CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

claudiu_tgv

@ Marius - am facut bine inseamna ca nu i-am dat rama cu puiet. Am dat una cu miere in care era si o botca capacita (eu am crezut ca am prins roiul cu regina batrana, pt ca s-a asezat in primul copac, la 1 m inaltime, apoi la prima vizita am crezut ca roiul nu mai are regina, ca nu incepuse ouatul; de asta am pus si o botca - daca intr-adevar nu are regina, s-o creasca albinele, daca are regina - s-o roada, si asa s-a si intamplat, albinele au ros-o, matca a inceput sa oua). Am urmat sfaturile primite, nu le-am mai deranjat, le dau sirop si sper ca la urmatorul cules o sa avem vreme mai buna

yulian

Citat din: dodo79 din Iunie 16, 2014, 09:14:59 AM
la mine un soi de tei epe duca si celalalt acuma infloreste, numai ca are mai multe frunze decat flori  :)
Dap...saptamana asta va inflori teiul argintiu...cu putina vreme buna sper ca macar aici miscam ceva...ca altfel chiar ca va fi un an praf si pulbere de stele in privinta culesului.

cipik

Azi am vazut cum arata o familie cu rezerve 0 de miere nici macar 1 celula cu miere, in conditiile in care avea rame la acoperire si coronite pe aproape fiecare rama, asa ca am trecut la hraniri cu sirop de consistenta mieri. Tocmai de aia cumparasem 30 de kg de zahar.
Alta surpriza neplacuta a fost sa vad cei 4 roi formati acum 3 saptamani cu botci de schimbare (2) si botci de roire (2) ca matcile nu au inceput oatul, in conditiile in care in familia din care am luat botcile schimbare am vazut oua acum 1 saptamana.
Acum nu stiu ce sa fac cu cei 4 roi, sa ii mai las 1 saptamana si dupa aia sa ii dau alte botci sau ce pot face? Sunt in dilema reginele avand circa 10 - 14 zile de cand au iesit din botci.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

crisian-nicolae

 La fel am patit si  am unit roi cu alti.

dodo79

azi am vazut ceva ciudatpoate cei mai experimentati ma pot lamuri si pe mine.
am primit un roi natural cu matca neimperecheata acum o luna.matca a disparut si am pus o rama cu cateva botci.
saptamana trecuta au iesit matcile.in ziua controlului am vazut una cu un picior pe sus si fugarita.am scoso afara.lacateva sile am vazut matca printre ele.am primit o matca neimperecheata intr-o cutie de transport si am introdus-o la acest roi pe rame intr-un loc ferit ptr ca nu aveam unde sa o pun.spre mirarea mea inca azi traia.am cautat cealalta matca si nu am gasit-o pe rame.m-am uitat jos si era pe fundul antivaroua.o albina tragea de ea.pe urma au venit mai multe si au acoperit-o.am reusit sa o ricic si am lasat-o printre rame.
ma intreb de ce pana acum au acceptat-o si acum vroiau sa o dea afara?a trecut 4 zile de la ecluzionare
sa fi fost cea din cutie de vina?
spre seara le-am dat sirop si am vazut ca erau multe pe langa cutie.cutia am lasat-o in asa fel sa poata sa o elibereze daca doresc.

octav

Poate ptr ca o trimit la.... nunta?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

oroles

Anul acesta e anul experientelor apicole in sfera imperecherii reginelor pentru mine. Daca anul trecut a decurs ca la carte, anul acesta nu stiu ce se intampla. Intr-un roi prins acum o saptamana am vazut o matcuta prapadita, ca alta gasita anterior in altul, impinsa de albine afara. Am inteles de la un apicultor cu experienta ca fie albinele o trimit la imperecheat, fie realizeaza o selectie si elimina matcile improprii. Varianta a doua mi se pare mai putin plauzibila...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

azi le-am verificat din nou.matca dincutiuta inca nu era eliberata si cea pe care vroiau sa o arunce afara se plimba linistita pe fagure. :uimit: nu stiu ce sa mai cred.
azi am prins un roi .sa asezat pe un stalp de beton al unui gard.am pus o cosnita langa si o rama cu puiet larvar in cosnita.era magnet ptr ele.
matca batrana se plimba in jos pe stalp.am prins-o si am pus-o pe rama.in 15 minute se deplasau spre rama ca si soldatii.
in timp ce le priveam am mai vazut o matca neimperecheata.sa bagat la inghesuiala si am scapat-o.roiul e pe 4 rame full.

