Însârmare cu... ştifturi.

Creat de dragos2006, Noiembrie 12, 2010, 08:49:55 AM

« precedentul - următorul »

D006


pharaonu75

Interesant! Am vazut ca se poate regla gradul de intindere a sarmei, dupa ce s-a terminat insarmarea, prin simpla rasucire a stifturilor!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nicu68

imi place si mie ,dar cred ca ia mai mult timp de lucru :nod:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Multa manopera si piese in plus.
Reintinderea sarmei se face usor cu un cuisor in lateralul ramei.
Pt mine ramele de plastic au rezolvat multe dar pt faguri de vanzare tot rame de lemn folosesc.

cristian87

eu am incercat dar nu e practic deloc
pierdere de timp
daca ai 2-3 stupi merge, daca ai sute de rame alta poveste
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

ApisAntim

 O idee bunicica ,cu exceptia faptului ca in timpul utilizari mai indelungate a ramelor stiftul se poate desface neavand un sistem de siguranta (ex un santulet in lemn unde sa se fixeze sau alt sistem de siguranta) :hi:

un_escu

   Interesanta metoda.
   Avantaje
      1 capatul de sarma nu mai este trecut prin toate gaurile ramei,
      2 intinderea sarmei pe fiecare palier in parte,
      3 ruperea sarmei pe un palier nu afecteaza tensiunea din celelalte paliere,
      4 ramele pot fi insarmate cu mult timp inainte iar tensionarea sarmelor poate fi facuta la momentul potrivit si in tinp foarte scurt.
   Dezavantaje
      1 piese in plus,manopera si greutate marita,
      2 detensionarea sarmelor din cauza lipsei sigurantei la stifturi,
      3 lipsa de indemanare. Fiind o noutate.

bucovineanu

Alt avantaj e faptul ca aceeasi rama  poate fi folosita inca cel putin odata dupa reformare, nefiind nevoie de o noua insarmare, ci doar tensionarea sarmelor care e usor de facut.

Adrian Roman

#11
Citat din: cristian87 din Noiembrie 13, 2010, 12:59:46 AM
eu am incercat dar nu e practic deloc
pierdere de timp
daca ai 2-3 stupi merge, daca ai sute de rame alta poveste
Absolut de acord ! :nod: