CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

la mine nu a fost cald.. au fost sub 0 grade.. acum o luna nici eu nu vedeam ghemu.. dar la verificarea de azi.. am fost nevoit sa le pun turte.. albinele erau sus.. pe rame.

popik50

E prea timpuriu pentru turte , se uzeaza albina. Se intervine doar in situatii limita. Turta se pune de obicei dupa ce albinele au zbor de curatire.

petru.atudorei


pop alin daniel

Citat din: petru.atudorei din Decembrie 14, 2013, 10:30:25 PM
la mine nu a fost cald.. au fost sub 0 grade.. acum o luna nici eu nu vedeam ghemu.. dar la verificarea de azi.. am fost nevoit sa le pun turte.. albinele erau sus.. pe rame.
zici ca albinele sunt sus pe rame,daca ai lasat rame in cuib care au coroana de miere suficienta chiar daca au ajuns sus,ele se vor deplasa pe coroana in spate sau in fata depinde unde au format ghemul pentru ca in perioada asta nu au puiet asa ca nu le retine nimica sa stea. cred ca e prea devreme pentru turta chiar daca e numai miere doar daca sti ca au miere putina,eu din octombrie nu am mai umblat la ele pentru ca stiu ca am lasat suficienta miere sa le ajunga,prima vizita pe care o sa o fac intr-o familie o sa fie intr-o zi calduroasa din luna martie anul viitor (sunt sigur ca albinele nu o sa-mi simta lipsa) acuma au nevoie de  liniste , in anii de inceput cand ma manca in freza sa umblu la ele,sa le pun turte sau altele am avut pierderi,de 2 ani daca le-am lasat in pace (greu m-am putut abtine dar am reusit) nu am avut pierderi concluzie le este mai bine fara noi,au nevoie de noi la inceput de august cu stimulari complectari de rezerve daca e cazul,tratamente iar mai tarziu prin septembrie,octombrie cu restrangere si impachetare.   

petru.atudorei

Nici eu nu umblu. dar azi la o ascultarea zumzaiau zgomotos.. si am ridicat podusiorul. erau deasupra ramelor. Aceeasi problema am intalnit si la alti stupi.dupa ce le-am pus turta.. au revenit la zumzaitul obisnuit. din octombrie..asta e prima interventie care o am la ei..

NYK74

Salut PETRULE ATUDOROAIE,zimi si mie de unde aflu despre acidul oxalic,care este temperatura minima la care se pot face tratamente cu acest produs
????

bucovineanu

daca temperatura exterioara e mai mare de 5 grade se poate trata cu oxalic.

NYK74

Multumesc frumos de raspuns Dle BUCOVINEANU.In aceasta perioada daca sint zile cu peste 5grade afara se mai poate face acest tratament,chiar dacă sunt adunate in ghemul de iernare ?????

pad3

Citat din: petru.atudorei din Decembrie 14, 2013, 05:53:09 PM
si ai mei aveau miere... dar perioada asta calda cred ca le-a cam dat peste cap. au stat mai rasfirate.. si au consumat mai multa miere. acum cand a venit frigul unii si-au format chemul pe o parte care nu are miere. si m-am vazut obligat sa le fac turta. chiar daca in rame mai este miere, nu se vor deplasa sa o consume.
sunt incepator si ma panichez usor la genul asta de postari. buciumul si brusturoasa sunt la mai putin de 40 km asa ca vremea e cam aceeasi, asta inseamna ca au consumat asa de multa miere?
cum ai tras concluzia asta, ca eu nu am curaj sa umblu in stupi.
pe de alta parte ioanardelean ma indeamna sa stau calm.
ca sa urmez ambele sfaturi as putea sa pun, cu calm, putina turta.  :D
sau mai astept ceva pareri sa vad unde-i majoritate?  :yes: :thanks:
somnul ratiunii naste monstri

mape 48-petru manea

Daca te uiti de sus printre rame se vad celulele cu miere capacite --daca nu poti vedea nimic atunci bagi un betisor in acele celule si daca este manjit cu miere poti sa stai calm ,iar daca nu este cu miere poti pune miere cristalizata in punga deasupra ramelor

Aurelian A.

Si eu m-am uitat ieri la 3 stupi asa prin sondaj,albina e jos,nu se vede nimic...pana in februarie nu le deranjez deloc
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

davcosti

Eu, Nimic!-Am 150 de km. până la stupi! Dacă-i pregătești cum trebuie, nu trebuie să umbli la ele, să le deranjezi în decembrie-ianuarie! Mâncare multă în ei, restul au ele grijă. Turtele de orice fel, după ianuarie și primul zbor de curățire. Dacă apar accidente, asta este, nu le pot salva! Și dacă te uiți la ei...Stai mai liniștit!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

petru.atudorei

Citat din: pad3 din Decembrie 15, 2013, 07:21:23 AM
Citat din: petru.atudorei din Decembrie 14, 2013, 05:53:09 PM
si ai mei aveau miere... dar perioada asta calda cred ca le-a cam dat peste cap. au stat mai rasfirate.. si au consumat mai multa miere. acum cand a venit frigul unii si-au format chemul pe o parte care nu are miere. si m-am vazut obligat sa le fac turta. chiar daca in rame mai este miere, nu se vor deplasa sa o consume.
sunt incepator si ma panichez usor la genul asta de postari. buciumul si brusturoasa sunt la mai putin de 40 km asa ca vremea e cam aceeasi, asta inseamna ca au consumat asa de multa miere?
cum ai tras concluzia asta, ca eu nu am curaj sa umblu in stupi.
pe de alta parte ioanardelean ma indeamna sa stau calm.
ca sa urmez ambele sfaturi as putea sa pun, cu calm, putina turta.  :D
sau mai astept ceva pareri sa vad unde-i majoritate?  :yes: :thanks:
Se vad celule goale acolo unde ar trebui sa fie coronita. Daca e soare se vede destul de bine, dar daca nu reusesti sa vezi, metoda cu petigasul e foarte buna.

ioanardelean55


Petrica tu agiti spiritele degeaba , cu cit ghemul este mai aproape de urdinis cu atit mai bine il auzim si cu cit e mai sus cu atit mai slab , :ok:? iar daca albinele au ajuns deja sus nu e de vina nici timpu ,nici albinele ci numai APICULTORU care nu a stiut cita miere sa lase in cuib s=au nu a stiut cum sa organizeze cuibu pentru iarna  . Activitatea in stupi    :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: si in stupina incepe dupa sarbatori ,Iiar pina atunci:......................................................

Sa fim calmi si linistiti ca sa avem parte de SARBATORI FERICITE . ^:)^

petru.atudorei

Nu agit spiritele, spun doar care e situatia la mine, nu in alte parti. Am postat doar pentru a afla parerile altora si sa vad daca mai sunt situatii similare