CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

yulian

Citat din: dodo79 din Mai 12, 2014, 02:34:11 PM
am vrut sa iti urez bidoane pline.acum va trebui sa iti urez cosnitze plina.spor la alergat :hi:
la noi ploua de azi de dimineata cu galeata.sper sa nu tina mult.maine ar trebui sa iasa matca din botca la roiul format
Multam dodo. Oricum primul a decolat ieri...zi frumoasa, numai buna de roit. Nu eram pe acolo, dar colegii mei l-au recuperat. Unul s-a dus, mai sunt 20  =))
Cele bune  :hi:

NiKoN

Astazi am avut "placerea" de a reloca primul roi din 2014, matca 2013, 7 rame de albina. Ca si comparatie, anul trecut eram in plin cules la salcam, iar anul acesta nici bobocii nu au aparut. Maine intru in ei, presimt zile grele. Asa-i in apicultura! :P
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

paradisuri inflorite

Nu mai avem mari sperante la salcim 1 ,poate la salcim 2 . Din cauza ploilor o sa imbatrineasca cu totul .Am preconizat de la inceput ca o sa fie compromis cind am verificat meteo . La vremea care e si daca am avea stupi cu 30 de rame de albine , tot nu am face miere .

dodo79

ce parere aveti? iese ceva din botca asta

dodo79

azi am divizat un stup.l-a apucat sa faca ciorchine.am facut acupunctura la picioare. =)) cel putin 2o de ace.

NYK74

Dai,dai,nu te plânge DODO ,asta-i sanatate curată,dacă te antrenezi asa o perioadă,după aia poti trece si la vipere,cu imunitatea ce o vei avea,vei fi mai ceva ca parlamentarii  =)) =)) :rotfl:

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Mai 12, 2014, 10:16:01 PM
ce parere aveti? iese ceva din botca asta

da ce a patit? posibil sa fie afectat continutul.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Mai 12, 2014, 10:52:36 PM
Citat din: dodo79 din Mai 12, 2014, 10:16:01 PM
ce parere aveti? iese ceva din botca asta

da ce a patit? posibil sa fie afectat continutul.
nu stiu.s-o fi atins de cealalta rama.o vad mai turtita
este la fel ca la inceput.doar ca au mai pus ceara pe ea.

NYK74

Citat din: dodo79 din Mai 12, 2014, 10:16:01 PM
ce parere aveti? iese ceva din botca asta
Nu are nimic,ai atins-o cu rama cealaltă probabil,de asta are urmele alea de ceară in plus pe ea,atentie cînd mai umblii pinâ iese dacă ai de gând sa o tii.

Marius-ursulakhe

Citat din: Bistriteanul din Mai 12, 2014, 09:21:41 AM
Sambata am facut un control la familiile de albine.
Situatia nu e prea grozava din cauza vremii urate din ultimele saptamini, foita bagata acum 2 saptamini nu a fost cladita de unele familii, la care au cladit-o e goala, sunt rame care sunt goale fara oua/puiet si fara mincare. Cele mai bune familii erau pe 12 rame, dar sunt multe pe 8-10 rame.
Dupa iarna blanda si situatia foarte buna in primavara ma asteptam la o dezvoltarea foarte buna, imi faceam griji sa nu roiasca inainte de salcam, dar se pare ca vine salcamul si familiile sunt mai slabe decat anii trecuti.
Salcamul are mugurele floral de circa 1 cm, mugurele crapat (se vede putin la varf din floarea alba), nu stiu exact peste cate zile va inflori.
Vremea se anunta ploioasa toata saptamina aceasta.
Cred ca ar trebui sa le dau sirop si sa unesc inainte de salcam. Voi ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat.
Domnule Bistriteanul eu zic sa uniti familiile slabe daca aveti ceva matci de care nu va place si doriti sa scapati de ele sau daca nu ajutati cu rame cu puiet capacit majoritatea fam cu care mergeti la cules si nu in ultimul rand atentie la mancarea din stupi si ar fi foarte buna si stimularea macar pana inainte cu 5 zile de inflorirea salcamulul dar cu doze mici de sirop 50-100 ml

dodo79

Citat din: NYK74 din Mai 12, 2014, 11:19:13 PM
Citat din: dodo79 din Mai 12, 2014, 10:16:01 PM
ce parere aveti? iese ceva din botca asta
Nu are nimic,ai atins-o cu rama cealaltă probabil,de asta are urmele alea de ceară in plus pe ea,atentie cînd mai umblii pinâ iese dacă ai de gând sa o tii.

este o botca de schimbare linistita.vad eu ce va iesi.principal este sa inceapa sa ponteze.pe urma sper sa le pot schimba pe toate cu ceva mai linistite.sunt tare agresive

NYK74


[/quote]
Nu are nimic,ai atins-o cu rama cealaltă probabil,de asta are urmele alea de ceară in plus pe ea,atentie cînd mai umblii pinâ iese dacă ai de gând sa o tii.

