CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mph

Aici am postat modul in care au iernat  pe patru rame, albinele mele........ incepator fiind:):)

Au iesit cu bine din iarna asta blanda.
Intr-o iarna aspra nu stiu cum ar fi fost situatia.
Ideea este ca ...se poate ierna pe patru sau pe trei rame daca-ti asumi riscul dar este de evitat situatia

http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=5951.165


costi82

adevarul e ca nici iarna nu am avut anul asta, spre exemplu eu am un mini nucleu care inainte de iernarenu cred ca nu a avut mai mult de 300 albine, l-am lasat sa intre in iarna dar cu gandul ca oricum il voi pierde, surpriza in primavara acesta era viu, la aceasta ora e pe 3 rame de mini nucleu, specific ca pe timpul ierni acest nucleu l-am lasat afara, nu l-am dus undeva ferit de frig, parerea mea  ca si concluzie, cine le-a lasat papa in stup albinelor deajuns au trecut iernatul cu ele, spre exemplu mini nucleu meu!
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

cipik

Mai mult conteaz ca mancarea sa fie unde trebuie nu in stup, degeaba ai in stup daca nu ai langa albine, iti spun din proprie experienta, la inceput mergeam pe sfatul : "Lasa, ba, sa aiba mancare in stup, ca iti cara ele singure" - partial adevarat afirmatia, dar complet dezastruoasa pt un incepator care nu stie sa aranajeze mierea pt iernare.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles

In toti stupii mei am roiuri de anul trecut. Am iernat cu minim 5 rame bine acoperite cu albina. Am 2-3 mai "pisici" pe care i-am mai ajutat cu ceva miere. De fapt e mult spus ajutat. Aveau si ei miere, cred eu suficienta, dar fiind miere de proasta calitate (necapacita toata) si imprastiata, am decis sa mai iau de la altii sa le-o inlocuiesc. Am iernat si pe 8 rame pline cu miere unul la care matca e cam "workaholica". In octombrie aveam rame cu puiet capacit ca vara.  Am mai zis ca sunt adeptul roilor timpurii. Eu i-am facut la inceputul lui mai si pana in toamna i-am adus la stadiu apropiat de o familie. Ganditi-va ca la mine culesul la salcam incepe in jurul datei de 1 iunie. Cred ca anul acesta va fi ceva mai devreme.

Vecinul meu m-a intrebat cam cata miere am scos, in medie de la familiile mele. I-am zis cifrele si el a ras de mine spunand ca el a scos 40 de kg (in conditii de stationar). :) Mai pe intelesul vostru a stors ramele ca pe rufe. In primavara nu mai avea albine. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nicu84

si eu am avut in  iarna o fam pe 4 rame, a iesit bine din iarna si acuma este pe 7 rame, am noroc cu matca, oua non-stop.

oroles

Citat din: cipik din Aprilie 10, 2014, 08:52:51 AM
Mai mult conteaz ca mancarea sa fie unde trebuie nu in stup, degeaba ai in stup daca nu ai langa albine, iti spun din proprie experienta, la inceput mergeam pe sfatul : "Lasa, ba, sa aiba mancare in stup, ca iti cara ele singure" - partial adevarat afirmatia, dar complet dezastruoasa pt un incepator care nu stie sa aranajeze mierea pt iernare.
Daca le strangi si le organizezi cuibul la timp (in jur de 15 august la mine), creandu-le conditiile pentru iernare (nr. de rame, diafragma etc) isi pun ele mierea acolo unde trebuie. Am mai povestit cum am organizat eu cuibul bilateral si m-am trezit ca albinele l-au organizat central. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

costi82

Citat din: cipik din Aprilie 10, 2014, 08:52:51 AM
Mai mult conteaz ca mancarea sa fie unde trebuie nu in stup, degeaba ai in stup daca nu ai langa albine, iti spun din proprie experienta, la inceput mergeam pe sfatul : "Lasa, ba, sa aiba mancare in stup, ca iti cara ele singure" - partial adevarat afirmatia, dar complet dezastruoasa pt un incepator care nu stie sa aranajeze mierea pt iernare.
ai dreptate, conteaza cum le aranjezi ramele in stup, sunt atatea tutoriale privind aranjarea ramelor pt. iernat, de exp. am familie care a iernat pe 7 rame, acum e pe 14 rame.
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

bucovineanu

In iarna care a trecut, care de fapt nu prea a fost iarna, albinele au supravietuit oricum au fost aranjate ramele cu miere. Altfel este situatia in iernile grele, cu perioade lungi, cu temperaturi sub -20 de grade.

oroles

Citat din: bucovineanu din Aprilie 10, 2014, 10:13:07 AM
In iarna care a trecut, care de fapt nu prea a fost iarna, albinele au supravietuit oricum au fost aranjate ramele cu miere. Altfel este situatia in iernile grele, cu perioade lungi, cu temperaturi sub -20 de grade.
Perfect de acord!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Din cate stiu eu ce problema a fost in iarna asta a fost cea cu mancarea. Unii au lasat miere la limita si albinele consumand mai multa miere iarna asta de cat de obicei, albinele au murit de foame sau au fost la limita sa moara daca stuparul a intervenit la timp. Si in aceasta iarna au murit destui stupi si daca a fost vreme mai buna ca de obicei.

cipik

Eu am invatat ceva, o familie moare din vina apicultorului, nu putem cauta scuze ca a fost, x, y, z motiv si din cauza aia murit, suntem fiinte rationale si cautam soluti la probleme gasite. Ar fii un 1% din cele moarte din cauze naturale pe care nu poti sa le prevezi.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

NiKoN

Le-am facut cinste cu 200 de ml de sirop cu protofil. Urmeaza 2 zile cu ploi, iar de saptamana viitoare se redreseaza vremea. A inceput sa infloreasca corcodusul si ciresul amar, iar in ultimele 3 zile (cu temperaturi de 18-22 grade) au adus nectar si polen de la salcie si zarzar.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

costi82

Citat din: NiKoN din Aprilie 10, 2014, 06:45:53 PM
Le-am facut cinste cu 200 de ml de sirop cu protofil. Urmeaza 2 zile cu ploi, iar de saptamana viitoare se redreseaza vremea. A inceput sa infloreasca corcodusul si ciresul amar, iar in ultimele 3 zile (cu temperaturi de 18-22 grade) au adus nectar si polen de la salcie si zarzar.
la noi a inflorit corcodusul acum 3-4 saptamani, noi suntem in fata cel putin cu 2-3 sptamani fata de voi!
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

NiKoN

Acest lucru nu este neaparat un dezavantaj. Noi studiem pe youtube ,in avanpremiera,  lucrarile din vest si le planificam cu atentie pe cele din nord -est  :lol: .
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

costi82

eu nu zic ca ar fi un dezavantaj, eu pot sa zic ca am familii foarte dezvoltate, peste 2 saptamani inainte de salcam o sa le ridic ramele cu miere de anul acesta, fiecare familie are 2,3 sau 4 rame cu miere ful de anul asta!
uimirea mea era ca tu le mai stimulezi cu sirop la aceasta data!
Apicultura e o arta care trebuie respectata!