CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Astazi am vizitat 35 de familii---2-3-4 rame cu puiet ---cele cu 2 rame 3/4 din suprafata ramei cu puiet---cele pe 4 rame-1/2din suprafata ramei cu puiet ---cele cu puiet pe 4 rame nu au fost suficient de stranse in toamna ---eu primavara nu restrang cuibul---aceasta lucrare trebuie facuta toamna cu prcizarea ca in ramele lasate in cuib sa fie cel putin 10-12 kg miere

istodorescu vasile

am reusit si eu sa fac revizia la aproximativ 140 de familii, iar restul urmeaza de luni incolo.sunt multumit de cum au decurs lucrurile pina acum. la  familiile  controlate si restrinse , 2 familii fara matca, si 7-8 familii slabe  pe 3-4 rame, care vor fi unificate intre ele. consumul a fost redus, si implicit uzura albinelor  mai mica.de acum incolo vine perioada frumoasa dar si grea, alergatura de la o  vatra la alta.

albinasebes

Am dat sirop in pungi pe rame a doua oara pe anul asta, din 70 doar unul nu a luat, restul s-au conformat sistemului. Saptamana viitoare continui cu stimularile cu sirop si afara in tavi faina de soia cu drojdie de bere.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

costi82

Azi o sa fac o revizie la stupii pe care ii am si o sa le pun folie deasupra deoarece albinele mi-a ceruit toata suprafata dintre rame si podisor.
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

vranceanul

Azi am incheiat revizia de primavara. Am pierdut doar doua matci (ma asteptam la asta fiind batrane, aveau trei ani impliniti ), in rest e bine, putina albina moarta, nici o familie cu diaree, miere in faguri cat sa mai treaca juma' de iarna, puiet (oua,larve,capacit) pana la o rama (din cauza vremii), am facut a doua stimulare cu sirop in faguri, reteta proprie, daca da rezultatele asteptate o public.  :smile:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Hermannstadt

Azi eu am facut ceai si am dat sirop de stimulare la fiecare familie.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

Aurelian A.

Fata de saptamana trecuta puietul s-a mai extins dar au scazut si rezervele....ramele descapacite dupa diafragma saptamana trecuta azi erau goale.. am mai pus cate una dupa diafragma dar nu la toti(cate am mai avut ca s-au terminat) :beer: :bzz:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

crisian-nicolae

FETELE IN CASA NOUA. :)

crisian-nicolae

Doamnele au raspuns la apel. :yes:

crisian-nicolae

Rog cunoscatori sa spuna ce rasa ar fi matcile,din pozele respective. :)
Mentionez ca sunt toate din 2013.

NYK74

Facut revizia azi,cele mai puternice au cite 3,5 rame puiet capacit ,cele de mijloc 2 si 2,5,ramele au puiet pe 2/3,rezerve de hrană au cum zicea un coleg mai sus,pentru inca o juma de iarnă .
Am pierdut 2 regini de la două familii,executat operatiunea unificare,care a fost finalizată cu succes.
Au un demaraj pina la această dată cu iarna care a fost,extraordinar,acum sa nu le scăpam  tot cu mare demaraj si prin copaci,rămâne de vazut.
Sanatate si albinute harnice la toti stuparii  :hi:

marius_vfp

nyk ce procedeu de unificare ai folosit.

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mape 48-petru manea

Eu acum doua saptamani am unit o fam.FARA MATCA punand-o la o distanta de 2 cm de familia primitoare si inainte stropit cu putina tuica diluata ---dupa o saptamana am verificat si totul era in ordine

Eugen B

Ma pregatesc sa germina evodia si pawlonia, pe aceasta cale le multumesc inca o data colegilor care mi-au trimis ceva seminte. In plus am mai cumparat si eu ceva seminte si am cumparat si 3 copaci evodia de la targ care daca se prind si le place solul din zona mea voi mai cumpara si voi mai planta. De anu asta sper sa incep sa plantez cat mai multi copaci, in plus si zmeura a fost plantata. Vreau sa fac o baza melifera mica in zona roilor si unde e stupina stationara

APIPETRO

Sambata ,dupa 4 zile de zbor si adus polen galben si negru,s-a mai oprit vantul.Am intrat in cuib -cate 2 rame cu oua, larve si putin puiet capacit.Am trecut la folie,si maine am sa le pun 1/2 turta apiluk p.Am albina pe 6 rame si turta cu miere zaharisita.