pastrarea ramelor

Creat de marianpopa71, Octombrie 27, 2010, 12:02:13 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

sa inteleg ca naftalina afecteaza albinele?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

pharaonu75

Citat din: Popescu Gheorghe din Noiembrie 14, 2010, 09:56:35 PM
Primavara ramele sunt trecute sub un jet de apa si apoi introduse in stupi

Si cu uscarea cum ramane? Doar nu le bagam in stupi pline de apa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefanescu

Le poti trece prin centrifuga. Si daca mai ramine putina apa ce? Nu cred ca le strica.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

bucovineanu

Citat din: albinasebes din Noiembrie 15, 2010, 09:10:41 AM
sa inteleg ca naftalina afecteaza albinele?

Nu, in unele tari naftalina a fost folosita pentru combaterea varoozei.

viorel_v2000

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 15, 2010, 09:26:47 AM
Citat din: Popescu Gheorghe din Noiembrie 14, 2010, 09:56:35 PM
Primavara ramele sunt trecute sub un jet de apa si apoi introduse in stupi

Si cu uscarea cum ramane? Doar nu le bagam in stupi pline de apa!

Nu am practicat (trecerea sub jet de apa), dar banuiesc ca daca lobim putin rama ca atunci cand scuturam albina, se poate scapa de apa intrata in celule.

filip

Exista rame in magazii in care nu a fost crescut puiet si exista rame in care a fost crescut puiet.
Ramele in care nu a fost crescut puiet nu-s atractive pentu molii.
Cele in care a fost crescut puiet au lipita pe pereti o camasa de la fiecare generatie crescuta,asta in contact cu apa da o solutie maro.
Nu cred ca-i cea mai buna idee.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Popescu Gheorghe

Deci pana la urma tot sulful ramane pentru ramele negre?

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

mape 48-petru manea

cel mai eficient tratament naturist este caturi unul peste altul ,ramele distantate la 15 mm una de alta ,sita jos sita sus si cu ele in hambar.Trebuie tinut cont de vechimea ramelor si tratament cu batoane de sulf la nevoie.Dar in concluzie curentul de aer si temp.scazute cel mai ieftin tratamentsi eficient. :nod: :hi:

skypi_0040

Citat din: albinasebes din Noiembrie 15, 2010, 09:10:41 AM
sa inteleg ca naftalina afecteaza albinele?
Naftalina nu dauneaza albinei. Exista si o metoda de unificare cu ajutorul naftalinei. In acest caz naftalina face ca ambele familii sa aiba acelasi miros.
Eu folosesc de ani de zile naftalina si nu am probleme.  Am mai multe lazi vechi , orizontale pe care le folosesc drept magazii de rame peste iarna. Pe fundul stupului se pune naftalina si deasupra ramelor se pune o folie de polietilena, apoi se inchide stupul. Cu 3 zile inainte de a le folosi le asez in caturi si le las la aerisit .

pharaonu75

Cata naftalina pui intr-un corp de 20 rame?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Primul an cand am faguri si eu i-am pus in niste lazi de plastic cu gauri afara la aer si atat.
Pana acuma nicio problema.

un_escu

   Sfaturile unui stupar de 30 ani experienta.frunze de nuc printre caturi suprapuse si aerisiri la extremitati.De 4 ani asa fac si nu am avut probleme.
   O alta varianta de pastrare a ramelor este ca pe timpul iernii sa tinem catul pe cuib.  Modul de lucru nu il cunosc prea bine, dar cine il cunoaste rog a ne spune si nouo.Multumesc anticipat.

Mircea77

Am urmarit discutia de la un capat la altul si as dori sa va fac cunoscuta o metoda infailibila de alungare a moliilor (testata si de mine).
Metoda este simpla si contine doar 2 elemente perfect naturale (personal am o problema cu folosirea chimicalelor):
- o portocala;
- mirodenia cunoscuta sub numele de "cuisoare".
Se ia portocala intreaga si se infig in coaja ei "cuisoarele" de jur imprejur pana capata aspectul unui "arici". Se pune in camera cu pricina si se pastreaza atata timp cat portocala nu se strica. Garantat nu mai ramane o molie prin preajma.

dan motu

eu faguri ai tin intro duba de tir vche inchisa etans iar intre ei pun fire de busuioc