rama tip " nemteasca "

Creat de liviu1965, Iulie 08, 2011, 11:50:47 AM

« precedentul - următorul »

liviu1965

Zilele acestea am vazut pe NET niste filmulete cu niste apicultori care foloseau stupi ME ( cam 10bc/stup ) dar foloseau rame inguste ( ca lungime 1/1 ca la Dadant dar cam 10cm latime ) Se lucra f.usor cu ramele, nefiind asa grele ca celelalte , inclusiv etajele, centrifuga era mai mica si chiar si lada+etajele aratau ok.
Se merita?  Dezavantajele sunt mai multe decat avantajele?

Toate bune

Mircea77

Pune si tu niste link-uri sau chiar filmuletele in cauza, altfel cautam acul in carul cu fan !!!!!!!!!!

liviu1965

#2
ok,



Este rama, centrifuga, stupul.....

Mircea77

Este greu de estimat din imagini. Eu cred ca rama de 1/2 este la fel de manevrabila. Este altceva decat 1/1 care atunci cand este plina cu miere simti ca o scapi din mana.

liviu1965


Mircea77

Am citit si post-ul ala. Din pacate experienta mea nu este atat de extensiva incat sa ma dau cu parerea. Ai putina rabdare si vei primi un raspuns de la cei cu mai multa experienta. Fii sigur de asta.

liviu1965

Multumesc ptr.sinceritate
Intre timp, o parte din ele au inceput sa migreze spre urdinis.... Doamne ajuta....
Cred ca albinele astea ( din stupul asta ) au roirea in ADN

Cred ca maine le schimb matca, asta daca nu o roiesc pana maine

Toate bune

bucovineanu

Ofamilie intrata in frigurile roituluinu accepta o regina noua. Sa nu incerci sa o schimbi. Eventual poti face cu regina batrana un roi.

liviu1965

O caut pe cea batrana si ii lungesc gatul? Am cautat-o de doua ori si nu am gasit-o.Ce-i drept nici oua nu am vazut.Astazi cand am umblat la stup am auzit un cantec de regina.Sa fie aia batrana?

mape 48-petru manea

cand matca canta este clar ca acea familie a roit cu matca batrana si matca nefecundata ramasa canta ,iar matcile care sunt inca in botci ii raspund astfel matca libera afla unde este si o omoara
pana nu omoara toate matcile di botci nu va pleca sa se fecundeze asta poate dura multe zile,de aceea dupa roire este recomandat sa controlezi stupul si sa distrugi (recoltezi )toate botcile ramase,lasand numai matca care canta,astfel inpiedici si o noua roire

liviu1965

Multumesc ptr.sfat
Partea proasta ca am inceput sa nu mai vad asa bine . Vorba unui prieten: da' ambitia a ramas
Deci in curand ochelari si acum ma duc sa killaresc botcile. Pe astea le vad

bee_lover

Din cate am vazut din video cred ca sunt rame de cat, au recoltat doar din caturi.

pharaonu75

Sunt rame de cat... fiind mai mici este mai usor de obtinut miere monoflora!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

liviu1965

Citat din: Mircea77 din Iulie 08, 2011, 12:54:48 PM
Este greu de estimat din imagini. Eu cred ca rama de 1/2 este la fel de manevrabila. Este altceva decat 1/1 care atunci cand este plina cu miere simti ca o scapi din mana.

Inseamna ca multietajatii sunt mai eficienti decat Dadantul

bee_lover

Sunt stupi multietajati si multietajati redusi cele cu rame de 145, din ce se vede in video cred ca sunt cele de 145. E mai usor de lucrat din punct de vedere al greutatii.