CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mph

Citat din: albinasebes din Februarie 07, 2014, 06:49:38 PM
ce puteau sa faca iarna ca sa le omoare? zgomot?

Omul este sufiecient de suparat pentru ce a patit. Daca putem sa-l ajutam macar cu o vorba buna, atunci sa o facem. Pune-te in locul lui si sunt convins ca ai sa i te adresezi la un cu totul alt mod.

istodorescu vasile

Citat din: murarudumitru din Februarie 06, 2014, 11:07:39 PM
Citat din: cipik din Februarie 06, 2014, 11:05:07 PM
23 de famili au murit sau familii de pe 23 de rame, adica cate famili ati pierdut?
Zcuze dar de citeva zile de cind pierderea stupilor parca ma pierd si pe mine 23 de famili ,au avut mincare tratament cum lam facut de ani de zile
va inteleg supararea dupa pierderea atitor familii, insa  eu cred ca nu deranjul ar fi cauza. daca au fost deranjate, trebuie sa fie pete de diaree masiv pe rame. acelasi lucru se intimpla si cind hrana este de proasta calitate.eu ma gindesc la cu totul alta cauza. nu vreau sa va intristez si mai tare, insa este bine sa cautati cauza pentru a nu mai fi repetata. daca cineva ar fi vrut sa faca rau, mai degraba sa fi dat cu ceva insecticid. ma gindesc sa nu fi intrat in iarna cu multe albine batrine, asta se intimpla in anii secetosi cind matcile inceteaza ponta foarte devreme.
spuneti mai detaliat cum au fost gasite, daca se poate si ceva poze, pentru ca este important si pentru altii sa nu pateasca asa ceva.

murarudumitru

Citat din: istodorescu vasile din Februarie 07, 2014, 08:46:00 PM
Citat din: murarudumitru din Februarie 06, 2014, 11:07:39 PM
Citat din: cipik din Februarie 06, 2014, 11:05:07 PM
23 de famili au murit sau familii de pe 23 de rame, adica cate famili ati pierdut?
Zcuze dar de citeva zile de cind pierderea stupilor parca ma pierd si pe mine 23 de famili ,au avut mincare tratament cum lam facut de ani de zile
va inteleg supararea dupa pierderea atitor familii, insa  eu cred ca nu deranjul ar fi cauza. daca au fost deranjate, trebuie sa fie pete de diaree masiv pe rame. acelasi lucru se intimpla si cind hrana este de proasta calitate.eu ma gindesc la cu totul alta cauza. nu vreau sa va intristez si mai tare, insa este bine sa cautati cauza pentru a nu mai fi repetata. daca cineva ar fi vrut sa faca rau, mai degraba sa fi dat cu ceva insecticid. ma gindesc sa nu fi intrat in iarna cu multe albine batrine, asta se intimpla in anii secetosi cind matcile inceteaza ponta foarte devreme.               
spuneti mai detaliat cum au fost gasite, daca se poate si ceva poze, pentru ca este important si pentru altii sa nu pateasca asa ceva.
spuneti mai detaliat cum au fost gasite, daca se poate si ceva poze, pentru ca este important si pentru altii sa nu pateasca asa ceva. [/quote]     Am descoperit si cauza,este de la mierea de mana , pete am destule pe rame,din 92 sunt in banat dar in sat unde stau in gottlob nu am avut miere de mana si nu am dat importanta sa verific mierea ,am vazut ca am cules asta toamna dar na am zis ca o fi de la ceva nu mam gindit ca aduce mana astaeste am pierdut picioarele acu 18 ani acu cind sa zic hop sau dus si saracile albine o iau de la inceput daca oi mai avea posibilitatea daca nu nu

istodorescu vasile

nu trebuie sa va dati batut. aceasta pierdere trebuie sa va ambitioneze , iar anul viitor sa puneti la iernat destule familii cit sa va tina aproape de ele, si sa nu repetati aceasta greseala.. am avut si eu asemenea probleme  acum mai bine de 20de ani, cind batrinul meu imi repartizase 20 de familii ca eu sa le ingrijesc, si eu copil fiind , le-am neglijat, intr-un an secetos , din lipsa culesului matcile nemaidepunind puiet inca din luna august, in acea iarna din cele 20 familii au ramas doar 2.  tata  s-a suparat foarte tare atunci cind a constatat ce rezultate avusem si dupa o cearta parintesca m-a incurajat, iar eu nu voi mai repeta vreodata acea greseala. eram doar un copil la acea vreme insa a fost o lectie.

