CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Marius Stanciu

Azi, profitand de temperatura ridicata le-am dat niste apifonda, totul e bine, mortalitate putina.
Dar de ce oare unii stupi aveau albinile stranse deasupra ramelor iar in altii erau in partea de jos a ramelor ?
Cele care aveau albina stransa intre rame si podisor a trebuit sa le "motivez" cu putin fum sa intre intre rame ca sa pot aseza apifonda.
:bzz:
ing.horti

Marius-ursulakhe

Azi am incercat sa stimulez o familie care nu a facut zbor de curatire dar nu am avut destul timp sa stau asa ca am esuat
Ieri dragi colegi in jur de 30 min cat am apucat sa stau printre stupi sa savurez vborul lor la un singur stup mam minunat vazand ca o albinuta in tot acest timp facea ventilatie la urdinis .OARE INCERCAU SA SCATA BUCATELELE DE CEARA DE PE FUNDUL STUPULUI CELE DE LA CAPACEALA ?

Vyktor

Citat din: Marius Stanciu din Decembrie 29, 2013, 09:13:27 PM
Azi, profitand de temperatura ridicata le-am dat niste apifonda, totul e bine, mortalitate putina.
Dar de ce oare unii stupi aveau albinile stranse deasupra ramelor iar in altii erau in partea de jos a ramelor ?

Cei la care ai gasit albina sus mai aveau miere pe ramele pe care si au format ghemul?
Este posibil ca acestea sa fi consumat o si sa fi ajuns sus. Daca este asa atunci ai probleme pentru ca eu cred ca iarna nici nu a inceput asa ca va trebui sa intervii.

stefan1

Citat din: ursulakhe din Decembrie 29, 2013, 10:43:33 PM
Azi am incercat sa stimulez o familie care nu a facut zbor de curatire dar nu am avut destul timp sa stau asa ca am esuat
Ieri dragi colegi in jur de 30 min cat am apucat sa stau printre stupi sa savurez vborul lor la un singur stup m-am minunat vazand ca o albinuta in tot acest timp facea ventilatie la urdinis .OARE INCERCAU SA SCATA BUCATELELE DE CEARA DE PE FUNDUL STUPULUI CELE DE LA CAPACEALA ?

  Cand familia e activa isi regleaza ele atmosfera din stup. Probabil era ceva umezeala sau - Doamne fereste - diaree si miros. Se poate si sa fi fost o albina care ajuta suratele iesite la zbor sa regaseasca stupul, emitand substanta de recunoastere din glanda Nasonov. In nici un caz nu cauta sa scoata capacelele de ceara prin ventilatie, dar e posibil ca unele sa fi  fost antrenate de curentii de la ventilatie.
  https://www.google.ro/search?q=glanda+Nasonov&hl=ro&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ggnBUsuQMqb9ygPw7oC4Cg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1716&bih=917#facrc=_&imgdii=_&imgrc=sJauCbLrhd4oqM%3A%3Bg7Wt1FmPXGwqgM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.proapicultura.ro%252Fpoze%252Falbume_foto%252Fintoarcerea_roiului%252Fsrc%252F2.JPG%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.proapicultura.ro%252Fpoze%252Falbume_foto%252Fintoarcerea_roiului%252Fimage2.html%3B480%3B361
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Marius-ursulakhe

Nea stefane multumesc mult pt raspuns nici nu stiu ce m-as face fara dumneavostra si mai inca cativa apicultori cu experienta (domnu bucovineanul,romikele etc )care au bunavoita sa isi bata capul si sa ne explice toate tampeniile debitate de noi incepatari  ^:)^
Multumesc inca o data si un an nou fericit cu multa sanatate sa aveti si un sincer La Multi Ani

Marius Stanciu

Citat din: vyktor din Decembrie 30, 2013, 06:59:43 AM
Citat din: Marius Stanciu din Decembrie 29, 2013, 09:13:27 PM
Azi, profitand de temperatura ridicata le-am dat niste apifonda, totul e bine, mortalitate putina.
Dar de ce oare unii stupi aveau albinile stranse deasupra ramelor iar in altii erau in partea de jos a ramelor ?

