alimentatoare

Creat de frantescu, Februarie 02, 2008, 02:31:43 PM

« precedentul - următorul »

dodoc george


Stimati colegi.
Dupa parerea mea hranitoarele joaca un rol important in intretinerea albinelor,dar este constientizat numai cind avem nevoie de el.Din cunostintele mele se poate face o impartire hranitoarelor  in 2 :hranitoare din interitoriul stupului si hranitoare exterioare.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george


Daca tot vorbim de apicultura din America de Sud si de Apimondia, din America de Sud ne vine un hranitor exterior cu numele de hranitoul LAMS.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george


Sint curios sa vad parerea dv despre despre hranitorul exterior.O posibile metoda de hranire.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

D006

  Metoda standard pentru a obtine 100 kg. miere marfa pe familie.  =D>  Nimic nou sub soare !  :hi:

danut

DUPA CE BAGI 150KG DE ZAHAR ,APIINVERT SI APIFONDA ! :rotfl: :rotfl: :rotfl:

orbanstefan64


albinasebes

eu mi-am confectionat hranitoare tip rama din placi tego cu o capacitate de 1,7 l
le parafinez si merge treaba
am mai facut si anul trecut si merg bine, nu mai dau banii
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

milu56

O buna stimulare se face si cuac est tip de hranitor
care il folosesc cu succes:

mape 48-petru manea

hranitor din pfl

milu56

asa am facut si eu la inceput dar am schimbat,ca sa mi se potriveasca pe distantierul(suportul ramelor)fara hoffman.

tassevasi

Foarte bun hranitorul fata de cele cumparate ,de 500 ml .
Acesta ce capacitate are,   il folositi  si  pt  hraniri de completare  ?
  Numai bine  :hi:

milu56

Aici nu e nevoie de hraniri de complectare,eu pun zahar si il umezesc cu apa sa ceaiuri odata la o saptamana,capacitatea e de 2 kg.zahar si merge foarte bine si cand faci un roi il umpli de zahar odata cu introducerea roiului si nu ai probleme chiar in gol de cules.

tassevasi

 Eu pt roi vreau sa,l folosesc , treb sa cumpar 15 roi  si sa mai fac inca  5 din cei 6 ai mei ,efortu,i mare , trb sa ma pregatesc din timp .
Poate voi reusii.
  Numai bine :hi: :hi:

milu56

Se poate administra si serbetul in acest hranitor e chial mai indicat il consuma mai lent decat siropul ori siropul administrat in cantitati mici asta cand ai stupi putini.

orbanstefan64

alimentator 2 l