CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: feerary din Ianuarie 03, 2014, 06:01:53 PM
...  Toata stima Dragos! astfel de apicultori sunt pe cale de disparitie. ...

Nu-ți face griji, n-o să dispară... îi împăiem!  :smile:

D006

  Nu , imi faceti statuie ca la scotieni . :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Prieten cu Stuparii

Astazi dupa ceva vreme indelungata adica o luna am deschis stupii si priviti ce am si o parere  din partea voasta nu ar strica  . ar trebuii sa intervin cu turta  ?

mph

Citat din: romikele din Ianuarie 03, 2014, 06:20:37 PM
Citat din: feerary din Ianuarie 03, 2014, 06:01:53 PM
...  Toata stima Dragos! astfel de apicultori sunt pe cale de disparitie. ...

Nu-ți face griji, n-o să dispară... îi împăiem!  :smile:

O alta modalitate pentru conservare ar fi pastratea intr-un mare borcan cu alcool de cea mai buna calitate:):):) sau am putea sa-l pastram in miere dar aici ar fi o problema cu densitatile diferite:):)   pt ca ar fi frumos sa pluteasca la jumatatea borcanului:):):)

Sper ca nu se supara "subiectul discutiei":)

apivasmob

Citat din: duma din Ianuarie 04, 2014, 12:35:55 AM
Astazi dupa ceva vreme indelungata adica o luna am deschis stupii si priviti ce am si o parere  din partea voasta nu ar strica  . ar trebuii sa intervin cu turta  ?

Ca sa fi linistit pune in punga 0.5-0.8kg miere cristalizata si nu ii mai deranjezi pana la sfarsitul lui feb.(trebuiea impachetat mai strans / 5 rame )
Sanatate tuturor apicultorilor

romikele

@mph, singura problema ar fi procurarea unui borcan asa de mare, ca la cat alcool a consumat "subiectul" la viata lui, nu mai e necesara nici o lacrima in plus  =))

kamy

Daca-i faceti statuie cine se apuca de crescut porumbeii pacii?
Referitor la miere ar trebui intrebat,el zicea la un moment dat ca se contamineaza un borcan de miere doar cu o lingurita si zicea ca ,,nu mai e miere,,,cu un adaos de 100 de kile cum o sa denumim produsu?

sorinma

Miere cu protofil  :hi: (daca a zis Romikele ca are suficient alcool)
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Fidi

Citat din: duma din Ianuarie 04, 2014, 12:35:55 AM
Astazi dupa ceva vreme indelungata adica o luna am deschis stupii si priviti ce am si o parere  din partea voasta nu ar strica  . ar trebuii sa intervin cu turta  ?
Impachetajul pe care l-ai facut mi se pare exagerat(se inegresc ramele)si asta acum cand nu a aparut puietul,atunci sa vezi ce condens o sa ai!!Atentie mare la asta!!]Daca nu ai fund cu plasa atunci trebuie aerisire in capac(sa elimine condensul),tip horn!

D006

Citat din: mph din Ianuarie 04, 2014, 12:41:29 AM


O alta modalitate pentru conservare ar fi pastratea intr-un mare borcan cu alcool de cea mai buna calitate:):):) sau am putea sa-l pastram in miere dar aici ar fi o problema cu densitatile diferite:):)   pt ca ar fi frumos sa pluteasca la jumatatea borcanului:):):)

Sper ca nu se supara "subiectul discutiei":)


  Acum e o problema deoarece Alexandru cel Mare a facut ultimul drum in miere iar amiralul Nelson intr-un butoi cu whiskey de ce mai buna calitate . Ce sa-i faci , asta este soarta noastra ... a liderilor !  :)

rusu marius mircea

cred ca totul este OK, ce spuneti?
marius

D006

Ii trebuie o turta in cap , daca vine un ger ala moare cu mierea langa el.

PARINTELE

 Astazi am cautat un raspuns la o situatie ce ma framanta.
Cu o saptamana in urma, am avut un zbor de curatire frumos, ocazie de-a ridica cateva capace. Unii stupi se prezinta foarte bine, dar la doi situatia pt mine parea si pare anormala, foarte multa albina pe podisor si pe leaturile de sus. Miere exista in stupi, dar de ce atata albina sus?

floricica

Ce temperatura era afara? S-ar putea ca albinele sa nu fie in ghem pentru ca afara era o temperatura destul de ridicata. Cred ca nu trebuie sa va faceti griji daca au mancare suficienta.

PARINTELE

 În ziua ce am desfacut stupii,temperatura afara avea in jur de 11-12 grade