CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Aurelian A.

S-a vorbit pe undeva de Abejar...efect cam 0
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Aurelian A.

"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

NYK74

Citat din: Aurelian A. din Aprilie 27, 2014, 02:59:59 PM
S-a vorbit pe undeva de Abejar...efect cam 0
După unii,efect 0,după altii,alt ................efect.
Orice produs are un anumit mod,timp,cantitate e.t.c de întrebuinţare,cum e de exemplu si cu varachetul,dacă e facut la momentul potrivit,are efect foarte bun,dacă il faci cu produsul expirat,sau cind ai deja puiet in cuib,valorează cum a mai zis cineva"cu o frectie bună,la un picior de lemn".
Asa si cu Abejar si alte,alte produse.
Eu nu contest nici faptul,ca dacă se lasă prin apropiere anumiti stupi goi,folositi mai inainte la alte familii,cu unele rame vechi,deci nu curatati de ceară si propolis,nu da rezultate bune in prinderea roilor,deoarece am aici un stupar batrin care foloseste acest mod,in concluzie,unii ii prind cu Abejar,altii in alt mod,fiecare cum ii place si cum crede.
Asta nu inseamna ca se reuseste prinderea roilor  naturali sută la sută,câte unul tot mai scapă. :hi:

marius_vfp

Citat din: NYK74 din Aprilie 27, 2014, 01:25:33 PM


Este aici un produs care se cheamă ABEJAR,nu stiu dacă a mai fost descris pe forum,dacă va fi nevoie il voi descrie,e de provenienţă spaniolă,spray sau esenţă,se da in anumite locuri din stupina iar mare parte din roiuri de regulă se atacă in locurile respective.
Altă metodă mai putin"ortodoxă "este scurtarea la jumate a aripii mari dintr-o singură parte,a reginei ,iar roiul il gasesti la cîtiva metri aproape de stup,nu e nevoie de catarat nu stiu pe unde prin ce copaci.

referitor la masura si contramasura , fiecare apicultor are planul sau de atac ,deci poti face tot ce-ti trece prin cap in ideea de a ajunge la acelasi obiectiv.

abejar am folosit si eu , e facut asa cum ai zis in spania undeva pe langa valencia , efect ZERO barat. era un film de la nemtii de la iwf cum prindeau roiurile din cosnite.

metoda mai putin ortodoxa pe care ai expus-o la mine se cheama mutilare , eu nu urmaresc acest lucru , acea matca daca e neimperecheata are sanse mari sa ramana nefecundata , daca nu stiai in momentul imperecherii matca poarta toata greutatea, ai ei dar si a trantorelui ,cauta filme si ai sa vezi ca trantorele dupa ce se prinde de matca nu mai da din aripi , crezi ca daca o mutilezi va mai putea ea sa se imperecheze cerespunzator asteptarilor .

nu sunt impotriva ideilor tale dupa cum spuneam fiecare cu planul sau de atac .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jenica67

Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

NYK74

Citat din: marius_vfp din Aprilie 27, 2014, 07:23:34 PM
Citat din: NYK74 din Aprilie 27, 2014, 01:25:33 PM


Este aici un produs care se cheamă ABEJAR,nu stiu dacă a mai fost descris pe forum,dacă va fi nevoie il voi descrie,e de provenienţă spaniolă,spray sau esenţă,se da in anumite locuri din stupina iar mare parte din roiuri de regulă se atacă in locurile respective.
Altă metodă mai putin"ortodoxă "este scurtarea la jumate a aripii mari dintr-o singură parte,a reginei ,iar roiul il gasesti la cîtiva metri aproape de stup,nu e nevoie de catarat nu stiu pe unde prin ce copaci.

referitor la masura si contramasura , fiecare apicultor are planul sau de atac ,deci poti face tot ce-ti trece prin cap in ideea de a ajunge la acelasi obiectiv.

abejar am folosit si eu , e facut asa cum ai zis in spania undeva pe langa valencia , efect ZERO barat. era un film de la nemtii de la iwf cum prindeau roiurile din cosnite.

metoda mai putin ortodoxa pe care ai expus-o la mine se cheama mutilare , eu nu urmaresc acest lucru , acea matca daca e neimperecheata are sanse mari sa ramana nefecundata , daca nu stiai in momentul imperecherii matca poarta toata greutatea, ai ei dar si a trantorelui ,cauta filme si ai sa vezi ca trantorele dupa ce se prinde de matca nu mai da din aripi , crezi ca daca o mutilezi va mai putea ea sa se imperecheze cerespunzator asteptarilor .

nu sunt impotriva ideilor tale dupa cum spuneam fiecare cu planul sau de atac .

