Faguri artificiali

Creat de gheco, Februarie 03, 2011, 07:43:25 AM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Citat din: FlorinI
cat costa o astfel de presa?
de unde se poate procura?
cat e celula ca si dimensiune?
am inteles ca cele cu celula mica sunt cele mai bune, ca micsoreaza dezvoltarea varroa

Nu stiu daca la voi se pot gasi usor materialele necesare pt fabricarea unei forme din silicon(nici la noi in NZ nu mam interesat de unde sa pot cumpara aceste materiale).

Probabil prin net din Austria sau din west se pot procura daca in RO nu le gasesti sau sint prea scumpe.

Uite un site unde un african descrie procedura de la A la Z:

http://www.scienceinafrica.co.za/2006/february/beeswaxmould.htm

Pe deasupra cred ca de cumperi materialele necesare vei avea material pt. mai multe forme sau una lunga pt. 4 foitze sau mai stiu eu???????? chiar si mai multe.Ma gindesc ca poate nu sint de cumparat acele materiale la ambalaj mic de 0,25kg si daca tot ai cumparat galeata de 2kg sau 3kg sau 5kg sau de cit o fi atunci de ce sa nu faci o forma care da randament.Sa nu mai zic de ai o camera anume pt. ceruit poti face mai multe forme care stau la racit mai mult timp decit atunci cind ai doar una la dispozitie.

apisrom

Citat din: ilalexandru din Februarie 05, 2011, 11:47:11 AM
Unde s-a scumpit pretul cerii? Ca marea majoritate dat 14-15 lei pe un kg. Pret care e de acum doi - trei ani. Asa ca eu nu vad nici o scumpire. Se scumpesc artificial de unii pe seama apicultorilor

la targ la Slobozia am cumparat ceara cu 20 lei. pot confirma cei care au vandut. daca mai aveti ceara si este de calitate, sunt interesat sa o cumpar.

apisrom

Citat din: stefanescu din Februarie 03, 2011, 11:34:48 AM
La dumneavoastra la poarta nu ati scumpito. Magazinele insa au scumpit de la 5 la 6lei.

va rog sa-mi ziceti care magazin vinde cu 6 lei.

marian sima

Citat din: Obombo din Februarie 09, 2011, 10:51:25 PM
Citat din: marian sima din Februarie 09, 2011, 12:45:42 PM
Citat din: Dan Nicolin din Februarie 04, 2011, 05:07:53 AM
Dacă te gândeşti la faptul că pentru a produce un kg de ceară, albinele consumă 3 kg de miere, atunci ceara nu e scumpă.
Aici este cu dus si intors ... ,a nu baga faguri la crescut ca se consuma miere este o greseala ,acei solzisori tot se pierde ...
Nu e chiar asa. Ceara nu se produce din nimic, albinele consuma miere pentru a o produce. Nu se stie cata miere, cantitatea estimata variaza in functie de autor de la 1 la 8 kg. Dupa uni autori rusi chiar mai mult. Albinele produc ceara numai cand este nevoie, deci nu se pierde nimic, altfel ar fi suficient sa aduni la sfarsitul saptamini solzisori de pe fundul stupului pentru a produce echivalentul a doi faguri.
Albinele produc ceara odata cu dezvoltarea familiei si cu un cules in natura,daca familia este in regres si in natura nu este nectar,poti sa bagi faguri la crescut ba sa ai miere si in rama ca tot nu i-ti creste faguri,si sa nu mai vorbim dupa uni autori,ci din experienta ,bagati un roi natural intr-o roinita cu foite de crescut si vedeti cita miere consuma,si se stie ca albina curata stupul ,ceara roasa de la ramele cu miere capacita o lasa in stup sau v-o da afara ?Solzisori de ceara nu sint ca solzi de peste ca sa ii adunati de pe fundul stupului...........Referitor la Presa de faguri ,o fac din silicon ,am turnat ieri o parte ,acum am venit de la Bucuresti si torn si cealalta parte ,problema este ca se intareste greu ,cind este gata o sa pun un filmulet cu ia in lucru.

stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Obombo

Citat din: marian sima din Februarie 10, 2011, 03:58:36 PM
... bagati un roi natural intr-o roinita cu foite de crescut si vedeti cita miere consuma...
Tocmai aia e problema, cum sa vezi cata miere consuma. De asta nu stie nimeni care e cantitatea exacta si doar se aproximeaza.
Citat din: marian sima din Februarie 10, 2011, 03:58:36 PM
... ceara roasa de la ramele cu miere capacita o lasa in stup sau v-o da afara ?Solzisori de ceara nu sint ca solzi de peste ca sa ii adunati de pe fundul stupului
Am funduri antivarroa ri singura ceara pe care o gasesc e rosatura din iarna. :wink:
Numai bine!

