CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

nicu84

si de unde stiu cand nu se mai strang ghem noaptea? daca ziua sunt peste 10 gr si noaptea peste 3-5 gr se poate da sirop?

petru.atudorei

Doar am citit de asa ceva... dar la 3 -4 grade noaptea..albinele cred ca sunt in ghem.

La o temperatura de peste 10 grade noaptea... cred ca se poate da sirop. Dar cum zicea cineva pe forum, pe un alt topic... trebuie sa dai atat sirop, cat sa il poata cara intr-o noapte.

crisian-nicolae


petru.atudorei

pai oare cand?

la mine in zona dupa 1 aprilie cam sunt aceste temperaturi.. pana atunci..stau linistit.

cipik

Exact la chestia asta m-am gandit si eu azi, de ce sa fie temperatura de minim 5 grade afara? Din punctul meu de vedere si logica mea imi spune ca la nivelul siropului din hranitorul situat in familie sunt cel putin 20 de grade, caldura fiind de la puiet. Parerea mea
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

petru.atudorei

conditiile difera de la stup la stup. Depinde de puterea familiei si altele.

am stat si eu si m-am gandit ca in acest moment ...chiar daca afara sunt 5 grade noaptea, stup temperatura e mai mare.
dar in stup nu e atat de mare incat albina sa se duca in hranitor.
eu am un stup pe 7 rame cu hranitor, i-am pus turta in hranitor, dar nu s-au atins de ea, ziua la 8 grade afara erau 2 3 albine pe turta si alea mai amortite. De aia zic ca nu cred ca se deplaseaza multa albina sa care siropul, in conditiile in care este mult puiet ce are nevoie de 35 de grade.

cipik

Restrange cuibul si o sa urce in hranitor.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

petru.atudorei

daca mi-ar permite vremea... temperatura nu a crescut mai mult de 5 grade, azi a nins... cica de miercuri se incalzeste..ramane de vazut

marius_vfp

salut , anul trecut am incercat la unii stupi sa dau sirop im modul urmator , am pus un cat gol peste cuib , am impaturit bine cuibul cu paturica si o placa de polistiren sau un carton , am facut o gaura chair deasupra cuibului cat gura la un borcan de 400 in care am bagat borcanul rasturnat , gauri in capac pentru a trage siropul , apoi alta patura groasa peste borcan sa il tina cald , treaba mergea destul de bine mai sareau cateva cand soteam borcanul dar nu era problema , dezvoltarea a fost buna , dar toate astea dupa ce schimbul de albine s-a produs in mar parte altfel se uzeaza mult albina si asa batrana .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

davcosti

Le-am administrat și eu turte să-i stimulez, să plece ponta mai bine-Turte cumpărate ApiVit și turte de miere cremoasă de Rapiță, la alegere,chiar dacă stau bine cu hrana și ramă  după diafragmă ! Afară erau ieri 3 grade și burnița!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

nicu84

inseamna ca mai asteptam un pic cu siropul, pana atunci le dam turte.

mihai.vr

Ieri pe soare am verificat daca au inceput matcile ponta si se pare ca lucreaza din greu toate. Una intre familii avea o rama capacita vreo 3 palme bune si 2 rame ouate tot cam asa suprafata. Deci nu am ramas fara matca in familia respectiva.  :yes: Se pare ca ventilatul de la intrare e din cauza umezelii care e in stup. Ziarele nu sunt umede, dar am vazut pe fund ca e putina umezeala. Totusi e curios de ce ventileaza cu glanda deschisa. Poate trimit ceva mesaje la familiile vecine  :)

petru.atudorei

am vazut si eu albine care ventileaza...
Mai mult ca sigur e din cauza umezelii din stup.

petru.atudorei

https://www.youtube.com/watch?v=Kvzb3nDX1OI
Am surprins momentul in care albinele ventileaza, scot albine moarte, si bucati de capaceala/ceara.

Prieten cu Stuparii

Citat din: cipik din Februarie 23, 2014, 08:13:37 PM
Citat din: duma din Februarie 23, 2014, 05:19:35 PM
Citat din: cocobeny din Februarie 23, 2014, 10:28:17 AM
Voi cand puneti colectoarele de polen si cat le lasati montate la stupi, am  auzit la cineva
ca se pot lasa tot anul si cand vrem sa recoltam polen, punem placa activa.  :hi:
Salut ! Eu am sa pun colectoarele dar fara placa activa si am sa o pun placa dupa ce se "" dezamortesc "" si se intaresc un pic familiile !


colectoarele se pun pe familile puternice care au minim 4 5 rame de puiet
Salut ! le pun colectoarele fara placa activa sa se obisnueasca cu ele si cand '' se dezamortesc " 4-5 rame cu puet pun si placa activa !
Multumesc !