cipik

Tocmai de aceea din luna august si pana la jumatea-finalul lui septembrie stimulare tata la greu.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

yulian

Pana la urma cineva v-a dorit raul asa cum ati zis in urma cu cateva comentarii sau este mierea de mana? Eu cred ca e un al 3-lea motiv pe care inca nu l-ati descoperit. Daca ar fi fost doar mierea de mana, ar fi facut o diaree cat casa dar nu ar fi murit 23 de stupi. In plus, aici in vest am avut cel putin doua zboruri puternice de curatire pana acum! Eu zic ca raspunsul se gaseste in alta parte, dar s-ar putea sa ma insel. Succes pe mai departe

murarudumitru

Citat din: istodorescu vasile din Februarie 07, 2014, 11:11:14 PM
nu trebuie sa va dati batut. aceasta pierdere trebuie sa va ambitioneze , iar anul viitor sa puneti la iernat destule familii cit sa va tina aproape de ele, si sa nu repetati aceasta greseala.. am avut si eu asemenea probleme  acum mai bine de 20de ani, cind batrinul meu imi repartizase 20 de familii ca eu sa le ingrijesc, si eu copil fiind , le-am neglijat, intr-un an secetos , din lipsa culesului matcile nemaidepunind puiet inca din luna august, in acea iarna din cele 20 familii au ramas doar 2.  tata  s-a suparat foarte tare atunci cind a constatat ce rezultate avusem si dupa o cearta parintesca m-a incurajat, iar eu nu voi mai repeta vreodata acea greseala. eram doar un copil la acea vreme insa a fost o lectie.
Asa este din grejeli invatam de lasat nu o sa ma las ,daca de mic copil am dragu de ele si nu leam lasat pina acu nici deacu nu o sa renunt ,multumesc de aprecieri

murarudumitru

Citat din: cipik din Februarie 07, 2014, 11:37:50 PM
Tocmai de aceea din luna august si pana la jumatea-finalul lui septembrie stimulare tata la greu.
Este adevarat anu trecut nu am stimulat deloc ca au avut miere ,daca stimulez o sa oua si matcuta pina mai tirziu o sa am si albina tinara  ,

murarudumitru

Citat din: yulian din Februarie 07, 2014, 11:51:35 PM
Pana la urma cineva v-a dorit raul asa cum ati zis in urma cu cateva comentarii sau este mierea de mana? Eu cred ca e un al 3-lea motiv pe care inca nu l-ati descoperit. Daca ar fi fost doar mierea de mana, ar fi facut o diaree cat casa dar nu ar fi murit 23 de stupi. In plus, aici in vest am avut cel putin doua zboruri puternice de curatire pana acum! Eu zic ca raspunsul se gaseste in alta parte, dar s-ar putea sa ma insel. Succes pe mai departe
Cineva care a fost la mine a zis ca au fost deranjate, ieri am curatat toate ramele pete de diarie putine ,adevarul sigur stiu ca mi lar da analizele dar ,e greu cu deplasarea sa umblu ,acu astaeste anul asta o sa incerc sa fiu mai atent la tot ce tine de apicultura.

Marius-ursulakhe

Azi la 12 grade dar inorat am verificat toate fam si am intors ramele de pe marginile la care au avut nevoie
Am mai observat ca la fam la care am administrat turta din miere cristalizata aveau puiet pe cam aproximativ 10cm/10cm pe 3 fete de rama iar la care nu am administrat aveau oua de 2 zile
Azi am inceput si stimularile cu aceea pasta facuta dupa reteta lui calmus daniel
Vreau sa mai precizez ca vineri au fost 13 grade zbor de curatire la toate familiile si de aceea am inceput stimilarile

albinasebes

Citat din: mph din Februarie 07, 2014, 08:31:55 PM
Citat din: albinasebes din Februarie 07, 2014, 06:49:38 PM
ce puteau sa faca iarna ca sa le omoare? zgomot?

Omul este sufiecient de suparat pentru ce a patit. Daca putem sa-l ajutam macar cu o vorba buna, atunci sa o facem. Pune-te in locul lui si sunt convins ca ai sa i te adresezi la un cu totul alt mod.
nu am avut deloc intentia de a-l lua la rost sau se a-l necaji. poate m-am exprimat gresit. nu am priceput care ar fi cauza reala, spunea ca cineva i-a facut rau, deci i-a lucrat ceva la stupi. si m-am intrebat ce putea sa le faca iarna sa moara atatia?
pe de alta parte daca sunt putine pete de diaree presupun ca au murit in timp, s-au slabit si asa au murit. analizele vor spune cauza reala. pot fi infestate cu varooa sau nosema? am si eu un stup pe care l-am neglijat cu tratamentele din cauza ca e intr-o alta locatie, uitand de el i-am facut mai putine tratamente. la ultimele 2 tratamente m-am speriat de numarul paduchilor cazuti. acum e f slab si nu cred ca va trece iarna, deci o posibila cauza ar fi tratamente ineficiente.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

sorinnel

Ieri am fost sa le pun "turte" de zahar la albine. Momentan se prezinta bine. Vineri am avut un zbor masiv de curatire... Mai jos am pus doua poze cu extremele.Aproape jimate din familii le iernez pe 8 rame dar am una pe 3 rame. Pana acum nu am iernat nici o familie pe 3 rame. Pt mine este o provocare sa o trec cu bine iarna....
Sorin Pop

petru.atudorei

Azi am avut temperaturi peste 15 grade, zbor de curatire intens la toti stupii si am facut si primul tratament.

yulian

sorinnel - ce fel de polistiren folosesti pe post de diafragma?
Multumesc.

harnaj12

Sorinnel tata-daca ai lua o rama plina cu albine si cu miere din poza de deasupra si ai pune-o in poza de jos langa a treia rama chiar si zilele acestea ,nu te uita la termometrul lui dragos ca este stricat vei vedea ce bine iese din iarna si acel roi pe trei rame si experimentul tau iti va reusi cu deplin,ia si incearca si-mi vei spune daca am avut dreptatae sau nu.