaceala ?
In lipsa de cules papă si asa ceva prietene. De fapt asta este si un semn ca nu exista cules in natura. Papă si ele ce gasesc inclusiv ceara.  :D :D  :hi: :hi: :hi:

trantore

Citat din: SPYKAL din Iunie 29, 2014, 01:38:57 PM
Citat din: dodo79 din Iunie 29, 2014, 01:34:38 PM
sa inteleg ca ele refolosesc capaceala ?
In lipsa de cules papă si asa ceva prietene. De fapt asta este si un semn ca nu exista cules in natura. Papă si ele ce gasesc inclusiv ceara.  :D :D  :hi: :hi: :hi:

si pe urma sa vezi cum decoreaza zona.... :zzz: :D

bismark

   Preietenii mei,capaceala este ultima bariera la celula,asa ca aici exista sterilizarea cu propolis pentru ca mierea sa reziste mult timp sa nu fermenteze sa fie buna de consum.Asa ca sa nu va mire, eu azi am topit ceara dupa cum se vede la topitorul cu aburi si nevasta-mea mi-a facut cinste cu o placinta si o bere ca de vin si rachie sint satul.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dodo79

Citat din: trantore din Iunie 29, 2014, 02:17:10 PM


si pe urma sa vezi cum decoreaza zona.... :zzz: :D
am vazut.in loc sa traga rame si-au decorat hranitorul :) :) :) :)

trantore

#1168
Citat din: dodo79 din Iunie 29, 2014, 02:20:26 PM
Citat din: trantore din Iunie 29, 2014, 02:17:10 PM


si pe urma sa vezi cum decoreaza zona.... :zzz: :D
am vazut.in loc sa traga rame si-au decorat hranitorul :) :) :) :)

da de unde....     vezi poza........

eu am avut asa ceva si la peste 100m de stupi pe masina

ce bine arata placinta.....  trimite si noua

stie cineva cum se trateaza gaza din poza a doua, sau scapa de ea cand au alt cules in afara de faneata?

dodo79

Citat din: bismark din Iunie 29, 2014, 02:18:39 PM
eu azi am topit ceara dupa cum se vede la topitorul cu aburi
nea Gica,dumneata de cate ori topesti aceeasi ceara?eu am topito o data dar are pe fund mizerii.vreau sa o mai dau o data sa iasa mai curata