pastrarea ramelor

Creat de marianpopa71, Octombrie 27, 2010, 12:02:13 PM

« precedentul - următorul »

viorel_v2000

Bineinteles, ca am vorbit despre rame luate dintr-un cat de familie care are suficienta albina.

Inca o data spun: incercati cu un cat de rame si anul viitor va hotarati daca mai este cazul sa tratati cu sulf si/sau alte prostii.

D006

  Nu tineti faguri mai vechi de 3 ani in stupina si nu veti mai avea probleme cu gaselnita !  Ea trage la rame negre .
  Unde depozitati rame puneti-le mai distantate , dati un fitil de pucioasa si nu mai aveti probleme.

Popescu Gheorghe

Deocamdata fitilul de pucioasa este singurul remediu,dar conteaza si aerisirea ramelor in primavara;inainte de 89 era un preparat Galerin care sa turna pe o carpa intr-un vas si adio gaselnita dar normele UE  au spus ca se contamineazaa mierea si s-a retras de pe piata romaneasca,

BOB0

Citat din: viorel_v2000 din Octombrie 29, 2010, 07:59:01 PM
Citat din: BOB0 din Octombrie 29, 2010, 05:19:37 PM
Din experienta meea de cca. sase ani de conservare a fag. prin protectia sulfului ,aceasta este cea mai sigura ,ieftina , lipsita de riscuri MAJORE privind sanatatea alb. si a apic. .............

"Cea mai sigura, ieftina lipsita de riscuri MAJORE privind sanatatea alb. si a apic." este ridicarea ramelor din cat dupa 20 sept si aducerea lor inapoi, in cat sub protectia albinelor cel tarziu 20 aprilie.
Am mai spus-o si cu alte ocazii...si parca m-am plictisit sa tot repet.
Ce va costa sa faceti o incercare cu un cat si sa comparati apoi cu restul.
Eu ramele le tin pe timpul iernii afara.
Eu am in jur de 600 rame1/1cu mag. aferente de10 rame si cca. 40 mag.cu rame 1/2 toate cu fag.claditi in dif .stadii de vechime .Am exp. multe metode de conserv. incat pot scrie o carte , ce am descris eu mai sus este singura care mi-a dat satisfactie.Nu uitati ca, in sud estul tarii nu seama o toamna cu alta. Aici media multi anuala de cadere a brumei este 24 OCT.  Toamna se inregistreaza  in mod curent temp.cu mult peste25 -30 gr.C.  ,prilej in care gaselnita i-ti poate gauri si ramele ,nu ramane decat sarma.Pana acum sase ani aveam necazuri mereu ,acum sunt linistit,nu-mi mai trebuiesc alte sfaturi???

bucovineanu

Cladesc corpurile cu rame unul peste altul pana in tavan in mai multe stive. Pentru combaterea gaselnitei folosesc putina naftalina pusa pe hartii. Nu mi se distruge nici o rama de catre molii. Inainte de a introduce ramele in stupi le pun 48 de ore la aer. Ani de-a randul am vandut mierea en gross unui exportator care o ducea in Germania si nu au fost niciodata probleme la analize.

pharaonu75

Unde puneti hartia cu naftalina?
Ultimul corp din stiva, cel de deasupra, este acoperit sau nu?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: AndreiRN din Octombrie 29, 2010, 07:25:00 PM
Sper ca vopsesti dulapul ala ca altfel la primavara raman scandurelele din el.
Nici o prelata nu i-ar strica.

o prelata are el, dar niste vopsea primita cadou de la un prieten stupar din america, unde vopseaua e mult mai buna ca cea de la noi, ar fi foarte indicata
si nici nu cred ca mi-ar trebui multa ca sa te coste transportul prea mult
cred ca o rezolv cu 20 kg, indiferent de culoare
merg pe mana ta
multumesc  :hi:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

bucovineanu

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 29, 2010, 11:46:05 PM
Unde puneti hartia cu naftalina?
Ultimul corp din stiva, cel de deasupra, este acoperit sau nu?
La o stiva de 8 corpuri pun 3 hartii cu naftalina una sub primul corp si 2 intre corpuri. Ultimul corp este acoperit etans.

