pastrarea ramelor

Creat de marianpopa71, Octombrie 27, 2010, 12:02:13 PM

« precedentul - următorul »

viorel_v2000

Citat din: AndreiRN din Decembrie 01, 2010, 09:23:10 PM
Primul an cand am faguri si eu i-am pus in niste lazi de plastic cu gauri afara la aer si atat.
Pana acuma nicio problema.

Intreb si eu nu dau cu paru'

De ce nu mai apare Andrei pe Forum?

Kov iulian

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 15, 2010, 11:28:39 AM
Citat din: albinasebes din Noiembrie 15, 2010, 09:10:41 AM
sa inteleg ca naftalina afecteaza albinele?

Nu, in unele tari naftalina a fost folosita pentru combaterea varoozei.
pt a scoate mai repede mirosul de naftalina mai repede din rame se tin la soare un pic,caldura face ca naftalina sa se sublimeze mult mai repede ( sublimare inseamna ( trecerea din stare solida in stare gazoasa fara a se mai trece prin starea lichida a unei substante) Eu mai folosesc o metoda pt a ucide moliile, tin ramele afectate usor pt o ora doua intro lada frigorifica,frigul ucide larvele de molii din rame apoi le pun in lazi de stupi cu naftalina )  in general am observat ca tratarea cu frig protejeaza ramele aproape 2 saptamini

apicmd

salut apicultorii.am si  eu o  intrebare.zilel asteea  mam uitat in depozitulde  rame shi am gasit  pe unele  niste portiuni acoperite cu  un fel de  pinza de  paianjen shi  un fel de  praf pe ele..postez  oimagine
BPR!!!!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

apicmd

 :sad: :sad: :sad: :sad: daca le tratez acum  la  primavara  le voi putea  folosi?
BPR!!!!

stefanescu

Curata zonele atacate de gaselnita. Trateaza ramele cu sulf. Pastreaza ramele in caturi. Ramele sa fie distantate intre ele si bine aerisite. Primavara albinele vor repara ce ai stricat tu.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

apicmd

BPR!!!!