Rama claditoare

Creat de bee_lover, Aprilie 07, 2008, 04:18:53 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Iata ce am gasit pe un forum.Rama de jumate folosita in cuib si restul de loc liber folosit pe post de rama claditoare.Poza este de anul asta.

crombra

Este foarte buna solutia.Se impusca doi iepuri dintr-un foc.
Este stiut ca albina cladeste de sus in jos.
1) Se cladeste intai foaia de 1/2.
2) Surplusul de ceara se regaseste sub rama de 1/2.
BONUS:
3) Daca tai ceara de sub rama dupa capacire scapi si de varooa.
Practic daca punem cate o rama 1/2 la ambele capete ale cuibului vom avea si foi cladite si ceara.
Istet lucru.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

PricopArthur

Eu am pus rama 3/4 in cuib intercalata printre rame normale, si sub ea, cum era si normal albinele au cladit.
Daca pun mai multe rame 3/4 una langa alta si cuibul e de 1/1, fagurii pe care ii vor cladi nu vor pastra paralelismul ramelor.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Unde pozitionam rama claditoare in stup? A doua de la diafragma sau mai central?

PricopArthur

Citat din: mishuUnde pozitionam rama claditoare in stup? A doua de la diafragma sau mai central?
Dupa prima rama de magazie.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Scuzati, e vina mea ca n-am precizat: sunt incepator pe orizontal. Cum procedez in aceasta situatie, ne avand magazie?

PricopArthur

Citat din: mishuUnde pozitionam rama claditoare in stup? A doua de la diafragma sau mai central?
La stupii orizontali cuibul se pozitioneaza (singur) compact intr-unul din capetele lazii, de regula in fata urdinisului.
Prima rama langa peretele stupului va avea miere si pastura, apoi urmeaza ramele cu puiet, in jurul puietului rezerve de miere si pastura, 1 -3 rame de magazie si apoi ramele pentru stransura.
Miere multă şi inimă curată!

andrei_salaj

la un cules mai puternic...de ex.in zona mea acum is infloriti prunii vreo 50 de ha...dar vremea e capricioasa si mie  cam frica sa bag rame goale pt depunerea nectarului ...acestea se bag dupa ult din margine...nu? :sad:

filip

Citat din: andrei_salajla un cules mai puternic...de ex.in zona mea acum is infloriti prunii vreo 50 de ha...dar vremea e capricioasa si mie  cam frica sa bag rame goale pt depunerea nectarului ...acestea se bag dupa ult din margine...nu? :sad:
Daca ti-e frica pune 1 sau doua linga ultimul de puiet si complecteaza lada dupa diafragma cu rame.Daca au cules vor pune miere si dupa diafragma.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Citat din: filip
Citat din: andrei_salajla un cules mai puternic...de ex.in zona mea acum is infloriti prunii vreo 50 de ha...dar vremea e capricioasa si mie  cam frica sa bag rame goale pt depunerea nectarului ...acestea se bag dupa ult din margine...nu? :sad:
Daca ti-e frica pune 1 sau doua linga ultimul de puiet si complecteaza lada dupa diafragma cu rame.Daca au cules vor pune miere si dupa diafragma.
Cand a umplut cuibul cu puiet, matca oua si dupa diafragma.
Miere multă şi inimă curată!

neculai.luca

Citat din: mishuUnde pozitionam rama claditoare in stup? A doua de la diafragma sau mai central?
Eu o introduc in stup cand incep sa infloreasca ciresii, oricum inainte de a introduce fagurii artificiali. Am constatat ca in acest fel isi satisfac partial necesitatea de a construi celule pentru trantori care oricum pentru ele este o prioritate acum si construiesc mult mai frumos fagurii artificiali introdusi ulterior ( la interval de ~1sapt. daca timpul e favorabil - cald si cules ) .Matca vine imediat si oua pe rama claditoare de trantor. Cand e capacit tai puietul de trantori- rezulta ceara si eventual varooa eliminati .Nu-mi fac probleme ca solicit albina sa construiasca de trantori, oricum majoritatea o fac pe alte rame daca nu le dau eu de lucru !
In ce priveste pozitionarea ramei claditoare in cuib, eu totdeauna o pun penultima in cuib , spre diafragma, imi e mai usor si ulterior cand o verific .
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Mai nou folosesc acest tip de rama claditoare care are si hranitor pentru eventuale stimulari:
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Aceasta este poza:
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Sau asa , in august ,cu miere:
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Pregatita de introdus in cuib:
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)