[/quote]
este o botca de schimbare linistita.vad eu ce va iesi.principal este sa inceapa sa ponteze.pe urma sper sa le pot schimba pe toate cu ceva mai linistite.sunt tare agresive
[/quote]
Am aici un prieten apicultor ,acu 4 ani in iarnă pierduse mare parte din familii,iau mai ramas vreo 3,din 20 si ceva.
Astea 3 toate din aceiasi rasă ,cu aceleaşi caractere,sunt atit de agresive,te iau in suturi de la 4-5 metri cind te apropii de stupi,inteapa prin haine sunt turbate ,voia sa schimbe la toti reginele,sa aducă din altă parte,din alea mai putin agresive.
După  aceea a adus 3 familii,sunt atit de calme ca umbli fară fum si fară mască,problema care este:sa apucat sa facâ comparatie,si a ajuns la concluzia ca sunt mai rezistente la iernare si mai harnice la culesuri  alea agresive,asa ca sa decis sa si-le tinâ in continuare.
Acuma nu stiu cum te-ai decis sa procedezi,eu as zice sa faci si tu o comparatie intai ,si după aceea sa ............spor :hi:

dodo79

Citat din: NYK74 din Mai 13, 2014, 09:15:15 PM


Am aici un prieten apicultor ,acu 4 ani in iarnă pierduse mare parte din familii,iau mai ramas vreo 3,din 20 si ceva.
Astea 3 toate din aceiasi rasă ,cu aceleaşi caractere,sunt atit de agresive,te iau in suturi de la 4-5 metri cind te apropii de stupi,inteapa prin haine sunt turbate ,voia sa schimbe la toti reginele,sa aducă din altă parte,din alea mai putin agresive.
După  aceea a adus 3 familii,sunt atit de calme ca umbli fară fum si fară mască,problema care este:sa apucat sa facâ comparatie,si a ajuns la concluzia ca sunt mai rezistente la iernare si mai harnice la culesuri  alea agresive,asa ca sa decis sa si-le tinâ in continuare.
Acuma nu stiu cum te-ai decis sa procedezi,eu as zice sa faci si tu o comparatie intai ,si după aceea sa ............spor :hi:
multumesc ptr incurajare  :D.
sunt hotarat sa le schimb.la fata mea ii este frica sa iasa din casa de teama lor.ataca de la 25-30 metri de stupina.nu poti intra in gradina ca te si survoleaza.
botca am gasit-o azi roasa.din pacate in lateral.ele siau tras botci de salvare dar alea nu sunt bune.de 5 zile e facuit roiu.

NYK74

Citat din: dodo79 din Mai 13, 2014, 10:06:20 PM
Citat din: NYK74 din Mai 13, 2014, 09:15:15 PM


Am aici un prieten apicultor ,acu 4 ani in iarnă pierduse mare parte din familii,iau mai ramas vreo 3,din 20 si ceva.
Astea 3 toate din aceiasi rasă ,cu aceleaşi caractere,sunt atit de agresive,te iau in suturi de la 4-5 metri cind te apropii de stupi,inteapa prin haine sunt turbate ,voia sa schimbe la toti reginele,sa aducă din altă parte,din alea mai putin agresive.
După  aceea a adus 3 familii,sunt atit de calme ca umbli fară fum si fară mască,problema care este:sa apucat sa facâ comparatie,si a ajuns la concluzia ca sunt mai rezistente la iernare si mai harnice la culesuri  alea agresive,asa ca sa decis sa si-le tinâ in continuare.
Acuma nu stiu cum te-ai decis sa procedezi,eu as zice sa faci si tu o comparatie intai ,si după aceea sa ............spor :hi:
multumesc ptr incurajare  :D.
sunt hotarat sa le schimb.la fata mea ii este frica sa iasa din casa de teama lor.ataca de la 25-30 metri de stupina.nu poti intra in gradina ca te si survoleaza.
botca am gasit-o azi roasa.din pacate in lateral.ele siau tras botci de salvare dar alea nu sunt bune.de 5 zile e facuit roiu.
Era mai bine dacă iti venea ideea sa fi protejat botca,asa nu o distrugeau,puteai rupe toate celelalte care le-au construit ele,lasîndule sanse minime sa isi faca de cap cum vor ele.
Dar niciodată  nu e prea tarziu...

dodo79

Citat din: NYK74 din Mai 13, 2014, 10:53:02 PM

Era mai bine dacă iti venea ideea sa fi protejat botca,asa nu o distrugeau,puteai rupe toate celelalte care le-au construit ele,lasîndule sanse minime sa isi faca de cap cum vor ele.
Dar niciodată  nu e prea tarziu...
eu inteleg ce spui tu.ieri nu existau botcile amintite.doar cea pe care au roso azi.cel putin eu nu le-am vazut.
s-ar putea sa primesc sambata o matca imperecheata.atunci le voi distruge botcile.