feerary

Citat din: dodo79 din Iunie 23, 2014, 09:02:19 PM
azi le-am verificat din nou.matca dincutiuta inca nu era eliberata si cea pe care vroiau sa o arunce afara se plimba linistita pe fagure. :uimit: nu stiu ce sa mai cred.
azi am prins un roi .sa asezat pe un stalp de beton al unui gard.am pus o cosnita langa si o rama cu puiet larvar in cosnita.era magnet ptr ele.
matca batrana se plimba in jos pe stalp.am prins-o si am pus-o pe rama.in 15 minute se deplasau spre rama ca si soldatii.
in timp ce le priveam am mai vazut o matca neimperecheata sa bagat la inghesuiala si am scapat-o.roiul e pe 4 rame full.
Poate ai vrut sa spui roii         :P

stefan1

  Pentru Oroles:
  In alt topic spuneai ca ai mai multe familii cu matci care dupa 30 de zile inca nu oua! Nu cred ca acele matci se vor mai imperechea. Pe de alta parte nu cred ca acele familii sunt fara matca, pentru ca in 30 de zile de la eclozarea unei matci ar fi trebuit sa se bazmeticeasca daca acea matca se pierdea. Deci cauta acele matci si vezi ce-i cu ele. Sunt si unele boli ale matcilor, de care s-a mai scris, care sa le faca sa nu poata oua, dar sunt cazuri rare. Ai dat intre timp alte botci sau alti faguri de puiet la acele familii? Si-au tras sau nu botci?
  Matca alungata din roi, la cat timp de la prindere ai observat-o. Este un fenomen obisnuit ca la roii cu matci tinere matcile suplimentare (uneori chiar peste 10) sa fie omorate sau alungate. Uneori acestea gasesc un refugiu fie dupa diafragma fie prin podisor daca este din scandurele, iar cand vizitam stupul ele ajung din nou in cuib si atunci sunt ingramadite de albine, ceea ce ai observat si tu. Alteori, in momentul vizitarii, albinele pot ataca si singura matca din cuib, mai cu seama daca aceasta nu a iesit la imperechere, sau daca cumva (mai cu seama in pavilioane) unele albine din stup au inceput sa fie atrase de subsatanta de matca din familiile vecine, au fost acceptate acolo si apoi creeaza o circulatie intre cele doua familii, raspandind in familia lor substanta de matca din familia vecina.

  Pentru Dodo
S-ar putea ca matca alungata zilele trecute sa nu fie cea aleasa a familiei, deci sa mai fi avut o regina in afara celei din cusca. Daca ai vazut o matca libera, pe cea din cusca o va omora la eliberare, chiar daca este mai valoroasa ca cea libera. Deci daca vrei sa o alegi pe a din cusca ar trebui eliminata cea libera si verificat daca albinele o accepta, adica daca nu sunt si pe urma ostile celei din cusca. Vezi insa ca daca matca din cusca depaseste varsta optima de imperechere, poti avea probleme.
  Roiul luat ieri nu a fost primar, ambele matci au fost tinere si probabil mai erau si altele. Uneori pe unele (pe care nu le cara albinele mai departe) le poti gasi scoase moarte in fata stupului. Sa ne spui cand o sa gasesti oua in acel roi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: stefan1 din Iunie 24, 2014, 05:32:43 AM
  Pentru Oroles:
  In alt topic spuneai ca ai mai multe familii cu matci care dupa 30 de zile inca nu oua! Nu cred ca acele matci se vor mai imperechea. Pe de alta parte nu cred ca acele familii sunt fara matca, pentru ca in 30 de zile de la eclozarea unei matci ar fi trebuit sa se bazmeticeasca daca acea matca se pierdea. Deci cauta acele matci si vezi ce-i cu ele. Sunt si unele boli ale matcilor, de care s-a mai scris, care sa le faca sa nu poata oua, dar sunt cazuri rare. Ai dat intre timp alte botci sau alti faguri de puiet la acele familii? Si-au tras sau nu botci?

