CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

crisian-nicolae

Punele si o rama cu puiet larvar,reusita 99%.

oroles

Citat din: nicu84 din Iunie 08, 2014, 03:43:57 PM
toate albinele au iesit si s-au pus intr-un prun si aseara le-am dat jos, le-am bagat din nou in lada si le-am pus niste sirop. acuma sunt acolo o sa vedem cat stau.
Eu zic ca e posibil sa fie un postroi cu mai multe matci, caz in care e normal sa se mai adune in pom... Oricum, sfatul predecesorului e bun...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nicu84


NiKoN

Daca pui o rama cu larvar unui roi cu matci nefecundate, vei ramane fara matci!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

nicu84

am pus si o rama cu puiet, si acuma iar sunt la urdinis, cred ca se pregatesc de dus. ce sa le fac ca sa nu se duca?

mape 48-petru manea

incearca sa pui o matca in stup pusa in colivie

mmacreanu

Citat din: nicu84 din Iunie 08, 2014, 06:59:55 PM
am pus si o rama cu puiet, si acuma iar sunt la urdinis, cred ca se pregatesc de dus. ce sa le fac ca sa nu se duca?

eu le-as uda bine sa le pot aduna ... le pun in lada cu o rama de puiet si la beci sa uite de prun :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

nicu84

m-am uitat in stup si au matca frumoasa, jumatate sunt in stup jumatate afara, le-am bagat si pe cele de afara si le-am dat un pic de sirop. daca tot  nu stau am sa fac cum a zis colegul de mai sus.

crisian-nicolae

Cauta matca in albinele de afara,(sigur sunt doua )bago intro colivie si introduo in alt stup,stropeste albina de pe fata stupului si cu ajutorul periei punetile pe un carton s-au ceva similar,si le scuturati in stup.

NYK74

Cum au zis colegii,ai mai multe matci in acel roi,trebuie sa lasi doar una,cu restu faci alte roiuri,sau ce vrei dar trebuie sa le îndepărtezi din acel roi,eu am avut unul si anul trecut,asa,il puneam in stup,zbura afară ,cind facea un ghem,cind se dividea in două ,am luat si am pus un pres jos in fata stupului ,am luat roiul cu creanga taiata pe care era pus am pus pe preş jos,si cu afumatorul le-am dat directia intrarea in stup,in timp ce intrau am prins una dintre regine,cealaltă am lasat-o,le-am pus o rama cu puiet in cuib si nu au mai iesit după aceea. :hi:

crisian-nicolae


stefanst

Astazi am prins si eu - ptr prima data - un roi ; a iesit pe la pranz si s-a asezat la vreo 40m departare , pe gard. Am adus o cutie cu niste FA si putin sirop si le-am scuturat in ea. Lasand cutia jos(langa locul unde se formase ghemul ca sa se stranga toate in ea , dupa vreo ora am vazut ca se apucasera de treaba ( unele aduceau polen) asa ca nu le-am mai deranjat. Oare este prea tarziu sa le iau diseara sau maine dimineata sa le pun pe locul lor , sau sa le las acolo pana la iarna si sa le mut atunci? Nu ma deranjeaza nici o varianta , dar as prefera-o pe prima , insa ma gandesc ca , daca se apucasera de cules , cel putin o parte si-au facut orientarea , si de le mut am sa cam pierd din albina. Roiul este mic , pe trei rame , un roi secundar cu matca neimperecheata.

marius_vfp

daca nu te deranjeaza pozitia , lasa-l acolo , sa aibe  umbra , hrana buna stimulare si poate dupa ce apare primul puiet capacit dupa circa 3 saptamani ii dai o rama cu puiet gata de eclozare sa se intareasca bine .
e bine de mutat dupa circa 1 luna pe un loc la distanta mare 2-3 km ,  apoi in toamna pe locul definitiv.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oroles

E buna ideea cu puietul capacit desi eu nu o aplic dintr-un motiv anume. Roiurile au o pofta uimitoare de lucru. Anul trecut mi-au cladit intr-o saptamana 4 rame si au lipit si de podisor, neavand claditoare. Anul acesta nu am avut decat unul care a roit pana acum. In lipsa de rame cladite i-am dat 2 rame de la un besmetic scoase in urma cu o seara. In 5 minute scoteau cele cateva larve moarte de trantor afara. S-au pus uimitor de repede pe treaba. Am auzit ca unii se plang ca le parasesc roii stupii... Eu zic ca daca ai prins si regina ai 95% sanse ca roiul sa ramana in stup. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marius_vfp

roiurile au pofta de lucru in primele zile apoi mai putin , daca erai atent eu spuneam ca dupa circa 3 saptamani adica dupa ce eclozioneaza prima tura de puiet , sa-i mai dea o rama cu puiet apoi poate sa isi ia mana de pe el ca isi va aduna singur mancarea daca are de unde si daca mai are timp .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva