alimentatoare

Creat de frantescu, Februarie 02, 2008, 02:31:43 PM

« precedentul - următorul »

frantescu

Cum faceti alimentatoare ?Am cautat la rusi freza turnata si nu gasesc mare .Am inteles de la cineva ca face cu panze descentrate.Stie careva?Multumesc! :hi:

bucovineanu

Alimentatoare? Daca intuiesc bine, cred ca e vorba de hranitoare. Ce model:uluc ( care se monteaza in locul unei rame)?, sau care foloseste principiul vaselor comunicante(se monteaza in locul unei scandurele de podisor)?

bee_lover

Eu am facut anul trecut 4 bucati din resturi de la o tamplarie.Am folosit un burghiu mare de 20 mm cred sau 2.5 avand o mandrina actionat de un motor de 220 prin curea.
E cam mult de lucru dar merge si asa am economisit 7.5 roni cat e la mures la apicola.
iata:

bee_lover

inca una

PricopArthur

Eu hranitoare am confectionat la circular.
Dar, am vazut la un coleg, hranitoare de 4 litri ce ocupa locul unei singure rame.
E compusa din letisor superior, letisoarele laterale ca si cel inferior au 35 mm latime. Pe laterale ramei a prins placaj. Interiorul hranitorului l-a parafinat. Placajul de pe o fata a ramei hranitor e putin mai mica in inaltime, sub letisorul superior, pt a permite albinei sa intre la "cules". In interior pune un plutitor.
Miere multă şi inimă curată!

bee_lover

Am facut vreo 2 hranitoare jumate cat rama 1/1 cu placaj pe lateral dar am pus silicon intre placaj si letisoare deoarece altfel numa prins cu cuie curgea... daca aveti alte rezolvari mai usoare astept cu drag.

D006

dar in punga de plastic ati dat de mincare la albine
eu dau siropul in punga de plastic

viorel_v2000

Citat din: mariusdar in punga de plastic ati dat de mincare la albine
eu dau siropul in punga de plastic
Am mai auzit, dar nu am experimentat.
Am de gand sa fac experiente anul acesta. Dar pana atunci... hai sa stam de vorba :nod:
Cum stiu eu (repet nu am facut pana acum):
Se ia o  punga de plastic din aceea pentru carne de congelator.
Se umple cu sirop, se leaga la gura (fara aer)
Se pune pe rame sau langa rame.
Si de aici incep intrebarile:
Cat de subtire sa fie punga?
Ce cantitate maxima de sirop se poate pune?
Miere se poate?
Se face o gaura mica?
Albinele o "inteapa" singure?
Odata intepata, gaura nu se propaga astfel incat tot continutul sa "dea" pe afara?
Domnul care ne-a povestit prima oara despre acest mod simplu de alimentare ne-a asigurat ca nu se va intampla nimic rau. Si-l cred pentru ca-l cunosc drept o persoana serioasa. Poate ne confirma cei ce au mai utilizat.
vv
Craiova

PricopArthur

Hranitorul cat o rama la colegul meu e prins in tinte si apoi parafinat pe interior. Daca ajung pe la el cu camera fac cateva poze.
Nu stiu de sirop in punga, dar un alt coleg care nu avea hranitoare a folosit cu succes peturi taiate la gura, in care a pus ca plutitori crengute. Si a mers bine.
Miere multă şi inimă curată!

D006

pentru VIOREL_V200
eu dau sirop in punga de vreo doi trei ani si sunt f multumit nu imi mai trebuie alimentatoare le dau si sirop si miere orice dau ele cara
anul 2007 am facut un experiment am pus miere de tei putin dizolvata ziua pe la ora 16 si nu a fost furtisag  din cauza ca in punga nu miroase

maximus

marius,pentru sirop ce fel de punga folosesti si cum o intepi?

D006

astai o punga cu miere zaharisita
in afara se miere nu am pus nimic

costinelblagniceanu

si eu am folosit punga pt alimentare cu foarte bune rezultate.Nu trebuie intepata deoarece albinele fac singure acest lucru. =D> =D> =D> =D>
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

gelu.ardelean

buna ziua..
as dori sa stiu daca punga trebuie sau nu trebuie intapata?

prisecarul

pungile alimentare sunt foarte subtiri si sunt intepate de albine!
dar nu strica sa faceti cateva orificii cu furculita apicultorului!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!