CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

am marit baza materiala : 7 funduri AV,6 corpuri 1/1 , 6 corpuri 1/2 , 2 nuclee 1/1 cu 5 rame , si 2 nuclee c1/1 cu 4 rame


NiKoN

#121
Astazi am testat dispozitivul de gaurire/capsare rame produs de dl. Vasile (Uve). Pe langa calitatea exceptionala a dispozitivului am remarcat si calitatea umana a producatorului. Recomand!
Luna aceasta a fost a cadourilor acordate mie insumi: compresor, pistol capse, dispozitivul de la domnul Vasile. Am capsat,gaurit si introdus capse in laterale la 2 rame in 3 minute. Urmeaza presa de faguri si am terminat pe moment cu dotarea stupinei. Dupa Sarbatori intru in paine :).
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

albinasebes

am reusit azi sa ajung in stupina si sa mut cateva lazi mai grupate, mai ferite de vant, pentru o mai buna iernare. am si eu o intrebare: la stupii cu fund av ati deschis subarele pt ventilatie? am deschis singurul stup din poliuretan si am gasit condens pe folie intr-un colt, si i-am deschis subarul.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Bistriteanul

Citat din: albinasebes din Decembrie 11, 2013, 09:04:50 PM
am reusit azi sa ajung in stupina si sa mut cateva lazi mai grupate, mai ferite de vant, pentru o mai buna iernare. am si eu o intrebare: la stupii cu fund av ati deschis subarele pt ventilatie? am deschis singurul stup din poliuretan si am gasit condens pe folie intr-un colt, si i-am deschis subarul.

Daca ai folie peste cuib este obligatoriu sa asiguri eliminarea umiditatii printr-o circulatie mai mare a aerului, adica subarul tras.
Daca doresti o circulatie mai lenta a aerului in jurul ghemului elimini folia si asezi direct peste rame o paturica, subarul inchis si magazia goala asezata peste corpul de jos. In acest fel eliminarea aerului umed se face mai lent, aerul cald se ridica in mod natural.

Ca sa nu ai umiditate excesiva in stup, fie reduci cantitatea de apa (mai dificil) fie cresti cantitatea de aer.

Cantitatea de apa eliminata de albine nu o poti controla/reduce. Eventual prin inchiderea subarului asiguri intrarea unei cantitati mai mici de umiditate din exterior atunci cand aerul exterior e umed ( ceata,etc.) Deci daca nu poti reduce apa trebuie sa cresti cantitatea de aer, lucru pe care il asiguri prin asezarea magaziei goale.

Pentru ca nu imi plac turturii sub folie :), iernez cu subarul inchis, paturi direct peste rame si magaziile pe pozitie.

Incearca ambele variante si vei decide singur care varianta iti asigura iernarea mai uscata.

Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

joohny

Va salut D-le Mape,ptr. d-tra a-ti facut nucleele s-au ptr. alt cineva,de ex. eu?chiar am nevoie de 2-3 nuclee.Sanatate.

mape 48-petru manea

Citat din: joohny din Decembrie 12, 2013, 02:11:30 PM
Va salut D-le Mape,ptr. d-tra a-ti facut nucleele s-au ptr. alt cineva,de ex. eu?chiar am nevoie de 2-3 nuclee.Sanatate.



pentru mine  :hi:

joohny

Va salut d-le Mape.Speram si eu macar de Craciun sa vina mosul,deoarece mos Nicolaie nu a venit cu toate ca am lustruit toata incaltamintea familiei(si cea de vara si cea de iarna).Totusi mai am sperante pina la venirea lui MOS CRACIUN.Sanatate.

bologanikolae

Citat din: ursulakhe din Decembrie 07, 2013, 07:17:56 PM
Azi am modificat ultimile 6 podisoare de pe stupii populati cu albine
- de la 3,5 cm la 1,5 cm
De ce ai modificat grosimea podisoarelor ???

