CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Eu miercuri am inceput sa montez gratiile pt soareci si am observat la un stup ca un soarece ia dat tarcoale dar nu prea a reusit sa intre
Joi am mai confectionat inca 8 bucati gratii le-am montat si am terminat pe acest an cu lucul in stupina

relutu

Eu ieri am facut un gard de protectie contra vantului,din coceni(ciocani)de porumb.Iernare usoara si fara pierderi la toata lumea.

pad3

chiar daca afara nu erau mai mult de 3-5 gr nu m-am abtinut sa nu deschid un stup (nu am mai fost la ei de 1 sapt si le duceam dorul; in plus era soare care dadea senzatia ca se va mai incalzi)
m-am declarat deplin satisfacut. erau imprastiate pe rame semn ca le era cald. una s-a desprins de pe rame si m-a luat la intrebari; imediat au mai iesit 2 pe urdinis. nu au avut prea mult spor ca au dat de frig asa ca s-au reintors in stup.
deci sunt happy. cred ca de iarna asta vom trece impreuna, cu bine  :i_love_you:
somnul ratiunii naste monstri

apivasmob

Azi am scos ramele care erau + si i-am impachetat definitiv ,si  am luat un nucleu acasa (l-am pus in balcon unde ne creste temp. peste 10 grade), si am inceput productia de rame pentru 2014.
Sanatate tuturor apicultorilor

mph

#94
Citat din: Bătrânul din Noiembrie 27, 2013, 04:53:10 PM
Citat din: Mechno din Noiembrie 27, 2013, 03:24:55 PM
O priveliste foarte frumoasa in aceasta diminiata in stupina .... am dat zapada de la urdinis
Te rog frumos NU MAI DA ZAPADA IN STUPINA NICI DACA ACOPERA COMPLECT STUPII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :thanks:
Este bine sa ramana zapada pe urdinis?

MIHALACHE

2 roinite 6R de3/4 continuarea maine:

roi_ag


sorinnel

eu am facut cateva coltare si am asamblat primul meu fund AV...
Sorin Pop

SPYKAL

La controlul auditiv facut astazi...doar un bazait scurt. Ce iti poti dori mai mult de la ele la vremea asta? Linistite si multumite. Iernare uscata si usoara tuturor colegilor de forum. Stima si respect!!!

romikele

Profitănd de un soare generos, am mai redus cuibul cu cate o rama.
Albinutele nu erau in totalitate in ghem, cu mici exceptii era circulatie deasupra ramelor.

bio

... am mai completat prin pavilioane cu griushor contra soarecilor.

Doar in 2 pavilioane au mai halit cam 25 % din ce le-am lasat acum 2 saptamini...

In celelalte pavilioane nu a mai avut cine sa manince ce le-am lasat ...deci soareci  0.

Am stupina intr-o zona plina de soareci. Anual cred ca dau cam 2 milioane pe griusor contra soarecilor..:(.

Probleme mari sunt la sfirsitul toamnei cind isi cauta culcushuri pentru iarna...trebuie sa am grija sa nu-mi ramina vreunu in pavilion ca toata iarna ar face multe belele.


Aurel

  Incearca sa depistezi locul pe unde pot urca si elimina aceasta posibilitate fie astupand fie punand lipici.E bine sa ai in vedere ca de pavilion sa nu ai rezemate materiale pe care por urca.

bio

...cred ca in pavilion soarecii pot urca pe roti sau protzap.

La protzap as gasii o metoda sa-l ridic de la sol... pe la rori este mai dificil.

.. anul acesta am cam rezolvat aceasta problema deoarece, a cam trecut perioada cind soarecii umblau sa-si caute locul de iernare.

La magazii am montat usi metalice de apartament am rezolvat problema.

bucovineanu

Grausorul nu e intotdeauna eficient. uneori nu-l mananca, ci il depoziteaza in locuri ascunse. Mai eficiente sunt plicurile alea albastre,VARAT.

bio

..am observat ca mai depoziteaza griusorul..:)...plus ca nu ii omoara imediat.

De aceea le dau portii mici de griusor la citeva zile distanta, chiar o saptamina.