apisrom

Citat din: stefanescu din Februarie 10, 2011, 07:21:33 PM
Apicris din Iasi. Verificati: http://www.apinatura.ro/magazin/?lucrul-cu-ceara-faguri,34

mi-ati dat un link cu APINATURA.....din cate stiu eu aceia sunt faguri de la ETTA.

bee_lover

Marian sa nu uitam ca un roi natural cand pleaca din stup, albinele isi umplu gusa cu miere...

stefanescu

Nu, sunt faguri de APISROM. Stiu ce am cumparat. Fagurii artificiali pe care i-am luat au fost scosi dintr-o cutie de a dumneavoastra. Sigur am si cutia. Oricum e mai ieftin decit la Apicola (asta nu e o scuza). De ce nu faceti o verificare? Nu e departe Vasluiul de Iasi.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

marian sima

Citat din: bee_lover din Februarie 11, 2011, 09:30:02 AM
Marian sa nu uitam ca un roi natural cand pleaca din stup, albinele isi umplu gusa cu miere...
Este adevarat ca i-si umplu gusa cu miere dar este si mai adevarat ca o data cu matca pleaca in majoritate albina sanatoasa si tinara ,acea albia e capabila sa produca ceara,de fapt ce provoaca roirea nu albina doica care este prea numeroasa in comparatie cu puietu larvar pe care i-l are in grija,aceasta este cea care produce ceara ,faptul ca nu gasiti acei solzi de ceara pe fundul stupului este ca ei sint prea mici,nu ii comparati ca dimensiune  cu ceara roasa,astazi am desfacut prima fata a presei de turnat duminica o desfac pe a doua ,siliconul se intareste greu si daca nu e tare se strica mulajul.

soadi

Citat din: stefanescu din Februarie 10, 2011, 07:21:33 PM
Apicris din Iasi. Verificati: http://www.apinatura.ro/magazin/?lucrul-cu-ceara-faguri,34
Citat din: stefanescu din Februarie 11, 2011, 02:01:37 PM
Nu, sunt faguri de APISROM. Stiu ce am cumparat. Fagurii artificiali pe care i-am luat au fost scosi dintr-o cutie de a dumneavoastra. Sigur am si cutia. Oricum e mai ieftin decit la Apicola (asta nu e o scuza). De ce nu faceti o verificare? Nu e departe Vasluiul de Iasi.

Ia mai uita-te odata....

Obombo

Citat din: marian sima din Februarie 11, 2011, 02:23:09 PM
... faptul ca nu gasiti acei solzi de ceara pe fundul stupului este ca ei sint prea mici,nu ii comparati ca dimensiune  cu ceara roasa ...
Imi pare rau ca trebuie sa insit si promit ca asta este ultima postare in acest topic dar vreau sa lamuresc problema. Albinele mele construiesc doi faguri pe saptamina iar daca nu le dau nimic de construit toata ceara asta pe care o produc in flux continu ar trebui sa o gasesc in sertarul de sub stup. Echivalentul a doi faguri, oricat ar fi de mici solzisori, e un morman de ceara. De ce nu o vad?
In natura lucrurile functioneaza in felul urmator: nici un organism (vegetal, animal, ce o fi) nu prtoduce nimic (venin, par, mucus, transpiratie, matase si orice va mai vine in minte) in plus fata de strictul necesar deoarece a produce inseamna a consuma si natura este foarte atenta la balanta economica.
Numai bine!

stefanescu

Eu stiu ce am cumparat. Din cutia din poza s-au scos ce era in plus si restul l-am luat eu.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

#29
Dl Obombo ,pentru a produce ceara trebuie sa ai populatie tinara de albina (in crestere numerica),pentru a avea o populatie tinara trebuie sa ai un cules in natura ,ceia ce uni cred ca este consum pentru ceara este in mare parte consum cu puietul care trebuie sa se dezvolte,in carte spune destul de clar ce virsta are albina care produce ceara,este ca si la animale sau pasari ,degeaba ii dai unei gaini batrine sa manince bine ea nu va oua ca o pasare de 1 an ,nu ai ceara daca nu ai cules si populatie,ai cules , populatie si nu bagi la crescut ai pierdut ceara pe care albina tinara trebuia sa o produca .Cineva a pus in alta sectiune a forumului caracteristicile albinei,ce spune acolo?Albina produce ceara cind are intre 7 si 13 zile de la eclozare.De ce nu produce mereu daca ar fi sa consume miere si sa produca ceara?Spun iar pentru a produce ceara trebuie sa ai puiet ,ca sa ai puiet trebuie miere,deci mierea nu se pierde ,cu o populatie mai numeroasa poti avea un cules mai bun si poti face si roi,un om poate transpira cind are un an si poate transpira si cind are 80 de ani ,o albina nu mai produce ceara cind e uzata.