CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: stefanst din Iunie 11, 2014, 07:03:46 PM
Astazi am prins si eu - ptr prima data - un roi ; a iesit pe la pranz si s-a asezat la vreo 40m departare , pe gard. Am adus o cutie cu niste FA si putin sirop si le-am scuturat in ea. Lasand cutia jos(langa locul unde se formase ghemul ca sa se stranga toate in ea , dupa vreo ora am vazut ca se apucasera de treaba ( unele aduceau polen) asa ca nu le-am mai deranjat. Oare este prea tarziu sa le iau diseara sau maine dimineata sa le pun pe locul lor , sau sa le las acolo pana la iarna si sa le mut atunci? Nu ma deranjeaza nici o varianta , dar as prefera-o pe prima , insa ma gandesc ca , daca se apucasera de cules , cel putin o parte si-au facut orientarea , si de le mut am sa cam pierd din albina. Roiul este mic , pe trei rame , un roi secundar cu matca neimperecheata.

  Muta roiul pe locul definitiv fie seara tarziu fie dimineata. In prima zi albinele sunt atente de unde pleaca si nu o sa pierzi culegatoare. Daca cateva nu vor mai gasi acolo roiul, se vor intoarce in familia-mama si nici pe alea nu le pierzi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

claudiu_tgv

Va salut. Sunt nou pe acest site chiar daca l-am studiat inca din primavara cand am primit 4 stupi orizontali. Acum 2 saptamani am prins un roi, imediat dupa salcam, care s-a asezat la 5 metri de stupina pe un mar tanar. Am prins roiul intr-o cutie de carton in care am pus 2 rame vechi unse cu miere si 2 rame cu foi de ceara pulverizate cu sirop pentru crescut. Roiul asezandu-se aproape, am intuit ca este unul primar, cu regina batrana. Timp de o saptamana am hranit roiul cu sirop. La primul control am vazut ca albinele nu crescusera ramele iar matca nu ouase. Am cautat un fagure cu puiet capacit de la ceilalti stupi, am gasit la unul un fagure frumos ouat dar nu m-am indurat sa-l dau la roi. M-am gandit ca ori nu este roi primar ci are o regina nefecundata, pe care nu am gasit-o, ori a ramas fara regina. Le-am pus o rama cu hrana si o botca capacita, am zis ca daca are totusi regina o sa elimine botca. In seara asta vreau sa vad ce e cu el, daca nu ploua iarasi.

oroles

Mai asteapta pana la 10 zile sa vezi daca oua. Sunt multe posibilitati... E posibil sa fi fost roi secundar iar matca sa se fi pierdut la imperechere... E posibil ai matca in stup, sa fie imperecheata si sa nu se fi apucat de treaba. Sau sa nu se fi imperecheat... Dupa ce trec 10 zile de la prinderea roiului poti sa iti faci griji.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

Citat din: claudiu_tgv din Iunie 12, 2014, 01:09:15 PM
Va salut. Sunt nou pe acest site chiar daca l-am studiat inca din primavara cand am primit 4 stupi orizontali. Acum 2 saptamani am prins un roi, imediat dupa salcam, care s-a asezat la 5 metri de stupina pe un mar tanar. Am prins roiul intr-o cutie de carton in care am pus 2 rame vechi unse cu miere si 2 rame cu foi de ceara pulverizate cu sirop pentru crescut. Roiul asezandu-se aproape, am intuit ca este unul primar, cu regina batrana. Timp de o saptamana am hranit roiul cu sirop. La primul control am vazut ca albinele nu crescusera ramele iar matca nu ouase. Am cautat un fagure cu puiet capacit de la ceilalti stupi, am gasit la unul un fagure frumos ouat dar nu m-am indurat sa-l dau la roi. M-am gandit ca ori nu este roi primar ci are o regina nefecundata, pe care nu am gasit-o, ori a ramas fara regina. Le-am pus o rama cu hrana si o botca capacita, am zis ca daca are totusi regina o sa elimine botca. In seara asta vreau sa vad ce e cu el, daca nu ploua iarasi.
puiet capacit ptr ce?
daca te-ai gandit sa mentii roiul si sa nu plece ai nevoie de puiet larvar :hi:

stefanst

Multumesc ptr raspuns! As mai avea o intrebare , referitoare tot la roiuri: casa mea este inconjurata din trei parti(N,E,V) de padure de brad , iar spre S se deschide o vale relativ ingusta , fapt ptr care , daca nu sunt atent in chiar momentul roirii , mi-e aproape imposibil sa le mai gasesc( brazi inalti , desi...).  Daca as pune din loc in loc pe cate un brad cate o cutie cu o rama-doua de FA oare am sanse sa prind eventualele roiuri scapate , sau e inutil? Sunt buni de ceva feromonii de gen swarm catch sau abejar?

oroles

#1085
Cred ca singurul efect pe care ar putea sa il declanseze o rama cu faguri artificiali este ca atrage albinele care o ling (daca are miros de miere) si un eventual furtisag. :D E adevarat ca riscul de furtisag este mic... :D

De regula roiurile se aseaza foarte aproape. Chestia cu feromonii, daca sunt buni, merge doar atunci cand iese roiul. Asta ar presupune sa stai sa ii urmaresti tot timpul.

O solutie sunt custile de prins roiuri. Se monteaza la urdinis si in cazul in care iese un roi matca ramane blocata in cutie. Automat si albinele se baga tot in cutie... Cand le vezi in cutie le scoti si le pui intr-un stup. Nu stiu cat de eficienta este solutia deoarece nu am folosit-o.


