CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

MIHALACHE

Roinita cu 4 compartimente:

MIHALACHE

Mai este putin si sunt gata:

costi82

Citat din: happy din Februarie 28, 2014, 09:25:58 PM
Citat din: Bătrânul din Februarie 28, 2014, 09:44:31 AM
Am montat adepatoarele cu apa calda .
Tare sunt curios cum arata aceste "adepatoare"....
Maine se anunta 8-10 grade si in sud,asa ca voi face ceva verificari.Am ajuns in Baragan sa fim in urma fata de Cluj ,de exemplu.Este mai frig la noi,la mine ghioceii abia au inflorit 30% iar acolo sunt pe trecute :uimit:

nu-i de mirare la noi in nord-vest au fost 15 grade
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

Sorcyo


ATENTIE LA STUPII CU MAI MULTE COMPARTIMENTE - RISC DE ATAC DIN PARTEA URSILOR.............. :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Lasand gluma la o parte, foarte interesant. O imagine cu podisorul/podisoarele si interiorul capacului se poate ?
Multumesc ^:)^
eu sunt mic....nu stiu nimic......dar am o opinie  :)

MIHALACHE

Fund,capac si podisor ca model:

MIHALACHE

Al meu va fi doar de 2,5cm analtime:

marius_vfp

felicitarile mele domnule mihalache , spuneti-ne cam cat timp dureaza sa construiti o astfel de cutie cu toate completa .
am vazut ca panourile laterale sunt din fasii care e metoda de imbinare .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

MIHALACHE

Scandurelele au fete drepte si sunt lipite cu aracet:

MIHALACHE

Nu am scule prea destepte si un atelier de tamplarie totul depinde de timpul de afara eu sunt destul de multumit de calitatea lor am facut fund detasabil pentru a nu se mai deforma corpul cand este umezeala an lada ,am unul cumparat pe care-l folosesc de 2 ani si ancerc sa fac unele anbunatatiri observand cum se comporta iarna cel cumparat are capac de tabla si diafragme tot de tabla dar iarna provoaca multa umezeala de aceia am sa pun si diafragme de pfl 3-4 mm si capace de lemn.

marius_vfp

am vazut ca folositi aceeasi inaltime la scandurelele de pe doua fete alaturate, eu prefer sa decalez scandurile la colturi astfel ele se impreuneaza mai bine la colturi si scap si de acele fasii de pe exterior , scap astfel de cateva suruburi pe care le pot pune pe colt sa fac imbinarea cat mai solid, imbinarea o fac in falt .(vorbesc aici de stupi dadant de 1/1 10 rame)

diafragme din tabla ,cam nu imi suna bine ideea .
ce dimensiuni interioare are roinita din poze
spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cipik

Ce am facut IERI PENTRU stupina.
Inainte si dupa.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

crisian-nicolae


marius_vfp

cipik , ramele tale sunt de brad  , sa stii ca cele de tei sunt mai calitative , am si eu de brad si s-au torsionat ,cele de tei nu.
daca mai sunt verzi si daca nu le pui acum foita , incearca sa le legi cate 10 strans bine cu ata/sarma pe laterale sa nu se torsioneze ,

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

petru.atudorei

Sa vezi alea de tei cum se sucesc daca nu e stupul plin cu rame

Bătrânul