Model de rame fara cuie

Creat de Obombo, Martie 10, 2011, 12:21:53 AM

« precedentul - următorul »

Obombo

Am vazut la targul Apimell un model nou,cel putin pentru mine, de rama care se monteaza fara cuie sau capse si asa mi se pare foarte avantajos. Dezavantajul ar fi pretul mai mare, nu stiu cu cat ca eram pe fuga si nu am intrebat. Ce parere aveti?

albinasebes

presupunca trebuie distantiere intre ele? sau umerase din plastic, altfel nu propolizeaza?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Mircea77

Dupa cum se vede si din fotografii, acest tip de rama este foarte bun pentru descapacire mecanizata sau pe acel model rusesc cu masa de descapacire (cutitul in V incalzit cu abur). Francezii - marile exploatari - folosesc ramele care se preteaza la descapacire mecanizata-automata.

Apropo......care ar fi pretul unei rame ?!

Obombo

Citat din: albinasebes din Martie 14, 2011, 09:05:38 AM
presupunca trebuie distantiere intre ele? sau umerase din plastic, altfel nu propolizeaza?
Aici se foloseste numai acest tip de rama (adica nu Hofmann) care se aseaza pe distantiere de 10 sau 12 in cuib si de 9 sa 11 in magazii. De altfel cred ca ar fi mai greu, dar nu imposibil, de facut o rama Hofmann cu acest sistem din cauza imbinari din partea superioara.
Citat din: Mircea77 din Martie 14, 2011, 10:33:50 AMApropo......care ar fi pretul unei rame ?!
Din pacate, dupa cum am mai spus, nu am intrebat de pret. 1 pentru ca eram foarte grabit si era coada (nici macar nu am facut poze la tot standul ca sa stiu cum se cheama firma iar acum nu mai dau de ei) si 2 pentru ca erau DB (aici e singurul standard) iar mie anul acesta imi trebuie doar ME, pe care le-am cumparat deja (plus capsatorul), dar mi-a placut idea si am postat pozele poate or fi de folos cuiva. Chiar daca pretul e mai mare, avantajul se vede la montat. Nu mai este nevoie de dispozitive de montare, capsator, cuie, .... se baga una-ntr-alta, se stange cu sarma si e gata.

dumi

Sunt usor de montat dar, trebuie incleiati la incheieturi, parerea mea , altfel nu se fixeaza . 

CRISTIAN71

Daca va uitati mai bine inbinarea se face in cepi (tipli ) aplicati , la care folosirea aracetului este obligatoriu .