Nu trebuie sa supraveghezi o zona mare de padure. Roiurile se aseaza de regula in apropierea stupului pe care l-au parasit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

Citat din: oroles din Iunie 12, 2014, 08:19:41 PM


Nu trebuie sa supraveghezi o zona mare de padure. Roiurile se aseaza de regula in apropierea stupului pe care l-au parasit.
dar nu ptr mult timp.dupa o zi-doua pleaca.poate chiar mai repede.cel mai bine este sa ai niste pomi fructiferi pe langa stupina.

claudiu_tgv

Aseara am deschis roiul, am vazut cateva celule cu larve. In cazul asta mai trebuie sa le pun rama cu puiet larvar?
Dar pe regina nu am vazut-o, sigur e una tanara care se ascunde. Botca data cu o saptamana in urma au ros-o albinele, nu mai era. Am vazut ca incep sa aduca polen, si acum ma gandesc ca era bine sa le pun o rama cu polen de la alt stup. Spre dezamagirea mea nu au crescut deloc rama cu foita de ceara, poate si pentru ca roiul este unul mic, maxim pe 2 rame

dodo79

Citat din: claudiu_tgv din Iunie 13, 2014, 10:37:01 AM
Aseara am deschis roiul, am vazut cateva celule cu larve. In cazul asta mai trebuie sa le pun rama cu puiet larvar?
Dar pe regina nu am vazut-o, sigur e una tanara care se ascunde. Botca data cu o saptamana in urma au ros-o albinele, nu mai era. Am vazut ca incep sa aduca polen, si acum ma gandesc ca era bine sa le pun o rama cu polen de la alt stup. Spre dezamagirea mea nu au crescut deloc rama cu foita de ceara, poate si pentru ca roiul este unul mic, maxim pe 2 rame

asteapta .ele stiu cel mai bine ce sa faca.daca ai puiet larvar nu mai trebuie sa le asiguri decat apa si la 2-3 zile cate 200-250 ml sirop.
si liniste.nu le deranja decat la 4-5 zile sa vezi cum evolueaza

marius_vfp

claudiu te cam grabesti , asa e la inceput , daca e roiul mic , e secundar , clar matca nefecundata , in cazurile de genul eu nu dau decat rame cu mancare pana ce apare puietul capacit , altfel nu bag rame cu oua puiet decat dupa minim 15 18 zile , unele matci se pot imperechea si in a10-a zi ouale apar si dupa a13 poate 15 zile , deci nu te grabi sa vezi oua , nu mai introduce botci capacite decat atunci cand esti convins ca roiu e orfan, ascultal bine si vezi reactia lui cand il deschizi daca plange e orfan daca nu ,nu  chiar daca nu are oua pe rama , daca tu tot introduci rame nu vei putea sa-ti dai seama daca oua sau nu matca.

ce am facut azi in stupina , haha , am marcat matcile  vro 5 bucati  , sa vezi ce frumos si-a luat una zborul din mana dupa ce am marcat-o desi e imperecheata si oua bine de tot , a zburat circa 4m inaltime a facut 2 ture si a venit in fata cutiei ratand aterizarea , apoi am luato in mana si am bagat-o eu in lada , daca mo fi vazut vecinii cum fugeam dupa matca prin iarba sigur o zis cas nebun fug dupa bondari :yahoo_cry: =))
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

aditza_71

Salut Marius .Nu stii pe cineva din  Vaslui sau din imprejurimi care are la vanzare 2  matci imperecheate. Imi trebuie neaparat maine.
Daca stii ceva te rog sa-mi  spui sau  iti las nr. meu de telefon si  imi dai un beep si te sun eu daca afli ceva.Iti multumesc anticipat.
Nr.meu  este : 0726195381

jean_dobrita

Va salut dragi colegi!!!.Am si eu nevoie de ajutorul vostru..am nevoie de cateva botci (sunt bune si de roire) pt niste roi artificiali pe care i-am facut astazi ca sa nu-mi intre in friguri inainte de tei..Momentan nu am matci sa le dau si abia maine o sa bag o serie de larve la transvazat(va fi prima mea transvazare)..Daca ma poate ajuta cineva din GORJ (TG-JIU) anuntati-ma aici sau cu un mesaj la 0764977047
Dau la schimb vin alb sau palinca..cu bani stau cam prost..
Va multumesc anticipat!

dodo79

#1092
Citat din: jean_dobrita din Iunie 15, 2014, 09:04:50 PM
Va salut dragi colegi!!!.Am si eu nevoie de ajutorul vostru..am nevoie de cateva botci (sunt bune si de roire) pt niste roi artificiali pe care i-am facut astazi ca sa nu-mi intre in friguri inainte de tei..Momentan nu am matci sa le dau si abia maine o sa bag o serie de larve la transvazat(va fi prima mea transvazare)..Daca ma poate ajuta cineva din GORJ (TG-JIU) anuntati-ma aici sau cu un mesaj la 0764977047
Dau la schimb vin alb sau palinca..cu bani stau cam prost..
Va multumesc anticipat!
va ajutam eu daca era mai aproape.am niste botci gata sa iasa matca din ele.
daca este cineva care va cere ceva in schimbul botcilor ala nu e apicultor.
am si o matca iesita ieri in cutiuta.cred ca va muri saraca.am lasat-o intr-un roi.

yulian

Ce sa mai facem prin stupina...unificari, roiuri intarite, ne pregatim pentru tei...  :hi:

dodo79

Citat din: yulian din Iunie 16, 2014, 09:10:20 AM
Ce sa mai facem prin stupina...unificari, roiuri intarite, ne pregatim pentru tei...  :hi:
la mine un soi de tei epe duca si celalalt acuma infloreste, numai ca are mai multe frunze decat flori  :)