Faguri artificiali

Creat de gheco, Februarie 03, 2011, 07:43:25 AM

« precedentul - următorul »

gheco

Am constatat un salt major al pretului fagurilor artificiali. Iata replica mea la aceasta majorare de pret:
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

stefanescu

Asa este. E mai convenabil de facut faguri acasa. Dar o matrita e cam scumpa si pentru cineva care are sub 10 familii nu e prea convenabil.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

apisrom

domnule gheco....pretul la faguri a crescut doar pt vanzarea fara ceara la schimb, deoarece pretul cerii a crescut.
la manopera ramane NESCHIMBAT.
sa nu intelegeti gresit ca APISROM a scumpit fagurii, toti procesatorii de ceara au scumpit (am sunat eu pe cei reprezentativi).

cel mai serios raspuns pe care l-am primit de la un apicultor vis-a-vis de scumpirea cerii a fost ca pretul cerii este de 2 ori pretul unui kg de miere.

Sa nu vi se para paradoxal, dar sunt apicultori care cer pe un kg de ceara bruta cat pe un kg de faguri.

metoda dvs este buna, dar mare consumatoare de timp.

stefanescu

La dumneavoastra la poarta nu ati scumpito. Magazinele insa au scumpit de la 5 la 6lei.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

gheco

#4
Citat din: apisrom din Februarie 03, 2011, 09:31:45 AM
domnule gheco....pretul la faguri a crescut doar pt vanzarea fara ceara la schimb, deoarece pretul cerii a crescut.
la manopera ramane NESCHIMBAT.
sa nu intelegeti gresit ca APISROM a scumpit fagurii, toti procesatorii de ceara au scumpit (am sunat eu pe cei reprezentativi).
cel mai serios raspuns pe care l-am primit de la un apicultor vis-a-vis de scumpirea cerii a fost ca pretul cerii este de 2 ori pretul unui kg de miere.
Sa nu vi se para paradoxal, dar sunt apicultori care cer pe un kg de ceara bruta cat pe un kg de faguri.
metoda dvs este buna, dar mare consumatoare de timp.
Nu m-am referit in mod special la APISROM care cel putin nu au folosit inlocuitori ai cerii.
Cat despre consumul de timp nu prea sunt de acord. Am facut 4kg faguri intr-o ora (76 foi pentru rame 1/2 redus). Deci am lucrat cu un tarif de 20lei/ora (3680 lei/luna. Salariu de parlamentar). Scazamantul de
5% l-am transferat in contul curentului electric consumat. Profitul i-l obtin din pretul cerii care a crescut.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Dacă te gândeşti la faptul că pentru a produce un kg de ceară, albinele consumă 3 kg de miere, atunci ceara nu e scumpă.

pharaonu75

Citat din: stefanescu din Februarie 03, 2011, 11:34:48 AM
La dumneavoastra la poarta nu ati scumpito. Magazinele insa au scumpit de la 5 la 6lei.

As fi curios sa aud explicatia unuia de la magazin, care solicita 6 lei, in loc de 5 lei cat cere fabricantul pentru manopera!!
Astia baga adaos si pe mana de lucru a fabricantului?!?!? :nebun: :nebun:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Februarie 04, 2011, 09:29:08 AM
Citat din: stefanescu din Februarie 03, 2011, 11:34:48 AM
La dumneavoastra la poarta nu ati scumpito. Magazinele insa au scumpit de la 5 la 6lei.

As fi curios sa aud explicatia unuia de la magazin, care solicita 6 lei, in loc de 5 lei cat cere fabricantul pentru manopera!!
Astia baga adaos si pe mana de lucru a fabricantului?!?!? :nebun: :nebun:
alooo...
e razbeli in egipt,
petrolierele au de ocolit,
benzina deci s-a scumpit
rezulta pretul marit...

faraoane, multamit?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: gheco din Februarie 03, 2011, 07:43:25 AM
Am constatat un salt major al pretului fagurilor artificiali. Iata replica mea la aceasta majorare de pret:

cat costa o astfel de presa?
de unde se poate procura?
cat e celula ca si dimensiune?
am inteles ca cele cu celula mica sunt cele mai bune, ca micsoreaza dezvoltarea varroa
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

gheco

Am vazut la Ovisan cu 1300 lei.
Celula este egala cu a fagurilor de la APISROM.
Se poate si construi o presa pt. faguri. Cititi  topicul http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2656.0
Eu am cumparat-o cu un anunt pe "Anunturi apicole".
Acum2-3 luni a avut Janese una de vanzare cu 400lei.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Citat din: FlorinI din Februarie 04, 2011, 10:26:00 PM
alooo...
e razbeli in egipt,
petrolierele au de ocolit,
benzina deci s-a scumpit
rezulta pretul marit...

faraoane, multamit?

NU!
Nu are nicio legatura pretul petrolului cu pretul manoperei!
Pretul transportului se resimte in pretul de piata al produsului, insa un distribuitor/comerciant nu poate pune adaos pe manopera producatorului!
Dar in romania nimic nu e imposibil, iar cum in varianta de comet cu ceara la schimb acel distribuitor nu prea avea de unde sa "ciupeasca" si el ceva banuti, s-a gandit sa mareasca pretul manoperei, care nici aia nu era a lui!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ilalexandru

Unde s-a scumpit pretul cerii? Ca marea majoritate dat 14-15 lei pe un kg. Pret care e de acum doi - trei ani. Asa ca eu nu vad nici o scumpire. Se scumpesc artificial de unii pe seama apicultorilor

marian sima

#12
Citat din: Dan Nicolin din Februarie 04, 2011, 05:07:53 AM
Dacă te gândeşti la faptul că pentru a produce un kg de ceară, albinele consumă 3 kg de miere, atunci ceara nu e scumpă.
Aici este cu dus si intors ,se stie ca ceara o produce albina tinara ,aceasta are pe abdomen niste glande care secreta niste solzisori de ceara ,a nu baga faguri la crescut ca se consuma miere este o greseala ,acei solzisori tot se pierde ,e bine ca aceasta functie a albinei (de a produce ceara)sa fie folosita,cind ai puiet mult atunci trebue bagati faguri la crescut,am inceput lucrul la presa de facut foite sper ca vineri sa fie gata si sa v-o prezint.

tassevasi




     "am inceput lucrul la presa de facut foite sper ca vineri sa fie gata si sa v-o prezint."

Ca sa fie treba facuta pina la capat , am sa te rog f f mult sa ne spui cum ai facut,o  si tot ce treb la ea , poate o facem si noi .
Multam.
  Sanatate si numai bine Mariane . :hi: :hi:

Obombo

Citat din: marian sima din Februarie 09, 2011, 12:45:42 PM
Citat din: Dan Nicolin din Februarie 04, 2011, 05:07:53 AM
Dacă te gândeşti la faptul că pentru a produce un kg de ceară, albinele consumă 3 kg de miere, atunci ceara nu e scumpă.
Aici este cu dus si intors ... ,a nu baga faguri la crescut ca se consuma miere este o greseala ,acei solzisori tot se pierde ...
Nu e chiar asa. Ceara nu se produce din nimic, albinele consuma miere pentru a o produce. Nu se stie cata miere, cantitatea estimata variaza in functie de autor de la 1 la 8 kg. Dupa uni autori rusi chiar mai mult. Albinele produc ceara numai cand este nevoie, deci nu se pierde nimic, altfel ar fi suficient sa aduni la sfarsitul saptamini solzisori de pe fundul stupului pentru a produce echivalentul a doi faguri.