CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

azi am gasit botci de schimbare linistita in 2 colonii, oare sunt sanse sa se imperecheze bine matca?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

NYK74

Faci un calcul cu durata de eclozionare a matcii,stadiul la care ai trintorii,(care in teorie ar fi bine sa fie eclozionati inaintea matcii,pentru ca au nevoie de trei săptămâni pt.a deveni apti ),plus factorul timp,pentru ca e nevoie de o temperatură  optimă pentru ca matca sa iasă la zborul de împerechere,si ai raspunsul la intrebare,in teorie.
Tinând cont si ca practica de multe ori,bate teoria.Succes :hi:

Aurelian A.

Si eu am gasit saptamana trecuta 2 botci de SL la un stup ..is curios cum evolueaza treaba :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

feerary

sansele sunt mari sa se imperecheze. Problema e sa nu se piarda pe drum :sad:

mape 48-petru manea

in 28.o3. am controlat un nucleu si am gasit puiet capacit si lipsa puiet larvar---caut mai departe si gasesc doua botci ---una din care a eclozat o matca si una roasa---am gasit si o matca ne inperechiata ---in 1 aprilie (si nu este minciuna ) din intamplare vad la urdinis albine cam multe --m-am apropiat si urmarit scandura de zbor cateva minute si ce credeti ?---am vazut matca aterizand pe scandura de zbor avand la fund trofeele trantorilor si intrand grabita pe urdinis ---dupa 0 ora (curiozitatea ) scot cateo rama si gasesc matca care era curata la fund (curatata de albine ) si mai linistita  maine sau poimane o sa controlez prezenta oua-puiet

gore

Azi pe o vreme neprielnica am ajuns la stupi si am golit colectoarele, jumatate cu polen. Numai ieri au cules cu toate ca a fost cam innorat, azi s-a schimbat vremea, rece si a inceput ploaia. ramane se le activez in alta zi cu mult soare.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Vyktor

Astazi am gasit un capac de la stup luat de vant, cu toate ca a avut o greutata pe el. Cat timp o fi stat asa habar nu am. Sper ca albinele sa nu fi patit nimic.

nicu84

azi am verificat foitele care le-am pus joi la crescut si deja erau ouate, si fagurele nu era crescut uniform, oare de ce?

mmacreanu

Citat din: nicu84 din Aprilie 05, 2014, 09:15:36 PM
azi am verificat foitele care le-am pus joi la crescut si deja erau ouate, si fagurele nu era crescut uniform, oare de ce?
nu este un cules destul de puternic ca sa-ti faca un fagure intreg, si nici cantitatea de albina necesara cresterii fagurilor ca in timpul unui cules zdravan!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

ramysun

Sambata 05.04.2014 am fost la stupina si am largit cuiburile ( cate 1-2 rame de cladit la fiecare, intercalate, bineinteles cu cladite) + put caturi 1/2 cu cateva rame de magazie "de gust". Erau peste tot, foarte bine inchegate. In medie erau cam 3-4 rame puiet si miere capacita bine pe margini. Oare am largit prea tare cuiburile? S-ar putea sa le incetineasca din dezvoltare daca nu au caldura destula? Totusi sper ca am scapat de frigurile buclucase/surpriza. Vreau in 1-2 saptamani sa pun in actiune placile active pentru colectare polen. In zona mea (Cluj- comuna Aschileu Mare) sunt in floare momentan papadia, porumbarul si ciresii salbatici. (cam in 1-2 sapt urmeaza sa isi dea drumul merii si perii, pana atunci sa isi adune ele cat au nevoie.) Ce ziceti?
In Apis Veritas

skype: ramysun

octav

Eu zic ca daca ai 3-4 rame cu puiet si miere capacita (in total), cred ca te-ai grabit cu ramele de cladit. Eu cel putin pana la 9 rame bag doar cladite, apoi le las sa cladeasca un pic deasupra (sa vad ca nu mai au spatiu) si a 10 a rama bag FA. Asa fac eu nu e obligatoriu sa fie si bine. Ce parere aveti?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

oroles

Citat din: octav din Aprilie 08, 2014, 04:05:32 PM
Eu zic ca daca ai 3-4 rame cu puiet si miere capacita (in total), cred ca te-ai grabit cu ramele de cladit. Eu cel putin pana la 9 rame bag doar cladite, apoi le las sa cladeasca un pic deasupra (sa vad ca nu mai au spatiu) si a 10 a rama bag FA. Asa fac eu nu e obligatoriu sa fie si bine. Ce parere aveti?
Cartile spun ca la inflorirea pomilor fructiferi se pot da faguri la cladit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Citat din: oroles din Aprilie 08, 2014, 08:27:46 PM
Citat din: octav din Aprilie 08, 2014, 04:05:32 PM
Eu zic ca daca ai 3-4 rame cu puiet si miere capacita (in total), cred ca te-ai grabit cu ramele de cladit. Eu cel putin pana la 9 rame bag doar cladite, apoi le las sa cladeasca un pic deasupra (sa vad ca nu mai au spatiu) si a 10 a rama bag FA. Asa fac eu nu e obligatoriu sa fie si bine. Ce parere aveti?
Cartile spun ca la inflorirea pomilor fructiferi se pot da faguri la cladit.

Da ,darla familii nu la roiuri

scorpyon73

un stupar batran mi a spus clar ca de la inflorirea prunului se pot da faguri artificiali la crescut.am trei stupi toti cu cate 3 rame de puiet si ceva.insa la vizita de azi am gasit un potiras in mijlocul unei rame ,iarpe ultima rama cu puiet capacit cam cat o palma si pe o parte si pe alta puiet de trantor capacit, e bine  e rau sau se pune de-o roire?
mereu tanar

octav

Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 08, 2014, 08:47:40 PM
Citat din: oroles din Aprilie 08, 2014, 08:27:46 PM
Citat din: octav din Aprilie 08, 2014, 04:05:32 PM
Eu zic ca daca ai 3-4 rame cu puiet si miere capacita (in total), cred ca te-ai grabit cu ramele de cladit. Eu cel putin pana la 9 rame bag doar cladite, apoi le las sa cladeasca un pic deasupra (sa vad ca nu mai au spatiu) si a 10 a rama bag FA. Asa fac eu nu e obligatoriu sa fie si bine. Ce parere aveti?
Cartile spun ca la inflorirea pomilor fructiferi se pot da faguri la cladit.

Da ,darla familii nu la roiuri
Multumesc, sunt de aceeasi parere.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos