CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

crisian-nicolae


crisian-nicolae


crisian-nicolae

Primi doi au dat,restul sunt roi. :)

Aurelian A.

Felicitari si de acum inainte sa ne areti si  butoaie pline,nu doar borcane  :P :hi: :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

dodo79

daca se termina culesul de salcam si nu e capacit fagurele,se poate extrage?
daca da,cum se matureaza mierea?

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Mai 24, 2014, 10:32:16 PM
daca se termina culesul de salcam si nu e capacit fagurele,se poate extrage?
daca da,cum se matureaza mierea?

de ce sa te grabesti? urmatorul cules nu e asa aproape, lasa-le sa capaceasca ....
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Mai 24, 2014, 10:38:58 PM
Citat din: dodo79 din Mai 24, 2014, 10:32:16 PM
daca se termina culesul de salcam si nu e capacit fagurele,se poate extrage?
daca da,cum se matureaza mierea?

de ce sa te grabesti? urmatorul cules nu e asa aproape, lasa-le sa capaceasca ....
nu ma grabesc.doar am intrebat

gore

Anul acesta salcamul foarte prost. Am verificat toti stupii, miere f.f.putina si numai in cuib, in cat numic. Am facut 10 roi. Poate da salcamul boieresc ceva sau teiul. Banuieli ca nu va merge salcamul am avut de anul trecut cand prin iulie a inceput deja sa cada frunza la salcam de seceta.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Hermannstadt

#1013
Si la mine in zona desi salcamul este inflorit da foarte slab, cred ca este doar pt intretinere,  nimic mai mult.
Poate reusim sa facem ceva anul asta la tei.
In schimb anul asta se pare ca familiile sunt puse pe roit, pana acum am facut 2 roi si saptamana care urmeaza se mai anunta unul sau doi.

Numai bine!
:hi:

Le: ma scuzati :-)  !

Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

romikele

Citat din: Hermannstadt din Mai 25, 2014, 05:08:09 PM
... desi sacaul este inflorit da foarte slab...
Oare cum o arata "sacaul"? Ce fel de flori are?  :wink2: :P

Din lanul de fasole

Domnule ,,romikele", mă bucură nespus de mult faptul că vă simţiţi bine. Doamne-ajută!

Revenons ... la oile noastre. Astăzi făcui două treburi, făcui chiar mai multe, dacă pun la socoteală şi cloţele puse pe ouă de curcă, peste trei zile ies curcanii, sigur făcui, una la mine, acilişa, alta la un prieten, care avu şi el un necaz, stup bezmetic la salcâm.
La mine fu simplu, zău că spui adevărul, mă dusei  la stupi – soare, frumos, cu bustul gol, ca de obicei, prin spatele stupilor, am cărare la 50 de cm distanţă, nu ajunsăi să trec de primii doi că şi mă luă una, în primire, de la al patrulea, care nu fu pusă pe şagă, am mâna stângă egală ca diametru de la cot la încheietură.  Vax albina  poignée de main. Foame mare, tătuţule! Albinele mele, cele mai blânde din lume, au devenit agresive ! Foamea duce la revoluţie, ce să mai vorbim ! Eu ca eu, dar cei ce aduseră pavilioanele la salcâm 2, lângă apa Buzăului, ce-or face ? Mă întrebai şi eu, ca tot olteanul, ce făcu vecinul fu mai important. Eu le mai dădui o ramă cu miere, să mi-o cureţe.
La vecin – botci nu, regine... de unde ? – luai o cutie nouă, frecată cu urzica stupului (melissa officinalis) şi pusăi din alt stup :
1.   o ramă cu albină, « full », cu puiet din toată gama, inclusiv cu ouă,
2.   o ramă cu miere căpăcită anul trecut, dar nu plină,
3.   o ramă cu miere proaspătă, necăpăcită,  şi polen,
4.   o ramă clădită, curată, cu celule de lucrătoare,
5.   o ramă cu fagure artificial, foiţă.

Urmarea în numărul viitor ! :P 
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

romikele

 :thanks: ... asa bine nu doresc la nime`... incerc sa ma iau cu altele sa uit de necazuri  :D

Siropelul ar trebui sa compenseze lipsa culesului.
Nu doar foamea e problema, cat si pericolul de a slabi ponta (nu viorel  :P )!

Din lanul de fasole

Citat din: romikele din Mai 25, 2014, 11:34:01 PM
:thanks: ... asa bine nu doresc la nime`... incerc sa ma iau cu altele sa uit de necazuri  :D

Siropelul ar trebui sa compenseze lipsa culesului.
Nu doar foamea e problema, cat si pericolul de a slabi ponta (nu viorel  :P )!

Mulţumesc frumos pentru reacţie, am scris ca să vă binedispun.
Dragă mi-e ponta ( nu Viorel :D)!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Ioan Olaru

Ce necazuri mari mai mult alergati dupa roiuri decat dupa ramele cu miere , bine ca sunt ferit de asa ceva bineanteles de roiuri , albinele au de lucru chiar daca nu ies din stup imprtant e sa stim sai dam de lucru . O populatie enorma necesita o munca enorma , lasate la voia intamplari rezulta roiuri , a e o parere personala.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

sorinma

Ce fac in stup de nu ies afara? Fac sosete?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde