CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Bistriteanul

Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Bistriteanul

Procentul de proteina al turtei = 13.2%.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Prieten cu Stuparii

In 14 am pus prima turta proteica si in 16 am aruncat un ochi rapid pesrte ele si bine am facut ca turta intrase intre rame din cauza caldurii 23 de grade si am si pus prea multa turta cred 1k la roi de 5 rame  , puet cam o palma de 2-3-4 zile si duar la unul puet capacit cat o palma maxim

Marius-ursulakhe

Azi in jurul orei de 12:30 am administrat niste mici turte din miere cristalizata de fs ----zic mici turtite pt ca am bagat in punga in jur de 1,1-1,2 kg si dupa ce am presat-o sa aiba cam in jur de 1cm am taiat-o in 3 bucati si am administrat la familii cate o bucata
Aceasta turta o administraz pe langa acea pasta cu reteta lui calmus daniel
Eu sunt de pareria ca si miere de floarea soarelui este tot un fel de stimulare pt ca are mult polen

petru.atudorei

Care este logica de a pune 1 kg de turta la un stup/roi?  Este turta proteica..nu miere, albinele isi iau din acea turta doar proteina care o amesteca cu mierea din rame si hraneste puietul. Daca tu ai puiet doar o palma..si ala de cateva zile.. Care este rostul sa pui 1 kg de turta?

Eu am pus la toti stupi acum 3 saptamani cate 300 grame turta.. si nici pana acum nu au consumat-o.

Credeti ca daca le dati cat mai multa turta vor umple ramele cu puiet?

Marius-ursulakhe

Citat din: petru.atudorei din Februarie 17, 2014, 01:34:46 PM
Care este logica de a pune 1 kg de turta la un stup/roi?  Este turta proteica..nu miere, albinele isi iau din acea turta doar proteina care o amesteca cu mierea din rame si hraneste puietul. Daca tu ai puiet doar o palma..si ala de cateva zile.. Care este rostul sa pui 1 kg de turta?

Eu am pus la toti stupi acum 3 saptamani cate 300 grame turta.. si nici pana acum nu au consumat-o.

Credeti ca daca le dati cat mai multa turta vor umple ramele cu puiet?
Petru rostul de a pune 1 kg turta din zahar sau turta cumparata este sa nu mai ai grija lor nu mai te uiti in iei este ca o asigurare numai ca trebuie sa fim constienti ca zaharul uzeaza albina iar turtele cumparate nu stim sigur ce baga in iele
Marele pacat este cu mierea cristalizata ca daca pui o cantitate mai mare si prinzi o zi calduroasa risti sa se decristalizeze si sa curga prin stup si peste albine

petru.atudorei

ursulakhe: pai 1 kg de turta proteica.. le ajunge pana la vara..ca doar nu o consuma imediat..albina are instinctul de a culege..si astfel toata turta o vor baga in rame..asta nu inseamna ca o vor si consuma.

yulian

Citat din: ursulakhe din Februarie 17, 2014, 01:53:10 PM
Marele pacat este cu mierea cristalizata ca daca pui o cantitate mai mare si prinzi o zi calduroasa risti sa se decristalizeze si sa curga prin stup si peste albine
Vezi, d'aia nu se baga in stup miere cristalizata fara adaos de zahar...desi eu am bagat-o in punga si pana acum totul decurge "conform planului"  :cool:

Prieten cu Stuparii

basi asa credeti ca , chiar toti sunt duar niste falsi !!!! de exemplu turta ce am bagato contine urmatoarele ! primul an folosesc , dar am si fost indrumat daca nu vreau sa fac eu acasa sa folosesc aceasta !

Prieten cu Stuparii

Citat din: petru.atudorei din Februarie 17, 2014, 01:34:46 PM
Care este logica de a pune 1 kg de turta la un stup/roi?  Este turta proteica..nu miere, albinele isi iau din acea turta doar proteina care o amesteca cu mierea din rame si hraneste puietul. Daca tu ai puiet doar o palma..si ala de cateva zile.. Care este rostul sa pui 1 kg de turta?

Eu am pus la toti stupi acum 3 saptamani cate 300 grame turta.. si nici pana acum nu au consumat-o.

Credeti ca daca le dati cat mai multa turta vor umple ramele cu puiet?
Nu sunt genul sa tot umblu cu mainile prin lada in perioada aceasta cu toate ca ma manca dar ma abtin ca stiu ca nu le face bine ! acum stiu cum sta treaba ! pe viitor am sa dau sfaturi si eu la alti ......din gresala mea !!  ^:)^

albinasebes

Am pus azi jumatate de kg de turta proteica si m-a oprit vecinul ca are probleme la porci din cauza albinelor. Am constatat ca erau f multe albine la faina. Porcii mananca si mai omoara si albine. Ce as putea face? Le foloseste la ceva faina de porumb?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

petru.atudorei

faina din porumb+apa= substanta dulce pentru albine..apa inmoaie porumbul si dizova amidonul... alta explicatie nu gasesc.

mape 48-petru manea

In aceasta perioada albinele cauta tot ce este proteina si malaiul are
Rezolvarea cazului cu vecinul este sa pui intre stupi tavita cu soia macinata fin amestecata cu lapte fraf

bucovineanu

Daca s-au invatat la troaca cu faina greu se dezvata, pana nu apare sursa de polen in natura. Primavara ele cara orice seamana cu polenul chiar si rumegus. Faina o vor scoate din stup in momentul cand va fi polen din abundenta.

nicu84

ii normal ca o fam intrata in iarna pe 5 rame sa consume 1kg de beefonda in mai putin de o saptamana? le-am pus sambata trecuta (09) si acuma sambata (15) nu mai aveau nimic si albinele toate stau in partea din fata pe rame? sa le mai dau mancare in continuare?