Faguri noi la crescut

Creat de dan.smarandoi, Aprilie 25, 2011, 11:43:26 AM

« precedentul - următorul »

dumitru alin

Citat din: jenica67 din Aprilie 29, 2011, 02:00:31 PM
Dar magazia deobicei nu se pune tot 1/1 si atunci daca ai alte rame, nu merge teoria ce ti-a spus-o, acel cineva.  :hi:

dumitru alin


jenica67

      Magaziile de obicei, au rame mai mici decat cele din cuib, si mai late, de 3/4, 1/2 sau 1/2R. Poti pune si rame 1/1 in magazie, dar daca ai ceva forta si nu te deranjeaza ca ridici, cand vrei sa te uiti in cuib, greutati cuprinse aproximativ, intre 20-40 de kg in functie de cata miere este in magazie. In plus, toata lumea mai si imbatraneste.  :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

dumitru alin

intradevar de inbatranit inbatranim cu toti dar  oricand pot renunti la aceste magazii si sa pui 1\2 dar cat mai ai inca cu 3 in fata se mai poate ,cred ca asa umbli si mai rar in stupi

justy

miercuri am pus in corp la crescut o rama noua, plus rama oarba, deoarece imi crescuse una full si lipita de stup. pentru ca era plin de albina (stup de 10 rame) am pus corpul 2 si am lasat in magazie sus o rama cu miere, o rama la cladit si inca doua goale plus diafragma. intre corpuri am pastrat folia si am dat 2 gauri de vreo 3 cm in drepul cuibului pe linia celor suprapuse. Astazi am constat urmatoarele: rama pusa la crescut in magazin a fost crescuta integral, iar de cea din corp nu s-a atins si nici de rama oarba. de ce oare a lucrat intens in magazin si jos deloc?

happy

Astazi am reusit sa imortalizez pe "sefa"familiei din unul din stupi.A trebuit sa umblu pt. ca am pus cele 2 rame la crescut de luni si nu s-au atins de ele.Le pusesem la margine(incepator :yahoo_cry:).Acum am stropit foita de ceara cu sirop si am plasat-o dupa ultima rama cu puiet,dupa care am pus doua rame una cu miere si una cu pastura. :bzz:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

bucovineanu

Citat din: justy din Aprilie 29, 2011, 08:56:41 PM
miercuri am pus in corp la crescut o rama noua, plus rama oarba, deoarece imi crescuse una full si lipita de stup. pentru ca era plin de albina (stup de 10 rame) am pus corpul 2 si am lasat in magazie sus o rama cu miere, o rama la cladit si inca doua goale plus diafragma. intre corpuri am pastrat folia si am dat 2 gauri de vreo 3 cm in drepul cuibului pe linia celor suprapuse. Astazi am constat urmatoarele: rama pusa la crescut in magazin a fost crescuta integral, iar de cea din corp nu s-a atins si nici de rama oarba. de ce oare a lucrat intens in magazin si jos deloc?
Foarte posibil sa fi urcat regina in magazie.

justy


"Foarte posibil sa fi urcat regina in magazie".

Asa a fost! ai avut dreptate. Problema e ca au tras cateva botci, vor s-o tuleasca. am rupt tot am spart cuibul, am dat o rama cu puiet la alt stup, intr-un cuvant le-am dat de treaba serios....

bucovineanu

Au tras botci deoarece au fost stimulate si au avut cuibul prea inghesuit, nu aveau destule rame. Cam devreme se pregatesc de roit, pana in august tot vor roi, daca nu se iau masuri.

nicu68

si la mine am vazut ieri la o fam bine dezvoltata botci,daca fac un roi credeti ca e prea devreme?d-le bucovineanu :hi: :hi: :hi:

bucovineanu

Daca familiile sunt bine dezvoltate se poate face un roi cu regina batrana de la cel care are botci cand deja primele botci vor fi inchise. Rame cu puiet si albine se pot lua si de la mai multe familii, avand grija sa nu luam inca o regina. Se urmareste ca puietul sa fie majoritatea capacit. Se mai scutura albinele de pe 3-4 rame cu puiet tanar, avand iar grija sa nu fie si regina. Trebuie tinut cont ca o mare parte dinre culegatoare se vor intoarce la familiile de unde au fost luate.
In familia din care s-a luat regina se distrug botcile in afara de una frumoasa care e gata sa fie inchisa. Se insemneaza rama cu o pioneza. Dupa 7 zile se distrug botcile de salvare aparute si se lasa numai botca lasata anterior.
Mult succes!!

eusebiu

fagure crescut

eusebiu

Si cat la crescut cu rama 1/1

Florin-braileanul (FlorinI)

si la mine au crescut!
1.         -  19.04.2011
2, 3, 4  -  23.04.2011
5.         -  30.04.2011
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

happy

Citat din: bucovineanu din Mai 01, 2011, 03:38:20 PM
Daca familiile sunt bine dezvoltate se poate face un roi cu regina batrana de la cel care are botci cand deja primele botci vor fi inchise. Rame cu puiet si albine se pot lua si de la mai multe familii, avand grija sa nu luam inca o regina. Se urmareste ca puietul sa fie majoritatea capacit. Se mai scutura albinele de pe 3-4 rame cu puiet tanar, avand iar grija sa nu fie si regina. Trebuie tinut cont ca o mare parte dinre culegatoare se vor intoarce la familiile de unde au fost luate.
In familia din care s-a luat regina se distrug botcile in afara de una frumoasa care e gata sa fie inchisa. Se insemneaza rama cu o pioneza. Dupa 7 zile se distrug botcile de salvare aparute si se lasa numai botca lasata anterior.
Mult succes!!
Dl.Bucovineanu,excelenta descrierea formarii roiului :bravo: Pentru incepatori este miere!Daca am luat o rama cu botca pe ea plus inca o rama cu miere si le-am introdus in roinita este rau?Ce se poate intampla?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!