CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

sandupop

Citat din: morozan simion din Februarie 10, 2014, 09:22:23 PM
eu la asa ceva am lucrat astazi
Frumoasa lada de scule  :bravo: :bravo:...felicitari, dar vrem o poza cu ea.....echipata si gara de atac, cu toate ustensilele in ea...
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

pad3

astazi am ansamblat 5 kituri de vertical/12. vremea a fost superba asa ca am umblat si in lazi si le-am pus cate 1/2 turta de kandy . termometrul are senzor protejat asa ca asta a fort temp aerului la umbra
somnul ratiunii naste monstri

pad3

un pic de lauda de sine. in urma cu aprox 1 sapt am pus juma de turta unicului meu roi, de care ma simt profund atasat  :bzz:. intrat in iarna pe 4 rame si cu cca 6 kg miere. pur si simplu a explodat, in momentul de fata cred ca e pe primele pozitii la nr de albine. nu va mai spun ca am servit si 4 ace.. :nebun: :nebun: :nebun:
somnul ratiunii naste monstri

albinasebes

Am reusit si eu sa deschid sapte stupi pt a-mi face o parere despre situatia actuala in stupina. Din cei sapte trei nu aveau puiet deloc, trei puiet de cateva zile iar unul puiet pe trei rame, de la capacit la oua de o zi pe o treime din rame. Interesant este ca cei fara puiet au mai putina mancare decat ceilalti. Matcile sunt acolo, le-am vazut. Am pus turta pe rame, sper sa isi dea drumul toti.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

happy

Ieri si azi am umblat si eu la stupi.Le-am pus atat apifondant cat si turte facute de mine cu polen,au nevoie de asa ceva pentru puiet.Am si descapacit cateva rame cu miere la care nu au ajuns fetele.
Turtele facute de mine
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Sorcyo

Eu nu am facut nimic ca sunt la munca(uk) dar fetele au primit primul stimul cu proteina(mire+lapte praf+drojdie inactiva +protofil + apicoplex) punga cu miere o primisera de cand  s-a anuntat vreme rea, asa de siguranta si nu au atacat-o decat 2 sau 3. In rest sunt calme si in dezvoltare.de-abia astept sa ma intorc la ele......mm.....si la famile bine inteles :)  (da mai mult la ele )
eu sunt mic....nu stiu nimic......dar am o opinie  :)

stefan1

  Azi a fost cea mai calda zi, cu un maxim de 11,9 grade si 4/10 insorit. Zbor frumusel la toti stupii. Din pacate ieri am gasit o familie aproape moarta din cauza urdinisului blocat de albinele moarte! A fost neglijenta mea, familia a fost printre putinele care au facut un mic zbor de curatire in ianuarie la doar 6 grade. De aceea pe el nu l-am mai ascultat crezandu-l in regula. Doar ieri, vazand ca e singurul care nu zboara, l-am deschis. Saracile albine au incercat sa iasa prin podisor si am gasit si in capac un pumn de albine moarte. In cuib albinele in marea majoritate moarte, cele ramase transpirate si pe rameau facut diare. Familia este compromisa, calitatea albinelor ramase nepermitandu-i sa se redreseze. Nu am controlat sa vad daca a avut puiet si cat, cum de fapt nu am controlat nici un alt stup.
  Azi a fost prima zi cand am vazut la 2-3 familii cateva albine cu grauncioare mici de polen. E cu circa o luna mai devreme decat media multianuala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

RazvanTi

pai prietene TOCMAI ca trebuia sa il verifici daca au zburat la 6 grade...
la temperaturi de-astea limita albina iese NUMAI daca e musai...
parerea mea...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

harnaj12

familiile de albine mor din neglijenta stuparului chiar si a celui mai expert,da se poate intampla ,nu-i nimic -asa se face si mai multa experienta pentru anii viitori ce vor veni.

