CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

nick . nu trebuie sa te uimesti si eu stimulez la ora actuala pacat ca e cam frig si nu prea ne mai iese pasenta , acum tu daca ai aduce stupii in moldova la o livada ai face prapad .

in oras la mine zarzarii s-au trecut pe 4april au inflorit ,  acum e inflorit ciresul .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oroles

Pe mine ma buseste rasul cand vad. La mine abia corcodusul a inflorit, salcia si cornii. Am vazut ca prin alte parti fac deja calcule pentru salcam. In zona mea salcamul e cam pe la sfarsitul lui mai.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

costi82

nu vreau sa ma laud dar am familii pe 14, 15 rame albine, stupii sun orizontali
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

Prieten cu Stuparii

Oroles ..... in vestul tari poate mai 2-2,5  saptamani si trece rapita deja . :D si venim la tine la rapita  :D :D

mmacreanu

a dat cineva zapada de la urdinis azi? :))
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Citat din: mmacreanu din Aprilie 11, 2014, 08:37:37 PM
a dat cineva zapada de la urdinis azi? :))
Eu!  :sad:
E mult zis ca am dat zapada, dar 2 ore tot a nins. Ploaia de apoi si o usoara crestere a temperaturii "au mai dres busuiocul".
@duma, te astept la mine daca vrei sa culegi la flori de gheata.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

albinasebes

Azi am batut plasa pe fundurile av.la lazile noi, sper sa reusesc dupa Pasti sa-i mut in lazi noi. Rapita a inceput si pe la noi dar nu are cine culege pe frig
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

marius_vfp

 :yahoo_cry: tu ai batut plasa la funduri eu am scos-o , si am pus scandura , chiar nu imi place cum lucreaza sistemul prea mult condens se face , datorita vanturilor puternice in zona unde am stupina sunt obligat sa tin subarul mai mult inchis. ce funduri frumoase le-am facut , plus inca 2 maini de vopsea ca la carte , abia asteapta sa fie populate mai spre vara cu noii roi ce vor veni .
sorine vreau sa te intreb , daca mai ai stupi cu fund antivaroua . mie sistemul chiar nu mia placut din start , multe furnici se aduna pe sub stupi pe subar prin cutii, misuna peste tot sunt atrase de polenul cazut pe subar sau sub stup ,datorita faptului ca albina calca pe palsa si nu pe ceva dur nu intotdeauna calca pe plasa si mai scapa picioarele alaturi prin ochiuri cele care au polen de "descalta" de polen si de aici apar problemele .
si am mai executat 4 colectoare de polen , ca vine vremea pentru ele acusica.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

romikele

Tinand cont de vreme - ploaie ca de toamna - si de situatia mea, "strans" in doua orteze suprapuse si o curea de piele, am incheiat cateva corpuri, caturi, funduri si capace.

In poza 3 e o socoteala cu cantitatile de miere pe care le va produce stupul in cauza...  :razz:

dodo79

Citat din: romikele din Aprilie 12, 2014, 12:05:37 AM


In poza 3 e o socoteala cu cantitatile de miere pe care le va produce stupul in cauza...  :razz:
sa dea Domnul
sanatate multa

bio

Citat din: romikele din Aprilie 12, 2014, 12:05:37 AM
Tinand cont de vreme - ploaie ca de toamna - si de situatia mea, "strans" in doua orteze suprapuse si o curea de piele, am incheiat cateva corpuri, caturi, funduri si capace.
......

Nea, Mihai... daca esti vrednic nu poti sta locului mai ales acum cind ai aceea problema de sanatate.
..daca acum accidentat m-ai misti cite ceva.. ma gindesc dupa operatie cred ca vei fi avion cu reactie .

Insanatoshire grabnica !!

dodo79

uitandu-ma azi pe accuweather pentru zona mea pe toata luna cred ca mai degraba tre sa cumpar un sac de zahar in loc sa ma gandesc la rapita.sper sa se mai schimbe ceva.am doar 3 zile cu soare pana la sfarsitul lunii

romikele

Citat din: bio din Aprilie 12, 2014, 10:35:08 AM
...
Insanatoshire grabnica !!
:thanks: bio!
Treaba este cat cuprinde, din pacate posibilitatile limitate. Trebuie sa ne adaptam la orice situatie neprevazuta.  :sad:

nicu84

daca noaptea sunt 2-6 grade pot sa le dau sirop?
cine ii mai de incredere Busu (protv) sau accuvather?

mmacreanu

cel mai de incredere este termometrul tau din stupina :D. 6 grade afara nu inseamna ca si in stup sunt 6 grade, albinele mentin temperatura pt puiet, cred ca un hranitor aflat langa cuib poate fi vizitat noaptea de albine sa ia siropul. Daca afara ploua ... eu pun dimineatza siropul, pe timpul zilei se mai ridica temperatura si daca nu pot zbura dupa nectar il iau din hranitor!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.