spor
Perfect de acord Marius cu tine in ce priveste"mutilarea "reginei tinere neimperecheata,deoarece cine ar face acest lucru e ca si cum si-ar taia creanga de sub picioare,acea regină ramane mutilată si neimperecheata.
Dar in ce priveşte o regină bătrîna,nu mai este acelasi lucru,stiind ca regina se imperecheaza o singură dată in viaţă,iar dacă unul tot are de gînd sa schimbe o regină bătrîna,pentru mine,intre a o omori prima,sau după cind are o juma de aripă taiata,si pot recupera un roi mai usor ,prefer a doua variantă.
Esenta este ca in toate lucrurile,unul cind face ceva ar fi bine sa stie ce face,ca dacă nu recunoaşte o regină ,bătrîna de una tinara atunci.........imi pare rau.
Spor...... :bzz: :bzz:

marius_vfp

nyk , ok deacaord cu tine , mutilam regina batrana , prindem roiul , e roi primar , cel mai tare din parcare , dar sa nu uitam regina aceea isi are aproapele aproape , trebuie schimbata cat mai urgent , oare roiul format accepta imediat alta matca , sa speram ca da .

sanatate numai bine , de filmul de mai sus era vorba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

NYK74

Marius eram sigur,puteam sa fi pus pariu ca sa zic asa,ca ma vei intreaba acest lucru,un roi primar cu  regină bătrîna mutilată cum faci sa schimbi imediat regina?
Eu unul nu o schimb imediat,o las sa înceapă lucrul,după care o schimb.
Sa ne auzim de bine........ :hi:

Marius-ursulakhe

Sambata am fost la servici dupa care am venit am mutat 5 familii de albine in lazi pe 10 rame dupa care la fiecare am mai largit cuibul cu cate o rama la fiecare fam
Azi continuarea mai am de mutat inca 3 fam. albine in lazi 10 rame am de facut canalul unde calca umeri ramelor la 12 magazii de 1/2 si acelasi canal la inca 4 magazi pt 12 rame
Si tot azi as dori daca pot sa pun ceva foite de ceara pe rame la cateva rame (imi trebuie puse 50 rame 1/1 si 100 rame 1/2) asta om mai vedea ce imi va ajuta dumnezeu ca la ora 14 trebuie sa fiu la serviciu

Hermannstadt

Eu azi am dat primul strat de vopsea, am montat manerele si facut 3 rame de aerisire (cu plasa).

Maine sper sa dau a doua mana si sa montez un cordon textil + carlig de protectie sa nu mi se duca capacul pe spate (stup orizontal).


Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

nicu84

azi am pus 4 rame la crescut. intr-o fam am gasit inceputuri de botci, si  2 erau ouat, se pregateste acea fam de roit? daca sparg toate botcile pana se termina salcamul)la mine este si inflorit) o sa adune ceva?

dodo79

Citat din: nicu84 din Aprilie 29, 2014, 08:14:54 PM
azi am pus 4 rame la crescut. intr-o fam am gasit inceputuri de botci, si  2 erau ouat, se pregateste acea fam de roit? daca sparg toate botcile pana se termina salcamul)la mine este si inflorit) o sa adune ceva?
si eu am gasit duminica la fel.azi cand m-am uitat erau roase si fara ou in ele.
dar am mai gasit ceva.atasez poze
La a 2 poza botcile sunt de schimbare? doar una era puiata si cu laptisor in ea.
celelalte sunt din acelasi stup.
matca nu ponteaza prea bine .nu are decat 6 rame ultimele 3 doar central dar vad ca vrea sa roiasca.
la aceasta doar o botca era puiata si cu laptisor chiar daca sau tras mai multe.ce imi recomandati sa fac?

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Aprilie 29, 2014, 09:17:50 PM
Citat din: nicu84 din Aprilie 29, 2014, 08:14:54 PM
azi am pus 4 rame la crescut. intr-o fam am gasit inceputuri de botci, si  2 erau ouat, se pregateste acea fam de roit? daca sparg toate botcile pana se termina salcamul)la mine este si inflorit) o sa adune ceva?
si eu am gasit duminica la fel.azi cand m-am uitat erau roase si fara ou in ele.
dar am mai gasit ceva.atasez poze
La a 2 poza botcile sunt de schimbare? doar una era puiata si cu laptisor in ea.
celelalte sunt din acelasi stup.
matca nu ponteaza prea bine .nu are decat 6 rame ultimele 3 doar central dar vad ca vrea sa roiasca.
la aceasta doar o botca era puiata si cu laptisor chiar daca sau tras mai multe.ce imi recomandati sa fac?

nu imi place deloc unde au facut botcile ... ai spatiu prea mare intre rama din magazie si cuib. este un risc mare sa strici botcile
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Aprilie 29, 2014, 09:36:49 PM

nu imi place deloc unde au facut botcile ... ai spatiu prea mare intre rama din magazie si cuib. este un risc mare sa strici botcile
mai bine ca nu roieste  :)

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Aprilie 29, 2014, 09:43:58 PM
Citat din: mmacreanu din Aprilie 29, 2014, 09:36:49 PM

nu imi place deloc unde au facut botcile ... ai spatiu prea mare intre rama din magazie si cuib. este un risc mare sa strici botcile
mai bine ca nu roieste  :)

daca se apuca de roit ... adio miere :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.