Faguri noi la crescut

Creat de dan.smarandoi, Aprilie 25, 2011, 11:43:26 AM

« precedentul - următorul »

dan.smarandoi

Ieri am bagat primele foite la crescut,vreau sa stiu daca-i bine sau rau.Unii spun ca se introduc acum cand infloresc pomii,altii cand e cules puternic,sau cand incep albinele sa cladeasca cu ceara alba pe deasupra ramelor.Azi am aruncat o privire la o familie si s-au apucat de treaba.Fagurii necladiti i-am introdus intre doua rame cu puiet,e bine sau e rau?De asemeni as vrea sa stiu daca se poate introduce si rama claditoare si unde anume se aseaza

bucovineanu

Daca sunt infloriti pomii si exista cules se pot introduce faguri la crescut. Deocamdata era mai bine daca foita se punea intre rama cu puiet si rama acoperitoare, deoarece inca este frig noaptea si nu e bine de spart cuibul. Rama claditoare se pune la o margine penultima.

dan.smarandoi

Domnule bucovineanu,intodeauna raspundeti promt si la obiect

happy

Eu din lipsa de experienta am bagat doua rame la cladit,in continuare la celelalte.Ultima avea puiet capacit pe ea!Le ajut cu sirop invertit si cu protofil adaugat conform instructiunilor 17ml/litru de sirop! :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

cristi ciuc

Citat din: bucovineanu din Aprilie 25, 2011, 12:15:01 PM
Daca sunt infloriti pomii si exista cules se pot introduce faguri la crescut. Deocamdata era mai bine daca foita se punea intre rama cu puiet si rama acoperitoare, deoarece inca este frig noaptea si nu e bine de spart cuibul. Rama claditoare se pune la o margine penultima.
Rama clăditoare se pune goală, goală, cu tija de lemn la mijloc sau trebuie să aibă şi foarte puţină ceară în partea de sus?

happy

Eu am pus foita de ceara pe rama prin presare cu o surubelnita(cu sant de marimea  sarmei de armare)Am taiat din pal melaminat o bucata de marimea foitei de ceara pe care am aplicat coala alba sa evit lipirea de melamina a fagurelui.Am lasat putin foita de fagure la soare si sarma s-a inglobat perfect.Eu inteleg ca aceasta rama cu foita de ceara pe ea se pune la cladit.Gresesc?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

pharaonu75

Nu gresesti!
Aceasta rama, cu foita de ceara aplicata destul de ingenios de tine (cu surubelnita), se introduce in stup pentru a fi cladita!
Albinele construiesc pe foaia de ceara celule in care vor depozita mierea sau in care matca va depune oua!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

Sa facem distinctie intre rama claditoare si rama (foaia) data la cladit.
Rama claditoare se pune fara foita de ceara , deci se pune goala, in scopul obtinerii de ceara, pentru a nu deforma albinele celelalte rame puse la cladit  si pentru  captarea varoa, stiind ca acarianul prefera puietul de trantor.
Rama pentru cladit sau foaia de fagure se fixaza pe rama insarmata cu ajutorul pintenului , in mai multe cazuri , dupa cum observ, insa eu folosesc un stecher de la un electrocasnic defect cuplat la bateria de la masina  sau  redresorul .
Am mai postat poza cu stecherul pe undeva .Priviti.

happy

Cand eram mic am invatat sa joc tenis cu 'rachete' facute din scandura :rotfl:
Asa si cu surubelnita in loc de pinten,am sa cumpar de la Apicola. :)
Florin ,la 2 stupi cat am eu ca sa folosesc bateria imi este peste mana.Cu pintenul cred ca o sa ma joc =D>
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Florin_Dan

Daca incerci mecanismul folosit de mine vei uita ca exista pinten.

dumitru alin

Hristos a inviat !
daca am un roi de anul trecut care acum este o fam pe 10 rame si trebuie sa pun catul deasupra si nu am rame cladite cum tre sa procedez?
cineva spunea ca imparte cuibul de jos in  parti iar pe lateral si sus si jos umple cu fa(cat 1/1)
va multumesc

pharaonu75

Citat din: Florin_Dan din Aprilie 29, 2011, 08:49:55 AM
Daca incerci mecanismul folosit de mine vei uita ca exista pinten.

Asa este, insa la cei doi stupi ai sai, tinand cont ca este incepator si ii este drag sa mestereasca prin stupina, parca mai multa satisfactie are cand foloseste pintenul!

Daca avea vreo 200 de rame pe care sa puna foitele de ceara, cu siguranta aplica metoda ta!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jenica67

       Domnul dumitru alin, daca ai cuibul deja plin de rame, pui catul si pui sa zicem 5 rame stropite cu sirop si peste pui o folie, sa coboare peste pana sa acopere si ramele de jos, in zona lipsa. In felul asta, pastrazi caldura si nu creezi dezechilibru in stup. Cand au cladit ramele astea, mai pui celalalte. Dar magazia deobicei nu se pune tot 1/1 si atunci daca ai alte rame, nu merge teoria ce ti-a spus-o, acel cineva.  :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

stefanescu

In loc de pinten sau surubelnita mai bine cu bateria. Lipirea e de o calitate mult superioara. De cind folosesc redresorul ma uit la pinten ca la o piesa de muzeu.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)