Cei la care ai gasit albina sus mai aveau miere pe ramele pe care si au format ghemul?
Este posibil ca acestea sa fi consumat o si sa fi ajuns sus. Daca este asa atunci ai probleme pentru ca eu cred ca iarna nici nu a inceput asa ca va trebui sa intervii.


Cei la care ghemul era sus pe rame, nu m-am uitat pe ramele pe care stateau ele fiindu-mi frica sa le deranjez, m-am uitat insa pe celelalte 2 rame care mai erau lasate de mine in stup si alea aveau miere 3/4, afara erau cam 8-9 grade, cred ca daca nu aveau mancare pe ramele unde era ghemul format s-ar fi mutat pe celelalte 2 rame care aveau miere. Oricum le-am pus 1 kg de apifonda sa fiu mai sigur.
ing.horti

bucovineanu

Daca au deja puiet nu se vor muta de pe aceste rame, chiar daca mor de foame.

jenica67

Citat din: cipik din Decembrie 28, 2013, 09:00:39 PM

Intrebari: Peste rame bumbac? Peste bumbac folie total, iernare clopot? Condens 0?

       Peste rame este o hartie de filtru absorbanta, nu stiu cum se comporta exact, este primul an cand o experimentez. Pana acum este totul in regula. La vre-o 2 stupi, erau cateva picaturi fine de condens in coltul opus ghemului si le-am impaturat folia cca 2-3 cm pe diagonala. O sa vad la urmatorul control daca mai apare. Adevarul ca am niste capace, care au pe interior carton presat+ polestiren expandat de 20 mm + placaj 5 mm + tabla zincata, (cum era pe vremuri la marmelada) si sunt putin deformate, au burta mica spre interior si cred ca nu etanseaza absolut perfect.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

istodorescu vasile

acolo unde ventilatia cuibului este deficitara condensul apare cind afara este temperatura scazuta. cu cit temperatura exterioara este mai scazuta, cu atit apare mai mult condens .eu am lazile cu fund plin , si nu folosesc folie niciodata.

kamy

Am gasit la una codens,de la o palma de puiet,asa ca albinele se pare ca nu tin cont de sarbatori!

Nelly88

Si eu am gasit ieri o palma de oua, asa ca atentie mare la hrana!  :bzz:

dredd

Citat din: Nelly88 din Ianuarie 03, 2014, 09:05:26 AM
Si eu am gasit ieri o palma de oua, asa ca atentie mare la hrana!  :bzz:

de unde stii?  ai umblat la rame?

petru.atudorei

azi am avut 15grade poate si mai mult- la soare- si am putut umbla in voie la un stup, am avut surpriza sa gasesc cam o palma de puiet capacit pe 3 rame pe ambele fete.
Le-am pus o turta mare peste ghem si dumnezeu cu mila de acum.

gore

Azi nu, dar sambata trecuta afara era 9 grade, albinele ieseau la zbor, atunci am umblat la fiecare stup in parte si am constatat ca albinele erau rasfirate in cuib. Am inlocuit ramele cu mierea consumata sau cele cu putina miere, am mai strans cuibul unde a fost cazul. Au zburat bine, sau usurat , acum mai astept sa prinda din nou zile calduroase pentru zbor. Dupa cum anunta centrul European de meteo, ianuarie va fi fara zapada,sau foarte putina,in zona mea, temperaturi ca mari, abia in februarie vine iarna cu adevarat. Si uite asa astept primavara.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

feerary

Citat din: dragos2006 din Decembrie 29, 2013, 07:20:21 PM
  Chiar daca la mine a fost cald toata luna decembrie reginele nu au inceput treaba . Asta deoarece eu merg pe carpatina locala si nu am apelat la ciori vopsite premium.....
Toata stima Dragos! astfel de apicultori sunt pe cale de disparitie. Nu stiu ce vom face peste cativa ani cand majoritatea in stupine vor fi ciori.  Atunci sa vedem depopulari, mortalitate si disparitie in masa :| productiile vor fi istorie  ))/