Distantiere pentru rame

Creat de dragos2006, Februarie 06, 2011, 10:23:32 AM

« precedentul - următorul »

D006

Va prezint un tip de distantier pentru ramele simple, fara laterale Hofmann, sistem folosit de suedezi.

pharaonu75

Parerea mea este ca ar fi fost mai bine daca acea "ureche" metalica se plia in sus pe rama, nu in jos! Plierea in jos se poate face si accidental, ceea ce este nasol!
Sau o alta varianta ar fi ca in pozitia "deschis" distantierul sa nu fie paralel cu solul ci putin oblic in sus! Macar cateva grade!

Eu am vazut asa ceva la vecinii rusi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Rusii aveau cate doua astfel de distantiere pe fiecare laterala a ramei, la o distanta de aproximativ 10 cm una sub alta!
Toate patru se deschideau pe aceeasi parte!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

          Pai daca,l punem pe partea cealalta ,se daschide de sus in jos si se opreste la jumatate  . (opusul imaginii actuale ).
   Numai bine  :hi:

alinael

  :hi:  Intreb si eu aici, ca sa nu mai deschid un topic: Ramele puse pe distantiere sau pe falt? Intre pentru ca vreau sa-mi fac 5 stupi ME si ma intereseaza. Eventul daca imi spuneti ceva avantaje pentru distantier, va raman indatorat. Si daca pun distantier cum se modifica rama stas? Un desen? va multumesc  ^:)^ si va  :hi: cu respect.

pharaonu75

Rama STAS are distantier din fabrica (este mai lata in partea superioara).
Daca priviti mai atent, rama din poza, cu distantierul prezentat de Romikele, are aceeasi dimensiune a lateralelor, de sus pana jos! De aceea este nevoie de distantier.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

La ce este de folos un distantier pliabil??????
La extractia de miere?????????
La depozitarea ramelor peste iarna ca molia sa nu poata avea acces la fagure????????????

Tata avea astfel de rame dar distantierele lui erau doar 2 cuie asezate unul pe o parte iar celalalt pe cealalta parte(1 cui/leatz vertical).Privind rama de sus, un fel de diagonala.

stefan1

Citat din: alinael din Februarie 09, 2011, 01:45:39 PM
  :hi:  Intreb si eu aici, ca sa nu mai deschid un topic: Ramele puse pe distantiere sau pe falt? Intre pentru ca vreau sa-mi fac 5 stupi ME si ma intereseaza. Eventul daca imi spuneti ceva avantaje pentru distantier, va raman indatorat. Si daca pun distantier cum se modifica rama stas? Un desen? va multumesc  ^:)^ si va  :hi: cu respect.

  Daca esti incepator/incepatoare, zic sa incepi cu lazi si faguri STAS. Cand mai dobandesti experienta, poti sa te decizi si pentru alte variante.
Principalul avantaj al ramelor cu distantatoare este posibilitatea unei mai bune automatizari a operatiunii de descapacire, deoarece latii laterali sunt mai ingusti si de aceeasi latime de sus pana jos. Dezavantajele sunt ca lada trebuie putin modificata (aplicarea distantatoarelor), ramele nu se mai pot deplasa pe lateral in lada, iar daca vrei sa vinzi familii cu astfel de rame, pot fi obiectii de la cumparator, ca putini au astfel de rame.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

alinael

 Ms pentru raspuns. O sa-i fac Stas si apoi, odata cu experienta o sa vad ce directie de dezvoltare aleg. Deocamdata doar tatonez terenul. :hi:

dodoc george

Cred ca distanta dintre rame este de mare importanta.Atit lucrarile celor din URSS cit si a celor din USA conforma faptul ca aceasta distanta este importanta.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

milu56

Citat din: romikele din Februarie 06, 2011, 10:23:32 AM
Va prezint un tip de distantier pentru ramele simple, fara laterale Hofmann, sistem folosit de suedezi.
Imi place ideea dar doua pe o laterala si in partea opusa pe cealalta laterala in asa fel ca atunci cind intoarcem rama sa nu fie probleme,asa cum se vede in poza pe partea dreapta a lateralei cu lungimea pintenului de 12 mm. se pot folosi si in lazi cu distantiere pe falt.

milu56

Distantiere metalice care se prind pe faltul lazilor foloseste cineva?
Eu am facut o parte din lazi si nu mai folosesc hoffman la rame,avantajul e ca:daca avem in stup rame mai putine se pot transporta stupii fara sa mai complectam cu rame doar inchizi stupul si pleci cu el si alte avantaje la rame.
Nu stiu daca se gasesc in Romania asfel de distantiere.

Porfy66

La asa ceva te referi?

D006

  Explicatii si "genialului " profonline ca aceste distantiere nu sunt inventia lui si ca se  practica demult .... =)) =)) =)) =)) =)) =))

milu56

Citat din: orfirel din Februarie 26, 2011, 11:42:47 AM
La asa ceva te referi?

Da,aici sunt destul de scumpe,eu am cumparat cu 0,50 euro perechea si nu sunt din inox nu stiu in Romania ce pret au.