CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

eu am rame de tei in stup.. si daca stupul nu e plin cu rame...ca sa fie impanate.. cea din margina sa rasuceste . se rasuceste mai mult leatul de sus.

Vyktor

Si eu am rame de tei luate de anul trecut. Parte din ele le am incheiat in aceasta iarna,  dar nu am observat acest fenomen. E posibil ca cele luate de tine sa fi fost prelucrate din lemn neuscat. Stiu si eu. ..parerea mea.

cipik

Citat din: marius_vfp din Martie 03, 2014, 01:16:37 PM
cipik , ramele tale sunt de brad  , sa stii ca cele de tei sunt mai calitative , am si eu de brad si s-au torsionat ,cele de tei nu.
daca mai sunt verzi si daca nu le pui acum foita , incearca sa le legi cate 10 strans bine cu ata/sarma pe laterale sa nu se torsioneze ,

spor

Salut.
Sunt de brad, inca nu cumpar de tei, astept sa imi cumpar scule sa le fac singur.
Pana acum nu mi-sa intamplat sa mi-se torsioneze ramele incheiate. Mai am rame incheiate de 1/1 de anul trecut si sunt ca in ziua in care am executat operatia. Cele din poza sunt de 1/2 si 3/4 si sunt cumparate de la Campina in a treia zii de targ, deabia am mai gasit rame, am luat si eu ce am gasit, nu sunt pe deplin multumit de cele de 3/4 dar nu sughite albina, nu rama face mierea ci albina.
Sanatate 
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

marius_vfp

Citat din: petru.atudorei din Martie 03, 2014, 06:25:07 PM
eu am rame de tei in stup.. si daca stupul nu e plin cu rame...ca sa fie impanate.. cea din margina sa rasuceste . se rasuceste mai mult leatul de sus.
in cel mai rau caz leatul de sus s-ar rasuci , acolo ar trebui sa tina cel mai bine , lemnul din care sunt facute e verde .

eu lemnul propus pentru rame il usuc cel putin un an la umbra , apoi il tai iar dupa ce il tai. ramele le fac grupuri si le leg strans cu banda adeziva ,asa nu se vor mai tensiona .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

popik50

Citat din: petru.atudorei din Martie 03, 2014, 06:25:07 PM
eu am rame de tei in stup.. si daca stupul nu e plin cu rame...ca sa fie impanate.. cea din margina sa rasuceste . se rasuceste mai mult leatul de sus.
[/quote
Sunt de acord cu ce spune Marius, lemnul din care au fost facute ramele nu a fost uscat si rezulta rame strambe. Nu conteaza cate rame ai in stup, atata timp cat ramele sunt uscate nu e nicio problema. Pot sa ai si 2 - 3 rame, nu se intampla nimic... :D

Nelly88

CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???  M-am uitat  la rame cum se rasucesc...  :nono:

mmacreanu

Citat din: Nelly88 din Martie 05, 2014, 08:22:51 PM
CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???  M-am uitat  la rame cum se rasucesc...  :nono:

de ce se rasucesc?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

johnysibiu

Mai fratilor , am p...zdit-o! De cativa ani buni  ierenez cuibul de albine intre cateva foi de polistiren extrudat.

Ieri, la un control sumar am observant la majoritatea stupilor ca au ros polistirenul si au construit limbi de ceara in locul acestuia.Albinele revarsau din cuib.

Cred ca la pomi pregatim roinitele.....

mmacreanu

Citat din: johnysibiu din Martie 05, 2014, 09:55:44 PM
Mai fratilor , am p...zdit-o! De cativa ani buni  ierenez cuibul de albine intre cateva foi de polistiren extrudat.

Ieri, la un control sumar am observant la majoritatea stupilor ca au ros polistirenul si au construit limbi de ceara in locul acestuia.Albinele revarsau din cuib.

Cred ca la pomi pregatim roinitele.....

la ce iarna a fost, nu ne mai mira :D ... presimt ca se vor vinde mai ieftin roii anul acesta :d
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

istodorescu vasile

 de vreo 2 saptamini nu  am vazut soarele, iar teperatura este putiun peste 0 grade.. in stupina nu prea aveam ce sa fac. albinele sunt strinse in ghem, si ploua fara incetare de 3 zile. peste tot in jur nu vezi decit apa .

mmacreanu

la Braila au fost 8 grade azi, ieri erau 9,5 dar inorat. asteptam soarele sa vedem albinele la urdinis :d
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

NYK74

Si la mine,azi sa incheiat o saptamana de lapoviţă si ploaie,a reieşit soarele,au pus pentru saptamana viitoare încălzire pina la 16 grade,deja au reînceput de azi caratul la polen ,ligustica e mai timpurie la dezvoltare primăvara,si datorită condiţiilor de climă mai favorabile. :smile:

albinasebes

Am pus azi doua tavi cu lapte praf si faina de soia in stupina si vad ca le iau bine. Care ar fi proportia indicata pt o mai buna dezvoltare? Am si drojdie de bere si as vrea sa le combin. Le- am dat amestecul uscat si am vazut ca au mai murit ceva albine in tava. Sa incerc sa umezesc putin?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

cipriene

eu nu fac nimic cu zilele
din cand in cand, cand imi permite vremea, verific/completez rezervele de hrana. atat
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Mihai Sergiu

Din toata stupina am gasit o singura familie care a fost pe 5 rame fara nici un gram de miere, toate ramele au fost curatate. Am mai putut salva 2 intervale de albine , am gasit si matca din 2012 si le-am pus 3 rame cu miere.La verificare dupa 3 zile deja matca avea depuse oua. Ma tot gandesc care ar fi fost cauza sa consume asa de mult,urme de diaree nici vorba , la furtisag cred ca ar fi omorat matca avand in vedere ca toate au fost pregatite de iernare in acelasi mod si doar o singura familie am gasito fara mancare?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!