CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

albinasebes

Citat din: marius_vfp din Aprilie 11, 2014, 09:54:26 PM
:yahoo_cry: tu ai batut plasa la funduri eu am scos-o , si am pus scandura , chiar nu imi place cum lucreaza sistemul prea mult condens se face , datorita vanturilor puternice in zona unde am stupina sunt obligat sa tin subarul mai mult inchis. ce funduri frumoase le-am facut , plus inca 2 maini de vopsea ca la carte , abia asteapta sa fie populate mai spre vara cu noii roi ce vor veni .
sorine vreau sa te intreb , daca mai ai stupi cu fund antivaroua . mie sistemul chiar nu mia placut din start , multe furnici se aduna pe sub stupi pe subar prin cutii, misuna peste tot sunt atrase de polenul cazut pe subar sau sub stup ,datorita faptului ca albina calca pe palsa si nu pe ceva dur nu intotdeauna calca pe plasa si mai scapa picioarele alaturi prin ochiuri cele care au polen de "descalta" de polen si de aici apar problemele .
si am mai executat 4 colectoare de polen , ca vine vremea pentru ele acusica.
spor
eu sunt multumit de sistem, desi iernez tip horn, adica avand subarele inchise. subarul inchide f bine si la tratamente vad f bine infestarea. e adevarat ca trebuie curatate destul de des subarele, mai incearca moliile sa face cuib in ceara cazuta, mai stau furnicile, dar nu deranjeaza albinele. cu iernarea stil clopot am aceleasi neajunsuri, probleme cu condensul si vantul.
per ansamblu sunt totusi multumit de ele.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

marius_vfp

nui baiu de curatat subarele , nu fug eu de munca , insa am facut comparatie intre stupii cu fund antivaroua si cei clasici cu fund plin , si cantitatea de albina cazuta pe fundul cutiei a fost mai mica in timplu iernii al cei cu fund plin . iar ermetizarea la tratamentele cu fumigatie cei cu fundu spart cam fumegau prin toate directiile , acum depinde si de cine sunt facuti .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

NYK74

Am facut un control azi,au construit ramele noi puse saptamana trecută si au pus deja puiet sau nectar in ele,sunt majoritatea pe 9-10 rame,cu 7-8 rame puiet,au inceput constructia panerelor pt. botci unele,dacă timpul continuă tot asa cu ploi si vreme incertă,pina la salcim peste vreo 2-2,5 saptamani ,au tendinţa sa scape mai repede prin copaci,anticipează perioada de roire mult mai repede in acest an.

cristian bh

Citat din: romikele din Aprilie 12, 2014, 12:05:37 AM

In poza 3 e o socoteala cu cantitatile de miere pe care le va produce stupul in cauza...  :razz:
Si totul impartit la doi ,..    adica  crapatura aia pe la jumate sa fie un "soi de supraplin"??   :razz:
Sanatate multa! :hi:

Marius-ursulakhe

Azi am observat o mica modificare la familii de albine ---au inceput sa scoata trantori la urdinis si acolo ia intepenit frigul acest lucru am observat la 7-8 fam iar la 5 dintre celelalte au scos ninfe de trantori
Daca cunoaste cineva acet fenomen va rog explicatimi
Vreau sa mai precizez ca mancare au destula

romikele

Citat din: cristian bh din Aprilie 13, 2014, 08:54:42 AM
Citat din: romikele din Aprilie 12, 2014, 12:05:37 AM

In poza 3 e o socoteala cu cantitatile de miere pe care le va produce stupul in cauza...  :razz:
Si totul impartit la doi ,..    adica  crapatura aia pe la jumate sa fie un "soi de supraplin"??   :razz:
Sanatate multa! :hi:
Acea crapatura face parte din tehnologie si e o dovada ca lemnul e natural  =))

NYK74

Citat din: romikele din Aprilie 13, 2014, 09:55:18 AM
Citat din: cristian bh din Aprilie 13, 2014, 08:54:42 AM
Citat din: romikele din Aprilie 12, 2014, 12:05:37 AM

In poza 3 e o socoteala cu cantitatile de miere pe care le va produce stupul in cauza...  :razz:
Si totul impartit la doi ,..    adica  crapatura aia pe la jumate sa fie un "soi de supraplin"??   :razz:
Sanatate multa! :hi:
Acea crapatura face parte din tehnologie si e o dovada ca lemnul e natural  =))
Perfect adevarat,lemnul e natural sută la sută si bine uscat,de aia a inceput sa faca crapatura  =)) =))

romikele

Voi nu stiti cat de mult conteaza o crapatura la casa omului?  :rotfl:

Aurelian A.

Citat din: ursulakhe din Aprilie 13, 2014, 09:19:24 AM
Azi am observat o mica modificare la familii de albine ---au inceput sa scoata trantori la urdinis si acolo ia intepenit frigul acest lucru am observat la 7-8 fam iar la 5 dintre celelalte au scos ninfe de trantori
Daca cunoaste cineva acet fenomen va rog explicatimi
Vreau sa mai precizez ca mancare au destula

Uita-te pe pagina personala a lui nea Marin ca a pus un film in legatura cu chestia asta ;)  :beer:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

NYK74

Citat din: romikele din Aprilie 13, 2014, 10:37:24 AM
Voi nu stiti cat de mult conteaza o crapatura la casa omului?  :rotfl:
Da ca de regulă,pui mai mult decit scoţi  =))

marius_vfp

regula profitabilitatii e sa bagi mai putin si sa scoti mai mult , si crapatura confirma acest lucru :D

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

NYK74

Regula profitabilitatii este asa,dar mai sunt si alte reguli,cu alte rezultate,nu toate cu plus :rotfl:

cristian bh

Citat din: romikele din Aprilie 13, 2014, 10:37:24 AM
Voi nu stiti cat de mult conteaza o crapatura la casa omului?  :rotfl:
Dar la casa vecinei nu conteaza sa fie o  crapatura????,,,,,  cat de mica....  :P

albinasebes

Citat din: ursulakhe din Aprilie 13, 2014, 09:19:24 AM
Azi am observat o mica modificare la familii de albine ---au inceput sa scoata trantori la urdinis si acolo ia intepenit frigul acest lucru am observat la 7-8 fam iar la 5 dintre celelalte au scos ninfe de trantori
Daca cunoaste cineva acet fenomen va rog explicatimi
Vreau sa mai precizez ca mancare au destula
din cauza frigului s-ar putea sa fi racit puietul si l-au scos afara. Daca gresesc sa fiu corectat
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Mihai Sergiu

Cred  ca din seria frig si pentru ca foame  :rotfl:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!