Multumesc frumos domnule Stefan!
Nu e vorba de 30 de zile de la eclozare ci de 30 de zile din momentul in care am facut roii. Mai exact i-am facut dupa metoda botcilor de salvare sau dupa metoda botcilor de roire. Mai exact, am scuturat toata albina dintr-un stup cu albina in stupul nou. Din stupul vechi am ridicat 2-3 rame cu miere, pastura si putin  puiet pe care le-am pus in stupul nou. In stupul vechi, dupa metoda asta nu a ramas decat lucratoarea, miere, pastura si aproape toate ramele cu oua, care, in practica, dupa intoarcerea de la cules trebuia sa nu mai gaseasca matca si sa se apuce de tras botci. La unii le-am dat rame direct cu botci.  Acest lucru s-a facut in data de 23 mai. Pana la vremea asta trebuiau sa se apuce de ouat, socotind 15-16 zile pana la eclozare (desi se poate si mai putin daca au tras botci din larve mai mari) +10 zile imperecheatul = 25 de zile. Ori pana acum sunt 30 de zile si nici urma de oua.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marius_vfp

#1106
anul asta a fost nasol cu matcile desi vreme de imperecheat a fost cat de cat.
la un roi care luase matca si nu s-a imperecheat(mai bine zis nu prezenta oua) dupa mai bine de 30 zile de la eclozionare  nu incepuse ponta , am decis s-o schimb , i-am dat una imperecheata(dintr-un nucleu) , la prima verificare au acceptat-o  dupa 2 zile de la acceptare observ ca nici cea imperecheata nu vrea sa ponteze , desi in nucleu avea puiet capacit frumos de lucratoare fara nici o celula de trantor, care ar putea fi cauza , in bigudiu nu a stat mai mult de 24 ore a fost eliberata de ele . le-am dat sirop pentru stimulare , rame bune de ouat etc.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefanst

#1107
Saptamana trecuta am impartit o fam. intrata in friguri in mai multe roiuri. Pe vatra veche am lasat(negasind matca batrana - de anul trecut , marcata) o rama cu mancare , una cu puiet capacit si doua botci ( restul l-am taiat). De trei zile il vad ca se chinuie sa roiasca , insa vremea e rea si nu reuseste; ieri am vazut multa albina iesita , o matca era la urdinis , ma gandeam ca in sfarsit pleaca , insa in vreo 15min s-au linistit , iar matca , dupa mai multe incercari , a reusit sa se strecoare inauntru. Nu cred sa fi fost zbor de imperechere , ci tentativa de roire , deoarece de vineri tot aud cealalta matca incercand sa iasa din botca dar albinele nu o lasa. In situatia in care se pare ca mai sunt cel putin trei zile de vreme rea pe aici , oare ce se va intampla , vor renunta la roit si-si vor alege o matca din cele doua , sau vor tine in continuare matca cealalta in botca pana va pleca prima? Oare cam cate zile poate fi oprita sa eclozeze o matca , fara sa-i faca vreun rau?

dodo79

#1108
Citat din: stefan1 din Iunie 24, 2014, 05:32:43 AM
    Pentru Dodo
S-ar putea ca matca alungata zilele trecute sa nu fie cea aleasa a familiei, deci sa mai fi avut o regina in afara celei din cusca. Daca ai vazut o matca libera, pe cea din cusca o va omora la eliberare, chiar daca este mai valoroasa ca cea libera. Deci daca vrei sa o alegi pe a din cusca ar trebui eliminata cea libera si verificat daca albinele o accepta, adica daca nu sunt si pe urma ostile celei din cusca. Vezi insa ca daca matca din cusca depaseste varsta optima de imperechere, poti avea probleme.
  Roiul luat ieri nu a fost primar, ambele matci au fost tinere si probabil mai erau si altele. Uneori pe unele (pe care nu le cara albinele mai departe) le poti gasi scoase moarte in fata stupului. Sa ne spui cand o sa gasesti oua in acel roi.
prima matca alungata am scos-o eu.a doua a fost acceptata si la urmatorul control voiau sa o scoata afara.tot aceasta matca am vazut-o ieri plimbandu-se pe rame . azi are 10 zile de la eclozare.cea din cusca am tinut-o 6 zile in cusca si doar cateva albine erau pe langa ea.dupa cele 6 zile am lasat cutiuta in asa fel sa poata ajunga albinele la ea.am lasat  albinele sa decida pe care din ele sa le accepte.cea din cutiuta era cu o zi mai tanara decat cealalta
referitor la roi.poate sa roiasca din acelasi stup la interval de 2 saptatamani roi diferiti?
sunt curios si eu sa vad cand o sa ponteze matca.

apivasmob

#1109
Am prin un roi mic  :)
Sanatate tuturor apicultorilor