Mihai Sergiu

azi am administrat turta proteica , ce de majoritatea stupilor s-au extins pe toate ramele? Oare munceste matca din greu?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

crisian-nicolae

Citat din: RazvanTi din Februarie 13, 2014, 08:35:56 AM
pai prietene TOCMAI ca trebuia sa il verifici daca au zburat la 6 grade...
la temperaturi de-astea limita albina iese NUMAI daca e musai...
parerea mea...
Inseamna ca au puiet si au iesit dupa apa. :uimit:

istodorescu vasile

Citat din: stefan1 din Februarie 13, 2014, 12:40:30 AM
  Azi a fost cea mai calda zi, cu un maxim de 11,9 grade si 4/10 insorit. Zbor frumusel la toti stupii. Din pacate ieri am gasit o familie aproape moarta din cauza urdinisului blocat de albinele moarte! A fost neglijenta mea, familia a fost printre putinele care au facut un mic zbor de curatire in ianuarie la doar 6 grade. De aceea pe el nu l-am mai ascultat crezandu-l in regula. Doar ieri, vazand ca e singurul care nu zboara, l-am deschis. Saracile albine au incercat sa iasa prin podisor si am gasit si in capac un pumn de albine moarte. In cuib albinele in marea majoritate moarte, cele ramase transpirate si pe rameau facut diare. Familia este compromisa, calitatea albinelor ramase nepermitandu-i sa se redreseze. Nu am controlat sa vad daca a avut puiet si cat, cum de fapt nu am controlat nici un alt stup.
  Azi a fost prima zi cand am vazut la 2-3 familii cateva albine cu grauncioare mici de polen. E cu circa o luna mai devreme decat media multianuala.
nu este singura cauza doar ca s-a infundat urdinisul cu albine moarte. in primul rind faptul ca au fost atitea albine moarte incit sa se infunde urdinisul.eu acum 3 ani am uitat dupa ce am facut tratament cu varachet, 3 stupi inchisi toti unul linga altul, in perioada cind albinele erau active, si temperaturi peste 25 de grade. la o saptamina am vazut ca erau inchisi, si spre surprinderea mea, toti au supravietuit, desi nu au dispus de ventilatie , doar ce trecea printre podisor si lada, fara alta ventilatie. in momentul cind i-am deschis, dogorea din lada caldura de parca era o soba incinsa, insa repet toti au supravietuit fara vreo diferenta in comparatie cu ceilalti. acum nu cred ca ar fi murit chiar si pe perioada de 2 saptamini.acele albine ramase vii si umede arata faptul ca ventilatia este precara, si umiditatea este unul din factorii daunatori[mortalitatea excesiva].cu cit familia este mai puternica, cu atit umiditatea creste in lada.

Prieten cu Stuparii

Nu am facut nimic zilele astea numai in pat pecum a spus neuro chirurgul dar sambata cand ajung la ele vreau sa le dau prima turta , cum sa sfatuiti sa o administrez ..... toata ( 1kg ) ..... cum sa o tai si sa o pun ?

Prieten cu Stuparii

Cam asta contine turta pentru care am fugit de acasa de sub stricta observatie a sotiei  =))

stefan1

Citat din: RazvanTi din Februarie 13, 2014, 08:35:56 AM
pai prietene TOCMAI ca trebuia sa il verifici daca au zburat la 6 grade...
la temperaturi de-astea limita albina iese NUMAI daca e musai...
parerea mea...

  Si ce constatam daca verificam? Atunci era totul in regula. Zborul la 6 grade a fost pentru ca albinele nu au zburat din noiembrie. Au fost cateva familii, in general puternice care au iesit la acea temperatura. La celelalte totul e in regula. Eu tin o evidenta a temperaturilor si anul asta am avut urmatoarele zile mai calde: 11.01 cu o maxima de 6,2 grade, 12.01 cu 6,1 grade, 20.1 cu 8,2gr, 22.01 cu 8,0 iar in februarie in 10.02 cu 8,7gr, in 11.02 cu 10,8 gr si in 12.02 cu 12,0 gr.
  Aproape sigur, dupa zborul vazut in 11.01, in data de 20.01 cand au fost 8,2 gr, albinele din el au incercat sa scoata albine moarte. S-a intamplat sa blocheze urdinisul , motiv pentru care aerisirea in cuib a fost deficitara. Cum a spus Vasile, asta nu era totusi un motiv ca familia sa moara. Motivul a fost ca albinele nu erau facut zborul de curatire decat maxim 5% din ele, atunci la 6 grade. Blocarea urdinisului a dus la alarmarea familiei, albinele s-au agitat incercand sa gaseasca o iesire, de aceea am gasit si albine in capac. Din aceasta agitatie albinele au defecat in stup, nelinistea s-a amplificat cu cat timpul trecea si ele nu puteau elimina aerul viciat. Ghemul s-a dezorganizat si albinele au murit pe rand. Culmea ca de-a lungul vremii am mai avut vreo doua cazuri absolut identice, dar nu m-am invatat minte.   ))/
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)