CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

crisian-nicolae

Citat din: crisian-nicolae din Martie 15, 2014, 07:51:46 PM
Rog cunoscatori sa spuna ce rasa ar fi matcile,din pozele respective. :)
Mentionez ca sunt toate din 2013.
A treia, ce credeti estechiar bukfast. :uimit:

marius_vfp

petro , ale mele au dat de flori in padure nici nu se mai uita la turta ,unele scot afara bucati din turta pe urdinis , crezi ca mai are sens sa le dai turte cand incep sa gaseasca in natura ce le trebuie , de saptamana viitoare dupa ce se indreapta vremea incep cu sirop .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

NYK74

Citat din: marius_vfp din Martie 16, 2014, 10:11:51 AM
nyk ce procedeu de unificare ai folosit.

spor.
Aici am modelul de stup vertical cu 10 rame,magazine 1/2,pentru unificare prepar familia cu matcă ,scot capacul,podisorul de deasupra,asez in loc 1 foaie de ziar,găuritâ in prealabil cu un ac mai mare,gauri sa nu treacă albina prin ele,doar mirosul.
Pun deasupra după aia două magazine 1/2,care formează înăltimea optima pt.rama de cuib,apoi se traverseaza ramele si se scutură albina din stupul ramas orfan fara regină ,(sau orfanizat voit in toamna,la unificarile programate)se inchis tot,dupa citeva zile se verifică ,ele rod singure ziarul si trec jos,
Atentie ca ramele cu puiet,in cazul in care au,se pun direct jos din prima,altfel nu părăsesc puietul uneori si ramin sus nu coboară .Succes ,astept sa văd cine probează dacă ii reuşeşte,de greu nu e greu. :hi:

dragos1994

Anul acesta este primul in care vreau sa folosesc folia, pentru a tine caldura in stup, dar nu stiu cand este perioada optima. As dori putin ajutor. MS

NiKoN

Eu am pus folia pe 12 martie, doar peste rame si nu am remarcat aparitia condensului. In primavara folia poate face minuni, insa neaparat trebuie strans cuibul la sange. Succes!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

TDI

Citat din: dragos1994 din Martie 16, 2014, 10:33:38 PM
Anul acesta este primul in care vreau sa folosesc folia, pentru a tine caldura in stup, dar nu stiu cand este perioada optima. As dori putin ajutor. MS
Pui folia in momentul in care aportul de polen din natura devine consistent si in momentul in care temperatura nocturna se stabilizeaza la peste 7 grade celsius.
Sunt 2 variante de a pune folia, complementare cumva: 1. pui folia de dedeasupra cuibului pana pe fundul stupului la ultima rama 2. adaugi o a doua folie care sa inchida stupul complet.
Sanatate!

cristian87

pana ajunge temperatura de noapte la 7 grade vine vara
eu ap pus folia de o saptamana si doar una singura pe langa rame acoperita apoi cu patura
la albine trebuie sa lucrezi simplu si eficient
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

TDI

Cristiane, nu spune nimeni ca nu ai dreptate. Dar probabil ca ai uitat anul trecut, anul trecut si eu am pus foliile cand au inceput sa aduca polen, nu a fost neaparat bine.
Ca sa revin la folii, se pun 2 folii sau cel putin una pana pe fundul stupului si deasupra tuturor ramelor din cuib ca sa ajuti matca sa oua inclusiv pe ultima rama.
Folia se foloseste in toamna pana la prima bruma.

Bistriteanul

Sambata:
-curatat fundul la stupi, fundul fiind detasabil treaba a mers bine.
-redus urdinisul

Verificare stupi, situatia se prezinta in felul urmator:
-turta consumata in totalitate la majoritatea stupilor, puiet pe 4 rame pline, polen proaspat o fata de rama, nectar o fata de rama.Am bagat o rama buna de ouat cu coronita de miere, sau o rama cu miere de acoperire la cei care aveau puiet pe ultima rama de linga diafgrama (polistiren).
Cei care au consumat mai putin de jumatate din turta, sunt in urma cu 2 saptamini, au puiet pe 4 rame dar doar pe jumatate din rama (zona ghemului) cealalta jumatate este cu miere.

-am gasit si stupi care au intrat in iarma pe 9 rame si care acuma au 6 rame cu puiet. Astia trebuie urmariti.
De saptamina asta(in functie de vreme) as putea incepe cu siropul, de verificat care necesita o rama in plus, pregatit rame noi cu foita pentru cand infloresc pomii.

Stupii sunt mai bine dezvoltati decat in anii trecuti la aceasi data.   


Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Prieten cu Stuparii

#714
Cam asta am facut in acest sfarsit de saptamana si in plus am aruncat un ochi printre ele .... multumit ma declar pana acum .....nemultumit ca a batut vantul si au fost tare agitate .

pad3

am umblat azi in stupi. au inceput sa bage si nectar cate 1-2 dmp in majoritatea lazilor. nu am apucat sa le dau sirop dar nu stiu daca mai e cazul de-acum. miere mai au cca 1-2 kg/ familie, puiet pe 2 rame  iar albina min 5 rame. credeti ca se pot descurca cu ce au si mai aduc sau sa le bag la stimulare?
somnul ratiunii naste monstri

Eugen B

Daca ai 1-2kg miere per familie mi se pare enorm de putin, mie personal. Nu vreau sa stiu cata miere au avut inainte sa isi bage ele ceva. Dar nu cred ca pe vreme asta sa fi bagat chiar atat. Dar las expertii si pe cei cu multa experineta sa isi dea cu parerea. Eu unu zic sa treci la stimulare(si nu numai, trebe sa ai ceva miere in cuib), bafta

popik50

Azi am vopsit niste nuclei...

nicu84

azi am verificat familiile de albine, unele au miere multa, proaspata, si puiet pe prima rama, la cele mai dezvoltate le-am mai pus o rama la ouat. la 2 fam au cladit pe diafragma, o palma, oare se pot pune rame la cladit deja?

costi82

Am terminat azi cu revizia de primavara, am facut si cateva poze, cam asa arata unele rame cu puiet!
Apicultura e o arta care trebuie respectata!