CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

yulian , stupi ca aia am si eu , hranitor identic , hranitorul acela din plastic e doar pentru sirop miere nu prea poti sa pui in el decat daca o diluezi cu apa sau cel mai bun caz infuzie de plante . acum nu e indicat , se creaza un spatiu in interior pe care albina trebuie sa il incalzeasca vb de volumul hranitorului , alta buba la acel hranitor daca stupul nu e perfect orizontal pus , lichidul se duce aiurea in vas si ramane in vas acrindu-se.

ca sa nu se mai suie albina in podisor pune punga cu miere apoi o folie de plastic sau material textil pe toata suprafata ,(apoi o pereche de blugi vechi cum am procedat eu ) sau o folie de isopren (soric de parchet)

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

yulian

Punga are cam 800 grame.
Am tema de casa acum. O sa pun si-si, sa vedem cum le place. In hranitor ma gandesc sa pun acolo unde se pune sirop, dar sa iau capacelul de plastic - cel care impiedica albinelele sa se innece.
Multumesc. :hi:

NiKoN

Astazi am topit ceara, in jur de 10 kg, in vederea achizitionarii fagurilor artificiali la targul din Iasi.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

marius_vfp

Citat din: yulian din Februarie 27, 2014, 02:04:11 PM
Punga are cam 800 grame.
Am tema de casa acum. O sa pun si-si, sa vedem cum le place. In hranitor ma gandesc sa pun acolo unde se pune sirop, dar sa iau capacelul de plastic - cel care impiedica albinelele sa se innece.
Multumesc. :hi:
risti ca albina sa ramana sus in hraniotor peste noapte sau sa le placa mai mult acolo sus fiind poate mai cald, desi nu cred , ghemul se poate muta partial sus , nu cred ca e o solutie buna , pune punga in cap si dale pace pana nu vine bine caldura.

nikon , mi se pare mie sau anul acesta e ceva mai tarziu targul la iasi pe 23 auzisem. se tine in acelasi loc ca si anul trecut?

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

NiKoN

Nu am mai multe informatii decat cele din lista cu evenimente apicole. Cu siguranta vom afla amanunte pretioase in apropierea datei respective. Anul asta vad ca se dubleaza cu cel din Targu Jiu. Sper sa fie prezente suficiente firme cat sa primim si ceva reduceri. Sanatate!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

nicu84

 un kg de turta cat timp ajunge la o fam, sa zicem pe 5 rame? si rama cu miere descapacita se pune dupa diafragma sau langa prima rama cu puiet?

Eugen B

yuliane la stupul cu turta, cata miere aveai in stup in momentul cand ai pus turta, ca nu prea vad nicio coronita la rame?

yulian

#607
Mierea este mai mult decat suficienta. Saptamana trecuta am facut o restrangere si desi am venit pregatit cu rame cu miere de la rezerva, m-am trezit ca mai scot o caruta de ele. Stupul din imagine este redus pe 6 rame!
Cam asa stau in podisor cucoanele, doar ca acum sunt mult mai multe, poza asta e de acum 3 saptamani.
P.S. "turta" aia e o punga cu miere de FS de approx 800gr.

thomas

@ nicu84: depinde din ce e turta. Dar iata ce spun cerecetatorii:

rusii spun ca: in 24h, 1kg de albina consuma 42 g miere cand nu creste puiet sau faguri si 145g/24h cand creste una din cele doua.
in luna februarie o colonie de 1.5, 2kg albina consuma 1,194 kg miere iar pe timpul lunii martie 1, 957 kg miere. deci se dubleaza aproape. si sunt mai multe statistici, dar cantitati asemanatoare. Ramane sa mai calculezi cam cata albina ai si sa raportezi la kg de turta.

Bistriteanul

Ieri am facut o scurta verificare la cativa stupi, sa vad daca au tras din turta proteica si daca au puiet.
Fata de acum 10 zile, cand aveau doar cateva celule cu puiet, acum au puiet capacit pe 3 rame: rama din mijloc aproape jumatate de rama cu puiet (in zona din spate in care a stat ghemul, restul e cu miere), iar pe celelate 2 rame stanga-dreapta are puiet si pe fata exterioara (ceva mai putin). Unul avea puiet catre diafragma (polistiren), asa ca i-am mutat o rama cu miere de acoperire.
Erau bagate in turta dar au consumat foarte putin (de marimea unei nuci).
Inceperea cresterii puietului se datoreaza aportului de polen pe care albinele il aduc in cele cateva ore din zi in care temperatura este mai ridicata.
Vremea inca se va mentine mai rece noaptea (-1 pina la 2 grade) si cu maxime de 8-12 grade ziua.


Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Bătrânul

Am montat adepatoarele cu apa calda .

istodorescu vasile

la mine in mehedinti vremea este rece de citeva zile cu exceptia zilei de ieri, cind temperatura a crescut pina la 10 grade, si am vazut ca albinele au iesit afara pe temperatura de 7 grade, si se ingramadeau la adapator, asta insemnind ca este puiet , si nevoia de apa fiind  mare, ies afara si la temperaturi scazute,cind risca sa ramina multe amortite in exteriorul stupilor.

bogdan moldovean

vin si eu cu o intrebare.....Va rog sa mi spuneti pe ce data este Targul Apicol de la Iasi fiindca sunt interesat de o centrifuga si de niste combinezoane apicole v as ruga sa mi spuneti cu exactitate sa nu pierd ziua, timpul, si benzina degeaba Sa ne vedem acolo.......multumesc

bucovineanu

22-23 martie. Oricum pana atunci se va mai discuta despre acest lucru.

happy

Citat din: Bătrânul din Februarie 28, 2014, 09:44:31 AM
Am montat adepatoarele cu apa calda .
Tare sunt curios cum arata aceste "adepatoare"....
Maine se anunta 8-10 grade si in sud,asa ca voi face ceva verificari.Am ajuns in Baragan sa fim in urma fata de Cluj ,de exemplu.Este mai frig la noi,la mine ghioceii abia au inflorit 30% iar acolo sunt pe trecute :uimit:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!