CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: PARINTELE din Iunie 06, 2014, 10:06:32 PM
astazi am descoperit ca nu mai am  matca in cateva nuclee.
din pricina furtisagului la aceste nuclee am ramas si fara cateva matci.

daca vinde cineva in apropierea bucurestului matci,sa-mi trimita un mesaj privat
sanatate multa tuturor
De ce numai din apropierea Bucurestiului?

PARINTELE

Citat din: bucovineanu din Iunie 06, 2014, 10:33:13 PM
Citat din: PARINTELE din Iunie 06, 2014, 10:06:32 PM
astazi am descoperit ca nu mai am  matca in cateva nuclee.
din pricina furtisagului la aceste nuclee am ramas si fara cateva matci.

daca vinde cineva in apropierea bucurestului matci,sa-mi trimita un mesaj privat
sanatate multa tuturor
De ce numai din apropierea Bucurestiului?
Cu respect domnule Bucovineanu
am cerut in apropierea Bucurestiului, gandindu-ma la trasport.
Dar daca nu este o problema cu distanta,de ori unde.

dodo79

Citat din: PARINTELE din Iunie 06, 2014, 10:39:57 PM

Dar daca nu este o problema cu distanta,de ori unde.

eu stau in mures si am luat matci direct din slatina.prin curierat ajung a 2 zi.cumparam  de la d-nu Bucovineanu dar atunci nu avea. am luat 10 bucati.transportul a fost 21 lei.

PARINTELE

Citat din: dodo79 din Iunie 06, 2014, 10:46:25 PM
Citat din: PARINTELE din Iunie 06, 2014, 10:39:57 PM

Dar daca nu este o problema cu distanta,de ori unde.

eu stau in mures si am luat matci direct din slatina.prin curierat ajung a 2 zi.cumparam  de la d-nu Bucovineanu dar atunci nu avea. am luat 10 bucati.transportul a fost 21 lei.

Dodo,eu am crezut ca este o problema cu distanta
dar daca distanta nu este o problema ,da pot achizitiona de ori unde.
multumesc.

mmacreanu

trebuie incercat cat mai mult sa folosesti matci care au dovedit ca s-au adaptat bine la conditiile zonei in care esti. Eu unul nu cred ca o matca adaptata la munte merge la fel la campie ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

nicu84

ieri am prins un roi frumos, l-am bagat in lada si dupa cateva ore jumatate s-au facut ciorchin la urdinis. le-am bagat inapoi si dimineata nu mai era niciuna la urdinis, acuma la fel, jumatate sunt la urdinis circhin, ce sa fac cu ele? de ce se strang acolo?

crisian-nicolae

#1056
Le-ai pus sirop in hranitor?
S-au punele o rama cu puiet larvar.

nicu84

prea tarziu, si-au luat zborul intr-un varf de prun

yulian

Astazi s-a terminat aventura numita salcam cu extras, desigur. 130kg din cei 21 stupi...dezastru, dar ma consolez ca se putea si mai rau. Desigur ca are o tenta de poliflora....dar asta e. Mergem increzatori pentru urmatoarele doua culesuri!
O seara faina tuturor!  :hi:

ioanardelean55


Este roi secundar cu mai multe regine , trebuia verificat si pe cit posibil lasata numai o regina , altfel....in prun sau.......... :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:.

struan

Citat din: yulian din Iunie 07, 2014, 08:58:58 PM
Astazi s-a terminat aventura numita salcam cu extras, desigur. 130kg din cei 21 stupi...dezastru, dar ma consolez ca se putea si mai rau. Desigur ca are o tenta de poliflora....dar asta e. Mergem increzatori pentru urmatoarele doua culesuri!
O seara faina tuturor!  :hi:

Ati facut cumva pastoral? Inseamna ca eu stau bine cu o medie de 4 kg stationar la salcam.

G. Iulian

La mine a fost si mai rau referitor la productie, dar ma consolez cu gandul ca am dublat efectivul.  :) Am luat-o pe urma lui vecinu Bismark, azi am mai prins doua roiuri, am terminat lazile.

stefan1

Citat din: nicu84 din Iunie 07, 2014, 04:09:42 PM
prea tarziu, si-au luat zborul intr-un varf de prun

  Au zburat toate sau doar jumatate, cele care stau afara? Eu cred ca au fost doi roi uniti. Uneori in lada fac doua tabere, la tine unele au iesit la urdinis. Nu ai avut si albine intepate?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

Citat din: struan din Iunie 07, 2014, 10:25:44 PM
Ati facut cumva pastoral? Inseamna ca eu stau bine cu o medie de 4 kg stationar la salcam.
Da, am fost in 4 locatii si in una singura a mers... Din pacate zona mea nu permite stationar pentru ca nu sunt decat culturi in apropiere...

nicu84

toate albinele au iesit si s-au pus intr-un prun si aseara le-am dat jos, le-am bagat din nou in lada si le-am pus niste sirop. acuma sunt acolo o sa vedem cat stau.