D006

Citat din: FlorinI din Octombrie 30, 2010, 12:09:48 AM
Citat din: AndreiRN din Octombrie 29, 2010, 07:25:00 PM
Sper ca vopsesti dulapul ala ca altfel la primavara raman scandurelele din el.
Nici o prelata nu i-ar strica.

o prelata are el, dar niste vopsea primita cadou de la un prieten stupar din america, unde vopseaua e mult mai buna ca cea de la noi, ar fi foarte indicata
si nici nu cred ca mi-ar trebui multa ca sa te coste transportul prea mult
cred ca o rezolv cu 20 kg, indiferent de culoare
merg pe mana ta
multumesc  :hi:
Pai tocmai am adus acasa niste galeti cu vopsea ramasa de la rezervoarele Navetei Spatiale.
E un verde frumos fara luciu si facuta sa stea pe aluminiu dar cred ca prinde bine si pe lemn.
Eu doar fundurile si capacele le mai vopsesc acuma asa ca am prea multa.  :hi:

D006

Citat din: viorel_v2000 din Octombrie 29, 2010, 07:59:01 PM
Citat din: BOB0 din Octombrie 29, 2010, 05:19:37 PM
Din experienta meea de cca. sase ani de conservare a fag. prin protectia sulfului ,aceasta este cea mai sigura ,ieftina , lipsita de riscuri MAJORE privind sanatatea alb. si a apic. .............

"Cea mai sigura, ieftina lipsita de riscuri MAJORE privind sanatatea alb. si a apic." este ridicarea ramelor din cat dupa 20 sept si aducerea lor inapoi, in cat sub protectia albinelor cel tarziu 20 aprilie.
Am mai spus-o si cu alte ocazii...si parca m-am plictisit sa tot repet.
Ce va costa sa faceti o incercare cu un cat si sa comparati apoi cu restul.
Eu ramele le tin pe timpul iernii afara.

:nod:

ilalexandru

Eu procedez si mai simplu....in podul unui fanar pun jos o sita, apoi 8-10 caturi unul peste celelalt iar deasupra tot o sita. De vreo 10 ani de zile, nu am avut nici o problema cu gaselnita. NU le afum cu absolut nimic. Doar ca sunt in aer liber, circula aerul peste tot si sunt rame de cat. DAr cred ca foarte important e sita jos, sita sus

soadi

 De unde s-a ajuns la rezultatul ca ramele pot fi pastrate in siguranta, prin:
    => inchiderea in corpuri etanse si afumate periodic cu baton de sulf;
    => crearea unui curent natural prin atasarea unei sitei si sus si jos, corpului in care vor fi pastrate ramele.
Amin.  :zzz:

Popescu Gheorghe

Daca ramele au fost cumva insamantate de gaselnita in stup in sezon chiar cu aerisire fagurele va fi distrus;de aici si folosirea inainte de 89 de solutia romaneasca Galerin (destul de eficienta si fara pericol pentru albine,dar probabil cu remanenta in ceara) si dupa ce a fost retrasa s-a folosit naftalina care este mai daunatoare decat sulful( avand o mai mare remanenta in ceara si chiar in laturi) si apoi cu batoane de sulf,in situatia ca locul de pastrare sa fie etans si apoi inainte de folosire bine aerisite la loc uscat.Mai sunt indicartii ca ramele sa fie stropite cu o solutie concentrata de sare  apoi bine uscate si puse la pastrare.In primavara ele sunt usor luate in stapanire de albine fara risc de remanenta sau contraindicatii,puietul de gaselnita neputand trai intr-un mediu sarat

pharaonu75

In cazul stropirii cu solutie salina, nu raman urme de sare in ceara/miere?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Popescu Gheorghe

Primavara ramele sunt trecute sub un jet de apa si apoi introduse in stupi