Vyktor

Citat din: joohny din Decembrie 12, 2013, 04:32:53 PM
Va salut d-le Mape.Speram si eu macar de Craciun sa vina mosul,deoarece mos Nicolaie nu a venit cu toate ca am lustruit toata incaltamintea familiei(si cea de vara si cea de iarna).Totusi mai am sperante pina la venirea lui MOS CRACIUN.Sanatate.
Eu zic sa mai astepti,  poate vine Mos Gerila  =))   =))=))

tatar ady

Azi am verificat o familie care era pe 7 rame ,din cele 7 rame doar 5 erau acoperite cu albine iar pe celelalte 2 rame erau cateva zeci de albine moarte,am scos cele 2 rame si l-am lasat pe 5 rame .Am procedat bine s-au mai mult rau am facut?

Vyktor

Citat din: tatar ady din Decembrie 12, 2013, 06:53:38 PM
Azi am verificat o familie care era pe 7 rame ,din cele 7 rame doar 5 erau acoperite cu albine iar pe celelalte 2 rame erau cateva zeci de albine moarte,am scos cele 2 rame si l-am lasat pe 5 rame .Am procedat bine s-au mai mult rau am facut?
Daca la Toplita au fost 15 -20 de grade....peste zero. ...cu toate ca nu cred,  ai facut bine. Eu zic ca la vremea de afara cel mai bine ar fi sa le lasi in pace si sa nu le mai deranjezi. Parerea mea....

PARINTELE

Citat din: vyktor din Decembrie 12, 2013, 07:19:30 PM
Citat din: tatar ady din Decembrie 12, 2013, 06:53:38 PM
Azi am verificat o familie care era pe 7 rame ,din cele 7 rame doar 5 erau acoperite cu albine iar pe celelalte 2 rame erau cateva zeci de albine moarte,am scos cele 2 rame si l-am lasat pe 5 rame .Am procedat bine s-au mai mult rau am facut?
Daca la Toplita au fost 15 -20 de grade....peste zero. ...cu toate ca nu cred,  ai facut bine. Eu zic ca la vremea de afara cel mai bine ar fi sa le lasi in pace si sa nu le mai deranjezi. Parerea mea....

Si eu spun ca vyktor, la vremea de afara cel mai bine ar fi sa le lasi in pace si sa nu le mai deranjezi.
Gica Romanescu, spunea asa: STUPUL NU ESTE UN BUTOI CU VARZA, LA CARE SA UMBLI CAND TE DOARE CAPUL.
CU STIMA

ramysun

Saptamana trecuta le-am facut o vizita fulger (in&out, cum ar zice americanii), stupina fiind la vreo 30 km de oras si ziua tot mai scurta. Parca am simtit ca ma cheama, si chiar asa era: cand au arat pamantul din fata stupilor au agatat corpul de sus al unui stup si l-au miscat de la loc (exact partea cu ghemul de iarna era descoperit) si daca ramanea asa mai mult timp tare mi-e ca nu le era bine. Nimeni nu mi-a spus nimic, lipsa de comunicare/interes. Bineinteles ca am remediat, am verificat de soareci (deocamdata nu si-au facut resedinta prin stupii mei) si am eliberat/curatat oglinzile stupilor, erau pline de panusi aruncati "la plezneala" in fata stupilor pe toata lungimea stupinei + urdinisuri (unul era miscat - posibil tentativa de soarec sau ceva pasare curioasa). Cam 1 data pe luna le fac o vizita de control, iar daca aud la meteo fenomene mai aparte in zona mea (Cluj) mai suplimentez cu inca o vizita :) Urmatoarea vizita inainte de Sarbatori si cu asta inchei 2013 apicol. Prin atelier nu prea multe, e prea frig si nu am incalzire inca amenajata
In Apis Veritas

skype: ramysun

NYK74

Acidul oxalic pina cînd se pot face tratamente,cu acest produs,ma refer la conditii de temperatura?

mape 48-petru manea

Citat din: tatar ady din Decembrie 12, 2013, 06:53:38 PM
Azi am verificat o familie care era pe 7 rame ,din cele 7 rame doar 5 erau acoperite cu albine iar pe celelalte 2 rame erau cateva zeci de albine moarte,am scos cele 2 rame si l-am lasat pe 5 rame .Am procedat bine s-au mai mult rau am facut?

Ai deja o experienta--ai lasat prea multe rame
daca lasai de la inceput 5 rame si dupa diafragma descapaceai cele doua rame in luna octombrie nu-ti mureau cele cateva zeci de albine si aveai si rezerve suficiente de miere in cuib--fiecare albina in plus sau in minus conteaza in primavara