Faguri artificiali

Creat de gheco, Februarie 03, 2011, 07:43:25 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

 Intrebare pt cei mai vechi apicultori de pe aici. eu primavara( la sfirsitul rapitei) pt a ridica albina in corpul de sus  3/4,bag in cuib rame 3/4 apoi le pun sus intercalate cu rame cladite goale( nu exagerez pun doar 5 rame,mai pun o diafragma de polistriren extrudat iar pe ramele cuibului jos ramase descoperite pun o punga de nailon), am incercat si cu cat 3/4 plin cu rame goale neluate in primire de albine, dar nu se intimpla nimic,albinele le ignorau , ramineau jos blocau cuibul cu miere si puiet si intrau in friguri. Este bine ce fac?

bucovineanu

Citat din: Kovaci iulian din Martie 18, 2011, 05:16:11 PM
Intrebare pt cei mai vechi apicultori de pe aici. eu primavara( la sfirsitul rapitei) pt a ridica albina in corpul de sus  3/4,bag in cuib rame 3/4 apoi le pun sus intercalate cu rame cladite goale( nu exagerez pun doar 5 rame,mai pun o diafragma de polistriren extrudat iar pe ramele cuibului jos ramase descoperite pun o punga de nailon), am incercat si cu cat 3/4 plin cu rame goale neluate in primire de albine, dar nu se intimpla nimic,albinele le ignorau , ramineau jos blocau cuibul cu miere si puiet si intrau in friguri. Este bine ce fac?
Nu e indicata spargerea cuibului asa devreme. In cat se pot ridica numai rame cu miere pentru inceput. Momentul in care se pune catul trebuie foarte bine ales: daca se pune prea devreme si urmeaza o perioada rece albinele suporta greu socul si vor ramane in cuib iar regina va intrerupe ponta. Daca il punem prea tarziu vor intra in friguri. Ultimele postari nu respecta topicul si ar trebui mutate la "intretinerea albinelor".

alvo

#152
daca spuneti unde este locata stupina-aproximativ-va pot ajuta
cred ca aveti o necorelare a dezvoltarii familiilor de albine cu existenta culesului de nectar in natura