CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Bistriteanul

Sambata am verificat si restul de stupi, am pus folie peste cuib (pina acuma erau cu paturile direct peste rame), seara le-am dat al doilea borcan de sirop pe anul acesta.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

happy

Azi le-am pus si eu sirop la toti stupii.Am renuntat sa le mai dau in hranitoare si am trecut la administrare in pungi deasupra ramelor. Se evita si furtisagul,este si mai caldut  si nu mai vad albine moarte innecate. :bzz:
Maine am sa pun folie si la stupii fara fund antivaroa,se pare ca este mai bine atat vara cat si iarna.Folia sa fie doar deasupra ramelor cu posibilitatea aerisirii pe lateral.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

APIPETRO

Ieri  seara am facut primul tratament cu varachet.Dimineata am verificat foaia de control si nu am vazut niciun varoua.Am 2-3 rame cu puiet de toate varstele .Chiar nu exista?
A inflorit si zarzarul si aduc polen mult.Reversul,zic eu am 3-4 rame de familie  cu polen si nectar -blocare cuib.Ce ma sfatuiti, sa le las ,sa le schimb cu rame bune de ouat?Daca le scot ,cu ele ce pot face?
Am gasit 2 rame cu miere zaharisit pe care nu au mai luat-o- cu ele ce mai pot face?
Va multumesc.

PACO

daca ai puiet capacit probabil ca putinii paduchi care au trecut iarna (in ideea ca ai facut si toamna tratament) au intrat deja in celule langa puiet.Ideal era sa dai tratamentul in lipsa de puit.Cat despre polen si nectar stai fara grija, cand va incepe eclozionarea se va consuma rapid, nu recomad inca largirea cuibului mai ales ca urmeaza o perioada mai rece.Daca totusi crezi ca blocarea este asa de mare in raport de populatie poti largi dupa ultima rama de puiet dupa ce trece acest val de frig, vorbesc de partea de est a tarii.

SERBAN VASILICA

S-a sfirsit parafinarea caturilor, si a fundurilor de ME.

BODOKI

Arata bine lazile , tabla de sub umerase ati indoit-o dvs ? :hi: :hi:

SERBAN VASILICA

Citat din: BODOKI din Martie 25, 2014, 06:08:55 PM
Arata bine lazile , tabla de sub umerase ati indoit-o dvs ? :hi: :hi:
Da. Este foarte usor de facut. Totul este sa-ti faci mai intii faltul acela pentru indoit.

APIPETRO

Paco,tratament am facut in toamna ,pus si benzi de mavrirol.In primavara am facut tratament cand s-a mai incalzit ...am sa repet tratamentul inca de doua ori. Multumesc de raspuns.Sunt din Tecuci.

nicomico

Serban lazile sant super.Am o intrebare:fundurile sant inclinate,ca a lui DM ?

SERBAN VASILICA

Citat din: nicomico din Martie 25, 2014, 06:32:12 PM
Serban lazile sant super.Am o intrebare:fundurile sant inclinate,ca a lui DM ?
Multumesc. As fi vrut eu, dar atita a putut face meseriasul. Sunt drepte.

SERBAN VASILICA

La 100 kg. parafina am pus 30 kg. saciz. Toata treaba este din temperatura, care trebuie sa fie 250 de grade. Daca este mai mare i-es mai deschise. Dar daca este mai mica de 250 de grade i-es megre si urite.

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

stefan1

Citat din: nicomico din Martie 25, 2014, 06:32:12 PM
Serban lazile sant super.Am o intrebare:fundurile sant inclinate,ca a lui DM ?

  DM face fundurile inclinate pentru ca nu poate inclina lada intreaga, ca un turn din 6-7 corpuri isi poate pierde stabilitatea. La noi, unde numarul de corpuri este mult mai mic, putem fara grija sa inclinam putin lada in fata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

   Vad ca metoda mea cu gauri in fund face adepti, dar nu este bine ca le-ai facut in partea de cuib trebuia spre urdinis ,interesul este sa reduca condensul altfel curentii care iau nastere trec prin ghem si poti avea probleme, e ca si cum ai deschide usa casei si geamul curentul format ti-ar raci rapid camera.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marius_vfp

bismark , metoda ta nu-i chiar metoda ta , e foarte larg raspandita  in moldova si ca sa inchid curentul cand vreau ii pun si un subar din tabla sau placaj.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva